Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:23

06:16 18:43

08:36 19:55

9°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 9°C
  • Ciśnienie 1027 hPa
  • Wiatr WNW 6 km/h
13
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
30% normy
pm 10
21% normy
Jutro 20°C 6°C
Poniedziałek 22°C 9°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Silny wiatr do 80 km/h. Tysiące osób bez prądu

Około pół tysiąca odbiorców jest bez prądu w województwie podlaskim, gdzie w nocy z poniedziałku na wtorek wiatr osiągający w porywach do 80 km/h spowodował awarie energetyczne. Na Śląsku bez prądu pozostaje 5,5 prądu.

Urszula Kosicka-Suszyńska z PGE Dystrybucja oddział w Białymstoku poinformowała PAP, że przyczyną zerwania linii energetycznych w województwie podlaskim jest utrzymujący się w regionie porywisty wiatr, wiejący momentami z prędkością 80 km/h.

Reklama

W tej chwili, w godzinach porannych, bez prądu w regionie pozostaje ponad 450 odbiorców. "Najbardziej ucierpiał powiat zambrowski, siemiatycki i białostocki" - poinformowała Kosicka-Suszyńska i dodała, że wszystkie awarie zostaną usunięte do godzin popołudniowych.

Do usuwania skutków silnego wiatru wyjeżdżali podlascy strażacy, którzy usuwali z dróg powalone konary drzew.

Drzewo spadło na auto dostawcze

Dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku kpt. Adam Aleksiejczyk poinformował, że do najgroźniejszego zdarzenia doszło na terenie powiatu łomżyńskiego w miejscowości Sambory, gdzie na auto dostawcze spadła część drzewa.

"W wyniku zdarzenia w aucie została rozbita szyba, ale kierowcy na szczęście nic się nie stało" - powiedział strażak i dodał, że nigdzie w regionie silny wiatr nie uszkodził budynków gospodarczych.

Według komunikatu białostockiego biura prognoz, w Podlaskiem podmuchy wiatru - w porywach od 25km/h do 80km/h - utrzymają się we wtorek do godziny 18. 

Liczne szkody na Śląsku

Wiejący od poniedziałku wiatr spowodował szkody także w woj. śląskim. Awarie prądu dotknęły ponad 5,5 tys. odbiorców. 

Jak wynika z wtorkowej porannej informacji służb kryzysowych wojewody śląskiego, uszkodzenia infrastruktury energetycznej miały w tym czasie miejsce w pięciu rozrzuconych na terenie województwa powiatach.

W gminie Godów w powiecie wodzisławskim awarie obejmujące łącznie 40 stacji energetycznych spowodowały na brak dostaw prądu do ok. 2,3 tys. odbiorców. W mieście Świętochłowice awarie o zasięgu 12 stacji skutkowały brakiem energii dla ok. 1,6 tys. odbiorców, a w gminie Jeleśnia w powiecie żywieckim awarie łącznie obejmujące 15 stacji - brakiem dostaw do 1,3 tys. odbiorców.

Uszkodzenia sieci energetycznej na mniejszą skalę miały też miejsce w gminie Chybie w powiecie Cieszyńskim oraz gminie Przystajń w powiecie kłobuckim. Energetycy szacowali, że większość uszkodzeń powinna zostać usunięta jeszcze we wtorek przed południem.

Zablokowana linia kolejowa

Podobnie zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, pracował we wtorek rano nad udrożnieniem szlaku kolejowego Gliwice Łabędy - Taciszów. To główna linia E30 między Katowicami, a Kędzierzynem-Koźlem. Utrudnienia dotyczyły tam przewoźników Przewozy Regionalne i PKP IC. Po godz. 6. udrożniono tam jeden z dwóch torów.

Zamknięty pozostawał również we wtorek rano szlak kolejowy Wisła Głębce - Katowice na odcinku Ustroń Polana - Pszczyna. Samorządowy przewoźnik Koleje Śląskie wprowadził tam autobusową komunikację zastępczą. Kolejarze przewidywali usunięcie tam zakłóceń - do godziny ok. 09.30

Całkowicie odwołany został pociąg z Wisły do Katowic sprzed godziny 5.00 rano, a także jadący nieco później w przeciwnym kierunku: na odcinku Ustroń Polana - Wisła Głębce.

Bez przeszkód operowało natomiast lotnisko Katowice. 

Z ostrzeżeń służb meteorologicznych wynika, że wiatr osiągający w porywach do ok. 80 km/h może w tym regionie wiać do ok. godz. 15.

Mateusz Babak, Małgorzata Półtorak

Nowa aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama