Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 18:53

04:55 20:28

23:29 13:23

26°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 27°C
  • Ciśnienie 1006 hPa
  • Wiatr S 9 km/h
25
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
59% normy
pm 10
45% normy
Jutro 24°C 15°C
Poniedziałek 20°C 13°C

Roznoszące niebezpieczne choroby komary sieją postrach w Holandii

Holandia walczy z komarami azjatyckimi, które roznoszą niebezpieczne, tropikalne choroby. Komara znaleziono w siedzibie jednej z firm, która sprowadza używane opony z Azji w miejscowości Oss w Północnej Brabancji.

W zagłębieniach opon zalega woda, więc komary mają dogodne warunki by się rozmnażać. W promieniu 200 metrów od firmy, w której znaleziono komary, zostaną rozpylone mocne środki owadobójcze

Holenderska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (NVWA) rozesłała do mieszkańców Oss specjalny list informacyjny w tej sprawie. Zaleca im m.in. pozostanie w tym czasie w domach, apeluje także, aby informować o ewentualnym pojawieniu się komara tygrysiego i przesyłanie jego zdjęć.

Insekta można rozpoznać po charakterystycznych, biało-czarnych paskach. Agencja gotowa jest także przeprowadzić inspekcję nawet w prywatnym ogrodzie.

Reklama

Te specjalne środki bezpieczeństwa będą obowiązywać do końca lata. W zeszłym tygodniu minister zdrowia Edith Schippers podpisała wraz z VACO (stowarzyszenie związków zawodowych firm oponiarskich) porozumienie w sprawie walki z komarem tygrysim.

Komar tygrysi zagraża ludziom, ponieważ przenosi takie choroby jak chikungunya, denga, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu i japońskie zapalenie mózgu. Ryzyko zakażenia w Holandii ocenia się jednak jako niskie, bo w znalezionym osobnikach nie wykryto niebezpiecznych wirusów.

Te niebezpieczne insekty pojawiły się w 1975 roku na Południu Europy i stopniowo przesuwają się na Północ. Obecnie stwierdza się ich istnienie we Włoszech, w Szwajcarii, Belgii, Niemczech i Holandii. Jednak nigdy jeszcze nie potwierdzono jego występowania w Polsce. Niektórzy twierdzą, że to tylko kwestia czasu.

Katarzyna Szymańska-Borginon

Informacja własna

RMF24.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: komary | choroby | Holandia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje