Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:07

07:32 16:01

12:01 01:23

-1°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -5°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr SE 13 km/h
53
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
133% normy
pm 10
104% normy
Jutro 5°C 1°C
Sobota 6°C -1°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Silny wiatr halny. Interweniują strażacy

W Tatrach wieje silny wiatr halny osiągający na Kasprowym Wierchu prędkość w porywach do 135 km na godzinę. Wiatr zerwał dach z domu w Kościelisku, a w centrum Zakopanego drzewo spadło na samochód - powiedział rzecznik zakopiańskiej straży pożarnej Andrzej Król-Łęgowski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w czterech województwach.

Od rana do godzin przedpołudniowych strażacy z Zakopanego byli wzywani 10 razy. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w Kościelisku na osiedlu Szeligówka, gdzie pod naporem wiatru z domu została zerwana część pokrycia dachowego.

Reklama

Kierownik zakopiańskiej stacji meteorologicznej IMGW Paweł Parzuchowski powiedział, że według prognoz wiatr halny w Tatrach jeszcze przybierze na sile i będzie wiał z prędkością nawet powyżej 150 km na godzinę. W Zakopanem porywy wiatru przekraczają prędkość 70 km/h.

Według prognoz halny osłabnie w środę, a w czwartek zacznie padać śnieg.

Zagrożenie lawinowe

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają, że z powodu silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie a nawet całe drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Ratownicy TOPR ogłosili pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie możliwe jest wyzwolenie lawiny przez człowieka. Prawdopodobne jest też samorzutne schodzenie małych lawin. Zagrożenie lawinowe występuje powyżej 1600 m n.p.m. 

Ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim i opolskim.

W województwie podkarpackim alerty pierwszego stopnia wydano dla powiatów: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, krośnieńskiego, brzozowskiego i jasielskiego. W województwie małopolskim dla powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego, limanowskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, suskiego, myślenickiego i wadowickiego. W województwie województwie śląskim ostrzeżenia będą obowiązywać w powiatach: żywieckim, cieszyńskim i bielskim. Z kolei w województwie opolskim silnego wiatru można się spodziewać w powiatach: głubczyckim, prudnickim i nyskim,

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w województwie opolskim obowiązują w poniedziałek do godz. 22, w województwach śląskim i małopolskim do wtorku do godz. 7, zaś w województwie podkarpackim do wtorku do godz. 12.

Na wskazanym terenie IMGW prognozuje wystąpienie silnego wiatru z kierunków południowych o średniej prędkości od 30 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. 

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama