Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:21

06:25 17:11

19:41 08:21

-1°C
  • Bezchmurnie
  • Odczuwalna -7°C
  • Ciśnienie 1032 hPa
  • Wiatr WNW 17 km/h
19
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
45% normy
pm 10
30% normy
Jutro 9°C 1°C
Wtorek 10°C 0°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Rosja: Padają rekordy ciepła. 2020 rok najcieplejszy w historii

24 stycznia był w Rosji najcieplejszym dniem zimy - wieczorem termometry w Moskwie pokazały 2,2 st. Celsjusza na plusie. Co więcej, jak wskazują meteorolodzy, rok 2020 w kraju był najcieplejszy w całej historii obserwacji meteorologicznych.

Po kilku dniach silnych mrozów w połowie miesiąca temperatura odnotowana w niedzielę była o 10 st. C wyższa od zwykłych temperatur w styczniu.

Najcieplejszy w historii

Reklama

Zjawiska pogodowe zadziwiają rosyjskich synoptyków, którzy wcześniej w styczniu ogłosili, że rok 2020 był najcieplejszym "w meteorologicznych annałach". W niemal wszystkich okręgach federalnych, na które podzielona jest Federacja Rosyjska, padły rekordy ciepła. Wyjątkiem był jedynie Północnokaukaski Okręg Federalny. 

Miniony rok okazał się cieplejszy od wszystkich poprzednich zarówno w całym kraju, jak i osobno w europejskiej i azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej. Średnia roczna temperatura w całym kraju przekraczała normy o 2 st. Celsjusza.

Nawet w Syberyjskim Okręgu Federalnym temperatury okazały się o 1,5 st. wyższe od poprzednich rekordów ciepła.

Najcieplejszymi miesiącami minionego roku były w Rosji: luty, kwiecień, maj, wrzesień i listopad.

Tam "największe anomalie"

"Największe anomalie dodatnie, ponad 5-7 st., powstały na północy Uralu, w Syberii i Jakucji, a najsilniej norma średniorocznej temperatury przekroczona została na Półwyspie Tajmyr - ponad 7 st." - podał państwowy urząd meteorologiczny Gidrometcentr.

Ogółem spośród 15 najcieplejszych lat w Rosji aż 14 dotyczy wieku XXI, a tylko jeden - rok 1995 - poprzedniego stulecia.

Rekordy w Europie

Miniony rok w całej Europie był najcieplejszy w historii pomiarów. 

Jak podawali naukowcy z Copernicus Climate Change Service, wzrost temperatur był szczególnie wysoki w niektórych rejonach Syberii i Arktyki, gdzie poprzednie historyczne rekordy ciepła zostały przekroczone niekiedy aż o 6 st.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama