Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 13:33

07:28 15:25

10:04 17:09

0°C
  • Lekkie opady śniegu
  • Odczuwalna -2°C
  • Ciśnienie 1005 hPa
  • Wiatr E 9 km/h
46
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
110% normy
pm 10
75% normy
Jutro 0°C -4°C
Wtorek -3°C -8°C

Prognozy: Mroźny początek stycznia. W najbliższych dniach sypnie też śniegiem

Napływające do Polski arktyczne powietrze sprawia, że siarczyste mrozy mocno doskwierają mieszkańcom wszystkich regionów kraju. W nocy miejscami temperatura spadła poniżej 20 stopni Celsjusza. Na szczęście, chłód bardzo powoli odpuszcza. Do Polski zbliża się front atmosferyczny, dzięki któremu wyraźnie wzrosną wartości na termometrach. W piątek niemal wszędzie - poza krańcami północno-wschodnimi i północnymi - termometry wskażą w ciągu dnia dodatnie wartości. O ile jednak w najbliższych dniach czeka nas ocieplenie, to w wielu regionach sypnie śniegiem. Najbardziej śnieżna ma być środa.


Pogodę w Polsce kształtuje niż, do kraju nadal napływa mroźne, arktyczne powietrze. Ciśnienie w Warszawie wynosi 1009 i będzie powoli spadać.

Poniedziałek nadal mroźny. Najniższe wartości wskażą termometry w Białymstoku - minus 11 stopni Celsjusza oraz w Lublinie - minus 10 stopni Celsjusza i w Olsztynie - minus 10 stopni Celsjusza. W pozostałych regionach tylko nieco cieplej. Od minus 9 stopni Celsjusza w Warszawie oraz w Bydgoszczy do minus 4 stopni Celsjusza w Zielonej Górze. Dominować będzie zachmurzenie duże. Najwięcej chwil ze słońcem spodziewanych jest na południu Polski. Tam przeważać będzie zachmurzenie umiarkowane. Miejscami - głównie na Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu - posypie śnieg. Powieje na ogół umiarkowany wiatr, jedynie na zachodzie kraju silny i porywisty.

Reklama


Noc z poniedziałku na wtorek nadal bardzo zimna. Na krańcach północno-wschodnich termometry wskażą nawet minus 18 stopni Celsjusza. W centrum nieco "cieplej - minus 12 stopni Celsjusza. Na krańcach południowo-zachodnich termometry wskażą minus 4 stopni Celsjusza. Na ogół pogodnie, dominować będzie zachmurzenie umiarkowane, jedynie miejscami wzrośnie do dużego, lokalnie popada śnieg, a na Dolnym Śląsku marznący deszcz. Powieje na ogół umiarkowany oraz słaby wiatr.

We wtorek mróz utrzyma się na północnym-wschodzie oraz na północy kraju. Zdecydowanie najzimniej będzie w Białymstoku (minus 11 stopni Celsjusza), Olsztynie (minus 11 stopni Celsjusza) oraz w Gdańsku i w Bydgoszczy (minus 9 stopni Celsjusza). W pozostałych regionach nieco cieplej. Termometry wskażą od minus 7 stopni Celsjusza w Warszawie oraz w Lublinie do minus 2 stopni Celsjusza w Krakowie i w Katowicach. Dominować będzie zachmurzenie umiarkowane, do dużego wzrośnie jedynie na krańcach północnych oraz wschodnich. W wielu regionach posypie śnieg. Biało zrobi się między innymi na Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Łódzkiem, w Świętokrzyskiem, na Pomorzu Zachodnim, Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce oraz w Lubuskiem. Powieje na ogół umiarkowany wiatr.

Środa bardzo mroźna głównie w Olsztynie (minus 10 stopni Celsjusza) oraz w Białymstoku (minus 8 stopni Celsjusza). W pozostałych regionach cieplej. Termometry wskażą od minus 7 stopni Celsjusza w Gdańsku oraz w Bydgoszczy, do 0 stopni Celsjusza we Wrocławiu. Na ogół pogodnie. Dominować będzie zachmurzenie umiarkowane. Niemal we wszystkich regionach kraju - poza Podkarpaciem - sypnie śniegiem. Powieje na ogół umiarkowany oraz słaby wiatr.

Czwartek mroźny głównie w Olsztynie (minus 8 stopni Celsjusza) oraz na Podlasiu (minus 7 stopni Celsjusza). W pozostałych regionach termometry wskażą od minus 6 stopni Celsjusza w Gdańsku do plus 1 st. Celsjusza w Krakowie oraz w Katowicach. We wszystkich regionach można liczyć na chwile ze słońcem. Dominować będzie zachmurzenie umiarkowane. Powieje na ogół umiarkowany oraz słaby wiatr.

W piątek mróz utrzyma się już tylko w Białymstoku (minus 5 stopni Celsjusza), Olsztynie (minus 5 stopni Celsjusza) oraz w Gdańsku (minus 2 stopni Celsjusza) i w Bydgoszczy (minus 1 st. Celsjusza).  W pozostałych regionach wyraźnie cieplej. Termometry wskażą od 0 stopni Celsjusza w Lublinie do nawet 4 stopni Celsjusza w Krakowie. Sporo słońca, dominować będzie zachmurzenie umiarkowane. Powieje na ogół umiarkowany i słaby wiatr. Miejscami - głównie na Podkarpaciu oraz Podlasiu - posypie śnieg.

Apel służb o ostrożność

W związku z bardzo niskimi temperaturami służby apelują o ostrożność. Jak informuje MSWiA w komunikacie, szczególnie narażone na niebezpieczeństwo w tym czasie są osoby samotne lub pod wpływem alkoholu czy osoby bezdomne.

Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas nawet niewielkich mrozów, zwłaszcza gdy osoba jest pod wpływem alkoholu. Problem wychłodzeń dotyka także osoby starsze, samotne, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach i zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.

Niskie temperatury to także zagrożenie dla osób bezdomnych. Często szukają one schronienia przed skutkami zimy na ogródkach działkowych, w pustostanach czy piwnicach. Nie są to odpowiednie miejsca do przeczekania zimy.

Możemy uratować komuś życie

Służby proszą o zgłaszanie Policji lub Straży Miejskiej przypadków osób, których zdrowie może być zagrożone z powodu długotrwałego przebywania na mrozie. - Zgłaszajmy odpowiednim służbom niepokojące nas sytuacje. Nie bądźmy także obojętni wobec osób, które są pod wpływem alkoholu - nietrzeźwe osoby szybciej tracą ciepło - apeluje MSWiA.

Dzwoniąc na numery alarmowe: 997 lub 112, możemy uratować komuś życie. Wiedząc, że w naszym sąsiedztwie zamieszkują osoby starsze i samotne, zaoferujmy im swoją pomoc.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

 


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy