Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:16

7:13 17:27

17:084:04

3°C
 • Mgła
 • Odczuwalna 3°C
 • Ciśnienie 1026 hPa
 • Wiatr WSW 6 km/h
 • Dla biegaczy
  7
  Bardzo dobre

  Bardzo dobra pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

51
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
123% normy
pm 10
95% normy
Jutro 8°C 4°C
Środa 9°C 2°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz IMGW ostrzegają przed upałami

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed upałami. Dla czterech południowych województw wydano ostrzeżenia trzeciego stopnia; w siedmiu województwach obowiązuje alert drugiego stopnia. RCB przypomina też o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą - w sobotę utonęło pięć osób.

Ostrzeżenia trzeciego stopnia wydano dla województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Temperatura wyniosła w niedzielę w tych rejonach około 33 stopnie Celsjusza. 

Reklama

Przypomnijmy, że poprzez alert najwyższego stopnia przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, mogących spowodować bardzo duże szkody, a nawet zagrożenie życia. Zalecana jest wówczas najwyższa ostrożność oraz częste śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Alert drugiego stopnia wydano z kolei dla województw: lubelskiego, mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego, gdzie termometry wskazywały dziś około 32 stopnie Celsjusza. 

W pozostałych regionach brak ostrzeżeń.

Fala upałów w Polsce

Według prognoz IMGW, wieczorem zachodnia i środkowa Polska będzie zmagała się także z burzami, miejscami z gradem. IMGW wydał ostrzeżenia przed burzą dla czterech województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i łódzkiego. W każdym z nich wiatr ma osiągać w porywach do 90 kilometrów na godzinę, a na metr kwadratowy spadnie do 40 litrów wody. Ostrzeżenia obowiązują od 18 do późnych godzin nocnych. 

W poniedziałek temperatura wyniesie od 22 stopni na wybrzeżu, do 33 stopni na południowym-wschodzie. Najgoręcej ma być we wtorek, środę i czwartek, gdy temperatura na południu Polski sięgnie 37 stopni Celsjusza, a w pozostałych regionach będzie niewiele niższa.

Bezpieczeństwo w czasie upałów

RCB przypomina przy tym, że aby bezpiecznie przetrwać upały, należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. 

RCB alarmuje też, by nie zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W przypadku wystąpienia objawów przegrzania organizmu jak: przyspieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy lub dreszcze należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

Od kwietnia utonęło 199 osób

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina również o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Według danych RCB - w sobotę utonęło w Polsce pięć osób, a od 1 kwietnia w sumie 199. Do wody nie należy wchodzić pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, skakać w nieznanych miejscach czy wchodzić do wody będąc rozgrzanym. Pływać można tylko w wyznaczonych miejscach. Nie należy pływać bezpośrednio po posiłku.

Zobacz prognozę pogody na najbliższe dni

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama