Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 9:48

7:00 15:42

13:521:00

0°C
 • Słonecznie
 • Odczuwalna -3°C
 • Ciśnienie 1041 hPa
 • Wiatr E 13 km/h
 • Dla biegaczy
  5
  Dość dobre

  Dość dobra pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

64
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
175% normy
pm 10
140% normy
Jutro 3°C 0°C
Poniedziałek 3°C -2°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Rekordowe upały w Japonii. Trzy tysiące osób poprosiło o pomoc medyczną

Rządowa japońska agencja ds. klęsk żywiołowych poinformowała, że z powodu wysokich temperatur w zeszłym tygodniu o pomoc medyczną zwróciło się ponad 3 tys. osób. To wynik upałów, z jakimi po fali ulewnych deszczy i przejściu tajfunu zmaga się południowy zachód Japonii.

Między 14 a 20 lipca w całym kraju z powodu udarów cieplnych lub wycieńczenia wysoką temperaturą karetkę pogotowia  wezwano do prawie 3,2 tys. osób, z których trzy zmarły, a ponad 1000 musiało być hospitalizowanych.

Reklama

Prawie połowa ofiar upałów to ludzie powyżej 65. roku życia; grupa ta stanowi jedną czwartą mieszkańców Japonii.

W drugim tygodniu lipca o pomoc medyczną zwróciło się 2,5 tys. Japończyków, z czego wynika, że liczba wezwań wzrosła w ciągu siedmiu dni o prawie 30 procent. Każdego roku tysiące mieszkańców archipelagu niedomagają z powodu wysokich temperatur, które przekraczają 35 stopni Celsjusza w cieniu.

Większość budynków użyteczności publicznej wyposażona jest w Japonii w klimatyzację, jednak ludzie starsi często nie umieją lub nie chcą jej używać, przez co są narażeni na przegrzanie i odwodnienie organizmu.

Władze zachęcają co prawda do rozsądnego używania urządzeń klimatyzacyjnych, niemniej apelują o oszczędzanie energii elektrycznej z racji jej braków wynikających z zamknięcia niemal wszystkich reaktorów atomowych.

Jednocześnie w wielu miejscach publicznych, takich jak sklepy, restauracje czy sale koncertowe, klimatyzacja działa na pełnych obrotach, przez co odwiedzający je są narażeni na duże zmiany temperatury.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama