Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 18:58

06:19 16:20

15:53 01:00

9°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 8°C
  • Ciśnienie 1013 hPa
  • Wiatr SE 9 km/h
54
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
138% normy
pm 10
109% normy
Jutro 16°C 10°C
Wtorek 17°C 8°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Silny wiatr i ulewy. PSP: Ponad 2,2 tys. interwencji w związku z pogodą

Ubiegłej doby w związku z sytuacją pogodową strażacy w całym kraju interweniowali 1137 razy - poinformował w środę (14 października) rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski. Dodał, że w środę od północy do godz. 6 rano interwencji związanych z pogodą było już 1114.

Jak przekazał rzecznik komendanta głównego PSP - ubiegłej doby strażacy w całym kraju interweniowali głównie w związku z intensywnymi opadami deszczu. - Najwięcej razy w województwie śląskim (291), woj. małopolskim (228) i na Mazowszu (150) - podał strażak.

Reklama

Wskazał, że z kolei w środę od północy do 6 rano strażacy do zdarzeń związanych z pogodą wyjeżdżali już 1114 razy. Najwięcej zdarzeń odnotowano w woj. kujawsko-pomorskim (277), woj. wielkopolskim (263) i po prawie 100 interwencji w województwach: pomorskim i warmińsko-mazurskim.

- Interwencje polegały głównie na usuwaniu wiatrołomów, udrożnieniu szlaków komunikacyjnych i pompowaniu wody - tłumaczył Batorski.

Łódzkie: 75 wyjazdów w związku z opadami deszczu

Kilkadziesiąt wyjazdów związanych z długotrwałymi opadami deszczu zanotowali strażacy w województwie łódzkim - poinformował we wtorek, tuż przed północą dyżurny komendy wojewódzkiej straży pożarnej.

Wśród 75 zgłoszeń, 11 dotyczyło lokalnych podtopień i pomocy pożarników w wypompowaniu wody z piwnic. Strażacy usuwali też przewrócone przez wiatr drzewa. Brak informacji o poszkodowanych.

Według danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w związku z opadami deszczu, najwięcej zgłoszeń było z Łodzi, Zgierza, Łęczycy i Łasku.

Obfite opady deszczu przewidywane są w nocy z wtorku na środę w okolicach Radomska na południu regionu łódzkiego. 

Zachodniopomorskie: Interwencje związane z silnym wiatrem

Ponad 30 razy interweniowali w nocy zachodniopomorscy strażacy po wichurach, które przeszły nad regionem - poinformował w środę rano rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP kpt. Tomasz Kubiak. Nikt nie ucierpiał.

Jak podał kpt. Kubiak - interwencje dotyczyły głównie powalonych drzew.

IMGW informuje, że silnego wiatru w woj. zachodniopomorskim można się spodziewać jeszcze w środę (14 października) do wieczora. Wiatr w porywach do 95 km/h może powiać w powiatach nadmorskich: gryfickim, kamieńskim, kołobrzeskim, koszalińskim, sławieńskim i w Świnoujściu. Nieco słabsze porywy - do 85 km/h mogą wystąpić w pozostałych powiatach i w Szczecinie.

Na Bałtyku, w zachodniej i środkowej części stref brzegowych może wystąpić sztorm. Do godz. 22 w środę wiatr północno-wschodni może wiać z siłą w porywach do 8, a nawet 9 stopni w skali Beauforta.

Sytuacja w woj. kujawsko-pomorskim

- W regionie kujawsko-pomorskim straż pożarna od wtorkowego wieczora do środy rana otrzymała 444 zgłoszenia o szkodach wyrządzonych przez silne wiaty - poinformował dyżurny stanowiska kierowania Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu bryg. Piotr Bełcikowski.

Szkody to przede wszystkim powalone drzewa i obłamane konary, które między innymi spadły na drogi. Zdarzały się pojedyncze przypadki uszkodzenia dachów budynków.

- Strażacy cały czas usuwają szkody - to 99 proc. naszych wszystkich interwencji. Spodziewamy się, że liczba zgłoszeń będzie znacznie wyższa- powiedział bryg. Bełcikowski.

Strażacy interweniowali we wszystkich powiatach w województwie. Najwięcej zgłoszeń o szkodach wyrządzonych przez wichurę wpłynęło do komend PSP w Bydgoszczy - 65, Inowrocławiu - 51, Toruniu - 48 i w Świeciu - 45. 

Śląskie: Ponad 300 nocnych interwencji

- 332 razy interweniowała od północy do godz. 6.00 śląska straż pożarna, walcząc ze skutkami intensywnych opadów i silnego wiatru - poinformowała w środę rano młodsza brygadier Aneta Gołębiowska. Jak podała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej - najwięcej nocnych interwencji było w Cieszynie - 37, Bielsku-Białej - 33 i w Wodzisławiu Śląskim - 28.

Na 21 stacjach wodowskazowych w regionie odnotowano przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych. Stany alarmowe przekroczyły: Odra w Chałupkach, Krzyżanowicach, Raciborzu-Miedoni i Olzie, Wisła w Goczałkowicach, Pszczynka w Pszczynie i w Mizerowie-Borkach, Brynica w Kozłowej Górze i Brynicy, Iłownica w Czechowicach-Dziedzicach i Przemsza w miejscowości Piwoń.

Jeszcze we wtorek po południu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w pięciu powiatach woj. śląskiego: bielskim, cieszyńskim, wodzisławskim, raciborskim, żywieckim i Bielsku-Białej. Wojewoda Wieczorek zapewnił, że jest w stałym kontakcie ze służbami i z powiatowymi centrami kryzysowymi, zwłaszcza z tymi z zagrożonych rejonów. 

Dolnośląskie: Stany alarmowe przekroczone na 20 wodowskazach

Po intensywnych opadach deszczu wezbrały dolnośląskie rzeki. Według danych IMGW, w środę rano stany alarmowe zostały przekroczone na 20 wodowskazach w regionie. Tak jest m.in. na Białej Lądeckiej, Nysie Kłodzkiej, Ślęzy, Kaczawie, Kamienicy, Oławie czy Czarnym Potoku. Przekroczone są też stany ostrzegawcze na kilkunastu wodowskazach.

W środę starosta kłodzki Maciej Awiżeń ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla całego powiatu. Z kolei prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak wprowadził na terenie miasta pogotowie przeciwpowodziowe.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje