Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:30

07:07 17:34

20:54 12:54

8°C
 • Zachmurzenie duże
 • Odczuwalna 8°C
 • Ciśnienie 1013 hPa
 • Wiatr S 6 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

52
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
127% normy
pm 10
97% normy
Jutro 21°C 11°C
Poniedziałek 21°C 11°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Roznoszące niebezpieczne choroby komary sieją postrach w Holandii

Holandia walczy z komarami azjatyckimi, które roznoszą niebezpieczne, tropikalne choroby. Komara znaleziono w siedzibie jednej z firm, która sprowadza używane opony z Azji w miejscowości Oss w Północnej Brabancji.

W zagłębieniach opon zalega woda, więc komary mają dogodne warunki by się rozmnażać. W promieniu 200 metrów od firmy, w której znaleziono komary, zostaną rozpylone mocne środki owadobójcze

Holenderska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (NVWA) rozesłała do mieszkańców Oss specjalny list informacyjny w tej sprawie. Zaleca im m.in. pozostanie w tym czasie w domach, apeluje także, aby informować o ewentualnym pojawieniu się komara tygrysiego i przesyłanie jego zdjęć.

Reklama

Insekta można rozpoznać po charakterystycznych, biało-czarnych paskach. Agencja gotowa jest także przeprowadzić inspekcję nawet w prywatnym ogrodzie.

Te specjalne środki bezpieczeństwa będą obowiązywać do końca lata. W zeszłym tygodniu minister zdrowia Edith Schippers podpisała wraz z VACO (stowarzyszenie związków zawodowych firm oponiarskich) porozumienie w sprawie walki z komarem tygrysim.

Komar tygrysi zagraża ludziom, ponieważ przenosi takie choroby jak chikungunya, denga, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu i japońskie zapalenie mózgu. Ryzyko zakażenia w Holandii ocenia się jednak jako niskie, bo w znalezionym osobnikach nie wykryto niebezpiecznych wirusów.

Te niebezpieczne insekty pojawiły się w 1975 roku na Południu Europy i stopniowo przesuwają się na Północ. Obecnie stwierdza się ich istnienie we Włoszech, w Szwajcarii, Belgii, Niemczech i Holandii. Jednak nigdy jeszcze nie potwierdzono jego występowania w Polsce. Niektórzy twierdzą, że to tylko kwestia czasu.

Katarzyna Szymańska-Borginon

Dowiedz się więcej na temat: komary | choroby | Holandia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy