Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:42

07:12 17:28

00:14 15:23

10°C
 • Mgła
 • Odczuwalna 9°C
 • Ciśnienie 1021 hPa
 • Wiatr ESE 7 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

68
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
192% normy
pm 10
145% normy
Jutro 17°C 10°C
Czwartek 20°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Prognozy: Gwałtowne burze i upały nadciągają nad Polskę

Kolejna fala gwałtownych burz połączonych z intensywnymi opadami deszczu oraz wichurami nadciąga nad Polskę. Niewykluczone są również lokalne gradobicia. Najbardziej niebezpiecznie ma być na południu oraz na wschodzie kraju. Alerty obowiązują między innymi w województwach: małopolskim, podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim. Dokuczą nam też upały. Synoptycy ostrzegają, że temperatura wzrośnie w najbliższych dniach nawet do 30 stopni Celsjusza.

Pogodę w Polsce kształtuje niż, do kraju wraz z frontami atmosferycznymi nadciąga powietrze polarno-morskie, a na wschodzie - zwrotnikowe. Ciśnienie w południe w Warszawie wynosi 1018 hPa i będzie się wahać.

Reklama

Poniedziałek wzorem dni poprzednich upłynie pod znakiem gwałtownych zjawisk pogodowych. Silnym burzom mają towarzyszyć bardzo intensywne opady oraz niszczycielski wiatr osiągający w porywach nawet do 100 kilometrów na godzinę. Niewykluczone są również lokalne gradobicia.

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami dla województw: opolskiego, śląskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w województwie małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim.

Prognozowana suma opadów miejscami sięgnie nawet do 50 mm. Dominować będzie zachmurzenie duże. Na więcej chwil ze słońcem można liczyć jedynie na południu kraju oraz na zachodzie kraju. Wartości na termometrach zróżnicowane. Na termometrach zobaczymy maksymalnie do 28 stopni Celsjusza. Tak ciepło ma być w Lublinie i Rzeszowie. Znacznie chłodniej w Gdańsku. Tam termometry wskażą maksymalnie do 19 stopni Celsjusza. Powieje na  ogół umiarkowany wiatr, a w czasie burz silny i porywisty.

Wtorek tylko nieco spokojniejszy. Burze połączone z ulewami i lokalnymi gradobiciami utrzymają się jedynie na Podkarpaciu oraz na Lubelszczyźnie. W pozostałych regionach powinno być  bezpieczniej. Pojawi się też znacznie więcej słońca. Dominować będzie zachmurzenie umiarkowane oraz małe. Wzrosną też wartości na termometrach. Zdecydowanie najcieplej będzie w Białymstoku, Lublinie oraz w Rzeszowie - nawet do 27-28 stopni Celsjusza.  Z kolei najchłodniej w Gdańsku i  w Szczecinie - maksymalnie do 22 stopni Celsjusza. Powieje na ogół umiarkowany i słaby wiatr. Jedynie w czasie burz silny i porywisty.

Prognozy na środę są bardzo niepokojące. Do gwałtownych burz dołączą dokuczliwe upały. Na termometrach zobaczymy nawet do 30 stopni Celsjusza. Tak ciepło ma być w Lublinie oraz w Rzeszowie. Najchłodniej w Gdańsku - maksymalnie do 24 stopni Celsjusza. Chwil ze słońcem sporo. Dominować będzie zachmurzenie umiarkowane. Ostrzeżenie przed nagłymi zjawiskami pogodowymi w postaci burz, ulew, lokalnych gradobić oraz wichur dotyczy województw: podlaskiego, lubuskiego, mazowieckiego oraz świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Apel o ostrożność

Strażacy apelują, by podczas nawałnic zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. "Zabezpieczmy okna; jeśli wychodzimy z domu zamknijmy je. Usuńmy z balkonów, parapetów przedmioty, które mogą podczas wichur spaść. Jeśli jedziemy autem i intensywnie pada deszcz, zwolnijmy, a nawet zatrzymajmy się i przeczekajmy nawałnicę. Jeśli jesteśmy poza domem, nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami linii energetycznych czy wiatami" - przypomina rzecznik PSP Paweł Frątczak.

W sumie od piątku służby ratownicze interweniowały prawie 14 tysięcy razy. Najwięcej strat odnotowano na terenach województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i śląskiego. Tylko na Mazowszu straż pożarna interweniowała ponad 3700 razy.

Według danych PSP, w wyniku nawałnic 4 osoby poniosły śmierć, a 35 - w tym dziewięciu strażaków - zostało rannych.

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL