Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 9:25

07:04 16:35

20:30 09:26

-1°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 1045 hPa
  • Wiatr SE 7 km/h
42
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
102% normy
pm 10
64% normy
Jutro 1°C -4°C
Piątek 3°C -1°C

PSP: W weekend ponad 800 pożarów i setki interwencji związanych z pogodą

W cały weekend doszło do 831 pożarów, zaś w niedzielę (31 maja) prawie 550 interwencji straży pożarnej było związanych z silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu – poinformował w poniedziałek (1 czerwca) rzecznik komendanta głównego PSP, st. kpt. Krzysztof Batorski.

Jak przekazała PSP, ostatni weekend to 4 416 interwencji straży pożarnej, w tym 831 pożarów. Ponad 500 niedzielnych wyjazdów związanych było z pogodą.

"W niedzielę silny wiatr i intensywne opady deszczu pojawiły się w wielu rejonach naszego kraju. Strażacy prowadzili ponad 500 działań związanych ze zjawiskami atmosferycznymi, głównie na Śląsku i w Małopolsce" - powiedział rzecznik komendanta głównego PSP, st. kpt. Krzysztof Batorski.

Dodał, że strażacy usuwali powalone drzewa, nadłamane konary, udrożniali drogi i szlaki kolejowe oraz wypompowywali wodę.

Reklama

"W niektórych miejscach działania strażaków będą trwały jeszcze dziś. Miejscami pojawiły się delikatne podtopienia, woda wdarła się do piwnic domów" - powiedział Batorski.

W niedzielę strażacy gasili też duży pożar sortowni śmieci niedaleko Kościana w woj. wielkopolskim. "Płonęło około tysiąca metrów kwadratowych. To były hale namiotowe, w których prowadzono segregację odpadów. Działania gaśnicze prowadziła duża liczba strażaków" - mówił rzecznik PSP.

Śląskie: Wysokie stany wód

Jak podało Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego, w poniedziałek (1 czerwca) rano stan alarmowy był przekroczony na Wiśle w Goczałkowicach, a ostrzegawcze: na Odrze w Krzyżanowicach i Raciborzu-Miedoni, na Wiśle w Wiśle, Ustroniu-Obłaźcu i Skoczowie, a także na Białej Wisełce w Wiśle-Czarne i Iłownicy w Czechowicach-Dziedzicach.

W związku z intensywnymi opadami deszczu, które przeszły w ciągu ostatniej doby nad woj. śląskim, straż pożarna interweniowała 120 razy. Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie: powiatu bielskiego - 60, powiatu cieszyńskiego - 22 oraz powiatu pszczyńskiego - 11. 

Strażacy prowadzili działania związane przede wszystkim z wypompowywaniem wody z zalanych posesji, dróg, podtopionych piwnic i udrażnianiem przepustów.

Małopolskie: Stabilizuje się sytuacja na rzekach

Z kolei jak podał Małopolski Urząd Wojewódzki, ustabilizowała się sytuacja na rzekach w Małopolsce.

Według przekazanych danych, Wisła w Jawiszowicach osiągnęła poziom 690 cm, o 60 cm przekraczając stan alarmowy. Stany ostrzegawcze przekraczają: Soła w Oświęcimiu, Białka w Trybszu, Sękówka w Gorlicach.

Ostatniej doby w związku z pogodą straż pożarna interweniowała ponad 100 razy, głównie usuwając połamane konary drzew, wypompowując wodę z zalanych posesji i piwnic i udrażniając przepusty.

Według prognozy IMGW, w poniedziałek w Małopolsce będzie zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu mogą występować miejscami, zwłaszcza w górach.

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP/IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy