Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 2:24

7:00 15:42

13:521:00

0°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna -4°C
 • Ciśnienie 1041 hPa
 • Wiatr E 13 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

69
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
197% normy
pm 10
161% normy
Jutro 3°C 0°C
Poniedziałek 3°C -2°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

RMF24: Czeka nas powtórka z 2010? Czarne pogodowe scenariusze dla południa

Wysoko w Tatrach lawiny, na Podhalu podtopienia, niewykluczona też powódź - takie czarne scenariusze pojawiają się w pogodowych prognozach na najbliższe dni. W Tatrach już przybyło 20 cm śniegu, a w kolejnych dniach w najwyższych partiach gór może spać jeszcze ponad 70 cm.

Jest więc niemal pewne, że wzrośnie zagrożenie lawinowe.

Reklama

Z kolei u podnóża Tatr będzie padał deszcz i to bardzo intensywnie. Synoptycy przewidują, że będzie to około 70 litrów na metr kwadratowy, ale lokalnie może to być nawet 170 litrów na metr. Może się więc powtórzyć sytuacja z 2010 roku, kiedy w wielu miejscach południowej Małopolski doszło do podtopień, a niżej - nawet do powodzi.

Łowcy Burz ostrzegają

Już wczoraj informowaliśmy, że przed intensywnymi deszczami w dniach 14-18 maja ostrzegają Łowcy Burz - grupa pasjonatów zajmująca się przewidywaniem pogody. Artur Surowiecki podkreślał we wpisie na portalu lowcyburz.pl, że aktualizacje prognoz z ostatnich dni są coraz bardziej pesymistyczne, a scenariusz może być identyczny jak właśnie ten z 2010 roku. Najtrudniejsza sytuacja ma być w zlewni górnej Wisły.

Jak tłumaczył Surowiecki, nad północnymi Włochami i Adriatykiem tworzy się niż, który będzie się przemieszczać na północ - aż dotrze na zachód Ukrainy. - Jest to typowa sytuacja powodująca powodzie w Polsce południowej - pojawienie się niżu, który zostaje zablokowany przez wyże ze wschodu, północy i zachodu Europy w rejonie południowo-wschodniej Polski. Mamy wtedy znaczny tzw. gradient baryczny nad Polską. Wiatr zaczyna wiać z północy, co w połączeniu z naturalną barierą, jaką są Karpaty, doprowadza do powstania potężnej i grubej warstwy chmur. Będą one niosły ze sobą olbrzymie opady deszczu - zwłaszcza na terenach górskich i podgórskich - ostrzegł Surowiecki.

CZYTAJ WIĘCEJ NA RMF24.PL

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Reklama

Reklama