Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 3:53

07:15 16:24

13:33 06:54

2°C
  • Lekkie opady śniegu
  • Odczuwalna -7°C
  • Ciśnienie 1002 hPa
  • Wiatr W 24 km/h
18
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
43% normy
pm 10
24% normy
Jutro 1°C -3°C
Sobota 1°C -7°C

PSP: Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii

Intensywne opady śniegu, opady marznące oraz oblodzenia czekają mieszkańców południowej Polski. "Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii" - przypomniała w sobotę Państwa Straż Pożarna.

"Prognozowane są intensywne opady śniegu, opady marznące oraz oblodzenia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 1 stopnia dla południa Polski" - napisała na Twitterze PSP. Zaapelowała jednocześnie o odśnieżanie zalegającego na dachu śniegu.

Jak przypomniała PSP, śnieg na dachu jest zimą zjawiskiem tak powszechnym, że praktycznie nie zwraca się na niego uwagi. Niestety, często stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu, a jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. "Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych" - zaalarmowała PSP.

Reklama

Zwróciła też uwagę na niebezpieczne dla zdrowia i życia lodowe sople i nawisy śniegowe. "Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi" - podkreślili strażacy.

Obowiązki administratorów i właścicieli budynków

Strażacy przypomnieli, że prawo nakłada na administratorów i właścicieli budynków określone obowiązki.

"Za właścicieli obiektów budowlanych są uważane nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści oraz instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu. Jeśli podmiot, który włada obiektem nie dopilnuje usunięcia śniegu z dachu, może spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz obiekty budowlane o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów" - przypomniała PSP.

Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego sprawdzają, czy przestrzegane jest prawo. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani przez ustawę o prawie budowlanym do usuwania z dachów śniegu i lodu.

"W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To zjawisko bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich, pokrywających np. hipermarkety, hale produkcyjne lub hale wystawiennicze. Zgodnie ze wspomnianą ustawą, właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, mienia oraz środowiska" - zaznaczyła PSP.

Katastrofa na Śląsku

"Przypomnijmy, że zimą 2006 r. zaniedbanie w odśnieżaniu hali na Śląsku w istotny sposób przyczyniło się do zawalenia dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych" - napisała na swoje stronie PSP. 

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama