Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:57

07:06 17:35

17:20 04:09

10°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 7°C
  • Ciśnienie 1022 hPa
  • Wiatr WNW 18 km/h
30
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
72% normy
pm 10
54% normy
Jutro 13°C 10°C
Środa 18°C 13°C

RMF24: Czeka nas powtórka z 2010? Czarne pogodowe scenariusze dla południa

Wysoko w Tatrach lawiny, na Podhalu podtopienia, niewykluczona też powódź - takie czarne scenariusze pojawiają się w pogodowych prognozach na najbliższe dni. W Tatrach już przybyło 20 cm śniegu, a w kolejnych dniach w najwyższych partiach gór może spać jeszcze ponad 70 cm.

Jest więc niemal pewne, że wzrośnie zagrożenie lawinowe.

Z kolei u podnóża Tatr będzie padał deszcz i to bardzo intensywnie. Synoptycy przewidują, że będzie to około 70 litrów na metr kwadratowy, ale lokalnie może to być nawet 170 litrów na metr. Może się więc powtórzyć sytuacja z 2010 roku, kiedy w wielu miejscach południowej Małopolski doszło do podtopień, a niżej - nawet do powodzi.

Łowcy Burz ostrzegają

Już wczoraj informowaliśmy, że przed intensywnymi deszczami w dniach 14-18 maja ostrzegają Łowcy Burz - grupa pasjonatów zajmująca się przewidywaniem pogody. Artur Surowiecki podkreślał we wpisie na portalu lowcyburz.pl, że aktualizacje prognoz z ostatnich dni są coraz bardziej pesymistyczne, a scenariusz może być identyczny jak właśnie ten z 2010 roku. Najtrudniejsza sytuacja ma być w zlewni górnej Wisły.

Reklama

Jak tłumaczył Surowiecki, nad północnymi Włochami i Adriatykiem tworzy się niż, który będzie się przemieszczać na północ - aż dotrze na zachód Ukrainy. - Jest to typowa sytuacja powodująca powodzie w Polsce południowej - pojawienie się niżu, który zostaje zablokowany przez wyże ze wschodu, północy i zachodu Europy w rejonie południowo-wschodniej Polski. Mamy wtedy znaczny tzw. gradient baryczny nad Polską. Wiatr zaczyna wiać z północy, co w połączeniu z naturalną barierą, jaką są Karpaty, doprowadza do powstania potężnej i grubej warstwy chmur. Będą one niosły ze sobą olbrzymie opady deszczu - zwłaszcza na terenach górskich i podgórskich - ostrzegł Surowiecki.

CZYTAJ WIĘCEJ NA RMF24.PL

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy