Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 14:08

7:35 15:24

10:3619:16

3°C
 • Pochmurno
 • Odczuwalna 3°C
 • Ciśnienie 1009 hPa
 • Wiatr S 7 km/h
 • Dla biegaczy
  3
  Trudne

  Pogoda nie rozpieszcza biegaczy

 • Dla reumatyków
  7
  Neutralne

  Warunki pogodowe bez wpływu na występowanie dolegliwości

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

35
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
85% normy
pm 10
59% normy
Jutro 1°C -2°C
Czwartek 1°C -3°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Prognozy: Mroźny początek stycznia. Synoptycy ostrzegają

Fala ostrych mrozów w Polsce. Na ocieplenie musimy poczekać. Z prognoz wynika, że wartości na termometrach wzrosną dopiero po 6 stycznia.

Pogodę w Polsce kształtuje wyż, do kraju nadal napływa zimne arktyczne powietrze. Ciśnienie w Warszawie wynosi 1033 hPa i będzie powoli spadać.

Reklama

Niedziela będzie jeszcze zimniejsza od soboty. W Białymstoku termometry wskażą w ciągu dnia najniższe wartości - minus 12 stopni Celsjusza. Bardzo zimno będzie również w Lublinie oraz w Kielcach - minus 10 stopni Celsjusza. "Najcieplej" w Krakowie oraz w Zielonej Górze - minus 6 stopni Celsjusza. Najwięcej chwil ze słońcem na krańcach południowych oraz wschodnich. W pozostałych regionach dominować będzie zachmurzenie umiarkowane oraz duże. Powieje na ogół umiarkowany wiatr.

Poniedziałek również bardzo mroźny. Najzimniej tradycyjnie będzie na Podlasiu oraz w Olsztynie, gdzie termometry wskażą w ciągu dnia minus 11 stopni Celsjusza. W centrum kraju na termometrach zobaczymy minus 6 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie w regionach zachodnich. W Zielonej Górze oraz we Wrocławiu termometry wskażą minus 2 stopni Celsjusza. Dominować będzie zachmurzenie umiarkowane oraz duże. Najwięcej chwil ze słońcem w Warszawie oraz w Szczecinie. Tam niebo będzie wręcz bezchmurne.  Powieje na ogół umiarkowany wiatr.

We wtorek termometry wskażą nieco wyższe temperatury. Ostry mróz sięgający w ciągu dnia minus 9 stopni Celsjusza utrzyma się w Białymstoku. W pozostałych regionach nieco cieplej - od minus 7 stopni Celsjusza w Gdańsku, przez 0 stopni Celsjusza w Krakowie po 1 st. Celsjusza w Zielonej Górze. Na ogół pogodnie. Dominować będzie zachmurzenie umiarkowane. Niemal w każdym regionie kraju można liczyć na chwile ze słońcem . Powieje na ogół umiarkowany wiatr.

Środa, 6 stycznia, wyraźnie cieplejsza. Mróz utrzyma się w ciągu dnia głównie w Olsztynie (minus 7 stopni Celsjusza), Białymstoku (minus 5 stopni Celsjusza) w Gdańsku (minus 4 stopni Celsjusza), Kielcach (minus 3 stopni Celsjusza), Lublinie (minus 3 stopni Celsjusza) oraz w Bydgoszczy (minus 2 st. Celsjusza). W pozostałych regionach termometry wskażą dodatnie wartości - od 1 st. Celsjusza w Szczecinie i w Poznaniu do nawet 2 st. Celsjusza w Krakowie oraz w Poznaniu. Lokalnie - głównie na Kujawach i Pomorzu - poprószy śnieg. Najwięcej chwil ze słońcem na Pomorzu Zachodnim oraz Pomorzu Gdańskim. W pozostałych regionach dominować będzie zachmurzenie duże. Powieje na ogół umiarkowany wiatr.

Apel służb o ostrożność

W związku z bardzo niskimi temperaturami służby apelują o ostrożność. Jak informuje MSWiA w komunikacie, szczególnie narażone na niebezpieczeństwo w tym czasie są osoby samotne lub pod wpływem alkoholu czy osoby bezdomne.

Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas nawet niewielkich mrozów, zwłaszcza gdy osoba jest pod wpływem alkoholu. Problem wychłodzeń dotyka także osoby starsze, samotne, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach i zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.

Niskie temperatury to także zagrożenie dla osób bezdomnych. Często szukają one schronienia przed skutkami zimy na ogródkach działkowych, w pustostanach czy piwnicach. Nie są to odpowiednie miejsca do przeczekania zimy.

Możemy uratować komuś życie

Służby proszą o zgłaszanie Policji lub Straży Miejskiej przypadków osób, których zdrowie może być zagrożone z powodu długotrwałego przebywania na mrozie. - Zgłaszajmy odpowiednim służbom niepokojące nas sytuacje. Nie bądźmy także obojętni wobec osób, które są pod wpływem alkoholu - nietrzeźwe osoby szybciej tracą ciepło - apeluje MSWiA.

Dzwoniąc na numery alarmowe: 997 lub 112, możemy uratować komuś życie. Wiedząc, że w naszym sąsiedztwie zamieszkują osoby starsze i samotne, zaoferujmy im swoją pomoc.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama