Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 3:07

06:17 18:41

08:36 19:55

7°C
  • Zachmurzenie umiarkowane
  • Odczuwalna 8°C
  • Ciśnienie 1026 hPa
  • Wiatr N 4 km/h
18
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
44% normy
pm 10
30% normy
Jutro 20°C 6°C
Poniedziałek 22°C 9°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Prognozy: Gwałtowne burze, ulewy i wichury. Ostrzeżenie dla 12 województw

Front atmosferyczny przyniósł bardzo niebezpieczną pogodę. Prognozy dla Polski nadal są niepokojące. Synoptycy ostrzegają przede wszystkim przed gwałtownymi burzami połączonymi z intensywnymi opadami deszczu oraz wichurami; niewykluczone są również lokalne gradobicia. Najbardziej niespokojnie ma być na południu, w centrum oraz na zachodzie kraju. Miejscami w czasie burz z ulewami może spaść nawet do 20 mm deszcz. Najintensywniej padać ma w pasie od Lubelszczyzny po Dolny Śląsk. Wyraźnej poprawy pogody można spodziewać się dopiero w sobotę.

Nawałnice, które przeszły w środę nad Polską,  wyrządziły bardzo poważne szkody. Żywioł zrywał dachy i łamał drzewa, ulice miejscami zamieniły się w rwące potoki. Z danych, jakimi dysponuje straż pożarna wynika, że najtrudniejsza sytuacja, jeśli chodzi o wiatr, wystąpiła województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim i łódzkim, a o opady deszczu - na Kujawach, w Wielkopolsce i woj. pomorskim oraz małopolskim. Niestety, ten niebezpieczny pogodowy scenariusz w czwartek może się powtórzyć. 

Szczegółowa prognoza pogody

Reklama

Pogodę w Polsce kształtuje niż; do kraju wraz z frontem atmosferycznym napływa powietrze polarno-morskie. Najwięcej burz w czwartek wystąpić ma na południu, w centrum oraz na zachodzie kraju. Ostrzeżenie przed gwałtownymi burzami, połączonymi z nagłymi ulewami oraz wiatrem osiągającym w porywach nawet do 80-90 kilometrów na godzinę dotyczy województw: małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego oraz łódzkiego i mazowieckiego. Możliwe są też lokalne gradobicia, miejscami w burzach może spaść nawet do 20 mm deszczu; najintensywniej padać ma w pasie od Lubelszczyzny po Dolny Śląsk. Znacznie spokojniej ma być jedynie w północnej części kraju. Wartości na termometrach na ogół korzystne dla naszego samopoczucia. Temperatura będzie się wahać od 21 stopni Celsjusza w Lublinie do nawet 29 stopni Celsjusza w Szczecinie. Wiatr na ogół umiarkowany, ale w czasie burz silny i porywisty. 

Noc z czwartku na piątek również burzowo, zwłaszcza na zachodzie oraz południu kraju. Prognozowana wysokość opadów do 20 mm. Ciepło, temperatura będzie się wahać od 14 stopni Celsjusza do 18 stopni Celsjusza. Wiatr na ogół umiarkowany, w  czasie burz silny i osiągający w porywach do 60-70 kilometrów na godzinę. 

Piątek również niespokojny zwłaszcza na zachodzie, południu oraz w centrum kraju. Ostrzeżenie przed wystąpieniem gwałtownych zjawiska atmosferycznych  w postaci  burz, ulew, wichur i lokalnych gradobić dotyczy województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego, lubuskiego oraz wielkopolskiego. W pozostałych regionach znacznie spokojnie. Na termometrach maksymalnie od 22 stopni Celsjusza w Katowicach oraz w Gdańsku do nawet 26 stopni Celsjusza w Szczecinie oraz w Zielonej Górze. 

Wiatr na ogół umiarkowany, a  w czasie burz silny i porywisty. Znacznie mniej dynamiczną aurę przyniesie dopiero sobota. Burzowo ma być jedynie na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz na Podlasiu. Poza tym pogodnie i na ogół słonecznie. Dominować będzie zachmurzenie umiarkowane. Wartości na termometrach korzystne. Temperatura będzie się wahać od 21 stopni Celsjusza w Gdańsku oraz w Krakowie do 26 stopni Celsjusza w Zielonej Górze. Wiatr na ogół umiarkowany, jedynie w czasie burz silny i porywisty.

Jak zachować się podczas burzy

W związku z prognozowanymi burzami należy zachować szczególną ostrożność. Trzeba pozamykać okna i drzwi, a z balkonów i parapetów  pousuwać wszystkie doniczki. Pamiętajmy, że nie wolno chować się pod drzewami i słupami.  


Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama