Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 15:28

6:58 15:43

13:3023:39

4°C
 • Pochmurno
 • Odczuwalna 2°C
 • Ciśnienie 1039 hPa
 • Wiatr E 11 km/h
 • Dla biegaczy
  4
  Umiarkowane

  Nienajlepsza aura dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

44
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
105% normy
pm 10
75% normy
Jutro 3°C -5°C
Niedziela 3°C 0°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Przez Śląsk przeszła nawałnica. Połamane drzewa, uszkodzone dachy

Śląscy strażacy usuwają skutki burz i nawałnic, które w niedzielę po południu przeszły nad miastami aglomeracji katowickiej. Największe szkody wichura i deszcz wyrządziły w Zabrzu, gdzie połamane drzewa uszkodziły gazociąg i trakcję tramwajową. Są też informacje o zerwanych dachach. Ok. 6,3 tys. gospodarstw domowych zostało w woj. śląskim pozbawionych prądu.

Z danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach wynika, że burze nie ominęły żadnej części regionu - szkody oraz przerwy w dostawach energii elektrycznej odnotowano zarówno na południu województwa (m.in. w powiatach bielskim i żywieckim), jak i na północy (powiaty częstochowski i zawierciański) oraz w centrum - oprócz Zabrza i Bytomia także m.in. w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, powiecie rybnickim i bieruńsko-lędzińskim.

Reklama

Najwięcej odbiorców nie ma prądu w powiecie zawierciańskim. Na Podbeskidziu i Żywiecczyźnie bez zasilania jest w sumie blisko tysiąc gospodarstw, w dużych miastach aglomeracji katowickiej - od Sosnowca, przez Katowice i Gliwice, po Tarnowskie Góry - ponad 1,6 tys., w powiecie rybnickim ok. 400, a w powiecie częstochowskim ok. 420. 

Uszkodzony gazociąg i ewakuacja

Zabrzańscy strażacy otrzymali po popołudniowej nawałnicy kilkadziesiąt zgłoszeń. 

Przy ul. Zamkowej w Zabrzu spadający konar drzewa uszkodził gazociąg, z którego zaczął ulatniać się gaz. Strażacy i służby gazownicze przystąpiły do usunięcia awarii. Z pobliskiego domu ewakuowano siedem osób.

Zalane ulice, połamane drzewa, uszkodzone dachy

Początkowo wiele zgłoszeń dotyczyło również zalanych ulic i placów w śródmieściu i kilku dzielnicach Zabrza, jednak sytuacja dość szybko unormowała się - kanalizacja, która nie była w stanie przyjąć dużych ilości wody po obfitych opadach deszczu, stopniowo odprowadza wodę. W niektórych domach woda zalała piwnice.

Złamane konary drzew uszkodziły także kilkanaście aut. Doszło do zerwania części dachów z kilku budynków.


Utrudnienia w komunikacji

Utrudniona jest komunikacja między Zabrzem a Bytomiem, gdzie uszkodzona została trakcja tramwajowa. Przerwy w kursowaniu tramwajów dotyczą kilku linii w Bytomiu i Zabrzu. Służby zapewniają, że awarie mają być możliwie szybko usunięte. 

Połamane drzewo częściowo zablokowało też drogę krajową nr 88.

Niedzielne burze w woj. śląskim były spodziewane - rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie prognozował wystąpienie w regionie burz z opadami deszczu lokalnie do 35 mm oraz porywami wiatru do 70 km na godzinę. 


Nowa aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Reklama

Reklama

Reklama