Rekord katastrof w USA. Nigdy nie było tak źle
Z tego rekordu nikt się nie cieszy. Amerykańska Narodowa Agencja Oceanu i Atmosfery (NOAA) poinformowała, że w 2023 roku USA nawiedziły 23 najbardziej niszczycielskie kataklizmy. Nigdy wcześniej w jednym roku nie było ich aż tyle. Chodzi o zjawiska, które generują straty o wartości co najmniej miliarda dolarów. W tym roku łączna suma zniszczeń z tego powodu w Stanach Zjednoczonych została wyceniona na dziesiątki miliardów dolarów. Według ekspertów z powodu zmian klimatycznych w przyszłości może być jeszcze gorzej.
NOAA ogłosiła, że w Stanach Zjednoczonych rok 2023 będzie rekordowy pod względem sumy strat powodowanych przez kataklizmy. W trwającym wciąż roku odnotowano 23 ekstremalne zjawiska pogodowe, z których każdy powodował straty wartości co najmniej miliarda dolarów. Tym samym pobito rekord z 2020 roku, kiedy odnotowano 22 takie kataklizmy.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Chociaż rok 2023 jeszcze się nie skończył, wiadomo już, że będzie najgorszy pod względem strat wyrządzonych przez rozmaite zjawiska pogodowe. USA nawiedziły 23 kataklizmy, które powodowały straty o wartości co najmniej miliarda dolarów. Były to: dwie powodzie, 18 przypadków gwałtownej pogody, jeden cyklon tropikalny (huragan Idalia), jeden pożar lasów oraz jeden zimowy sztorm.
Czytaj też: Naukowcy mylili się co do lodowców? Zaskakujące wieści z Antarktydy
Według NOAA suma strat wyrządzonych przez pogodowe anomalie w tym roku wyniosła 57,6 mld dol. Bilans ten z pewnością będzie wyższy, ponieważ nie zdołano jeszcze podliczyć wartości zniszczeń spowodowanych niektóre zjawiska, takie jak tropikalna burza Hilary. Bezpośrednio w wyniku tych kataklizmu śmierć poniosły 253 osoby.
Jak powiedział agencji AP klimatolog i ekonomista Adam Smith, który zajmuje się wyliczaniem strat powodowanych przez katastrofy naturalne, coraz większa wartość zniszczeń spowodowana jest coraz liczniejszymi zjawiskami oraz ryzykownym zachowaniem ludzi, czyli na przykład budowaniem osiedli na zagrożonych terenach.
W sierpniu do listy katastrof powodujących straty przekraczające miliard dolarów dopisano osiem zjawisk, w tym tragiczny pożar na Maui, w którym zginęło o najmniej 115 osób, a zniszczenia wyceniono na 5,5 mld dolarów.
Zobacz: Nigdy nie było takiego września. Brytyjczycy przecierają oczy ze zdziwienia
Innymi tragicznymi i kosztownymi żywiołami opisanymi przez NOAA były między innymi burza gradowa w stanie Minnesota i burze w stanach Nebraska, Missouri, Illinois, Indiana i Wisconsin.
Coraz gwałtowniejsze i - co za tym idzie - coraz kosztowniejsze katastrofy naturalne napędzane są przez zmiany klimatyczne. Jak twierdzi Craig Fugate, były dyrektor amerykańskiej Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA):
Według klimatolog Katharine Jacobs z uniwersytetu w Arizonie, wzrost liczby katastrof naturalnych stanowi potwierdzenie tego, przed czym od lat przestrzegali naukowcy. Dodatkowo groźną pogodę napędza rozpoczęte w tym roku El Niño. Wyjaśniła, że "dodawanie więcej energii do atmosfery i oceanów zwiększy intensywność i częstotliwość ekstremalnych zjawisk".
"Wiele z tegorocznych wydarzeń jest bardzo nietypowych, a niekiedy wręcz bezprecedensowych" - powiedziała Jacobs.
W rozmowie z AP Adam Smith powiedział, że wcześniej zdawało mu się, że rekord strat z 2020 roku długo pozostanie niepobity, jednak utrzymał się zaledwie trzy lata. Według Smitha najnowszy rekord również nie utrzyma się zbyt długo.
Zobacz: Spaghetti kontra huragany. Te modele pogodowe ratują życie
NOAA śledzi najkosztowniejsze katastrofy od 1980 roku. Od tej pory USA nawiedziło co najmniej 371 tego typu zdarzeń. Całkowity koszt wszystkich zjawisk przekroczył 2,615 bln dolarów.
***
Czytaj także:
Jak zagłosować za granicą? Nie wszędzie wystarczy dowód osobisty
Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców. Bez tego nie oddasz głosu
Sprawdź okręgi wyborcze do Sejmu. Które województwo daje najwięcej mandatów?