Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:47

06:26 18:29

15:20 22:47

12°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 11°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr SE 9 km/h
55
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
139% normy
pm 10
107% normy
Jutro 25°C 15°C
Sobota 21°C 13°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Przerażający krajobraz po nawałnicach

Zerwane mosty i drogi, zalane domy i samochody, przerwany gazociąg, powalone drzewa - to skutki gwałtownych nawałnic, które przetoczyły się nad Polską. Na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Lubuskiem, na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach strażacy interweniowali setki razy, by pomóc usuwać szkody.


Reklama

Na Dolnym Śląsku, w powiecie lubańskim starosta ogłosił alarm przeciwpowodziowy, zebrał się tam też sztab kryzysowy. W Leśnej woda przerwała rurę z gazem i trzeba było ewakuować 47 osób. Niektórzy stracili cały dobytek.
Mieszkańcy Leśnej skarżą się, że nikt ich nie ostrzegł przed wodą.

Robert Kuźniewski mówi, że nie dostał nawet informacji SMS-em, był jedynie komunikat o możliwych burzach na internetowej stronie gminy. Budynek urzędu gminy również został zalany. 

Dolny Śląsk: Nawałnice powyrywały okna z kamienic

Burmistrz Leśnej Jan Surowiec twierdzi, że do mieszkańców ostrzeżenia trafiły. Gmina nie mogła jednak zrobić nic więcej, bo strażacy byli zaangażowani w ewakuację zagrożonych mieszkańców i nie mogli ostrzec przed wodą, która zalała miejscowość w ciągu kilku minut. 

- Straty będą ogromne, na razie są trudne do oszacowania - powiedział Jan Surowiec. Woda zalała większość domów oraz ulice. Zniszczyła wiele dróg, również tych, które zostały niedawno odbudowane.
Rzeki zerwały także trzy mosty - trzy miejscowości zostały odcięte od świata. Wojsko ma zbudować przeprawę tymczasową. Mieszkańcom w usuwaniu skutków powodzi mają pomóc więźniowie.

W Paczkowie nawałnice powyrywały okna z kamienic, zerwały balkon i iglicę z ratusza. W mieście brakuje  prądu.

Opolskie: Drzewo przewróciło się na dom

Na Opolszczyźnie najwięcej pracy mieli strażacy w powiatach opolskim, brzeskim i nyskim. Wezwania dotyczyły przede wszystkim połamanych konarów drzew i gałęzi.
W miejscowości Rzymiany drzewo przewróciło się na dom, zrywając linię energetyczną i niszcząc dach. Wstępnie straty oszacowano na 16 tysięcy złotych. W Sarnowicach na polu kempingowym przewróciły się trzy drzewa. 

Na Warmii i Mazurach została zablokowana linia kolejowa z Olsztyna do Braniewa.
Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach braniewskim i elbląskim. W Braniewie woda zalała dużą część miasta - kilkanaście ulic, kilkadziesiąt garaży i piwnic. Duże problemy miał posterunek Komendy Powiatowej Policji w Braniewie, w który uderzył piorun. Zerwana została łączność telefoniczna. 

Na Pomorzu burze powaliły drzewa


Około 50 razy musieli interweniować strażacy wskutek nawałnicy w województwie lubuskim. Większość zgłoszeń pochodziła z południa regionu, powiatów nowosolskiego, wschowskiego, żarskiego i żagańskiego.
Strażacy wyjeżdżali głównie do zalanych piwnic i posesji, wypompowywali też wodę z zalanych ulic. Usuwali powalone drzewa i połamane gałęzie. W powiecie żagańskim silny wiatr zerwał linię energetyczną.

Na Pomorzu burze powaliły drzewa - głównie w rejonie Starogardu Gdańskiego, Kartuz i Kościerzyny.
W wielu miejscach nie ma prądu. Tak jest m.in w gminach Przechlewo i Wicko, w rejonie Żukowa, Starogardu Gdańskiego, w gminach Gniew, Morzeszczyn, Pelplin, Smętowo Graniczne, w Cedrach Wielkich i Pruszczu Gdańskim. Energetycy lokalizują uszkodzenia.
Dziś burze mogą przejść nad województwami warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim oraz śląskim.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: nawałnica | pogoda | Leśna | skutki | nawałnice | Dolny Śląsk | nawałnice pogoda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne