Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 4:13

06:14 18:46

18:01 01:06

16°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 15°C
  • Ciśnienie 1010 hPa
  • Wiatr W 11 km/h
42
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
102% normy
pm 10
76% normy
Jutro 13°C 7°C
Niedziela 12°C 6°C

Prognoza pogody: Upały w końcu ustąpią

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydal ostrzeżenia drugiego stopnia dla sześciu województw. Sprawdź, gdzie będzie najbardziej upalnie.

Jak informuje IMGW, północno-wschodnia Polska pozostaje w zasięgu słabego wyżu znad Morza Bałtyckiego, pozostały obszar kraju jest w zatoce z ciepłym frontem atmosferycznym. Na południu kraju pozostanie upalne powietrze pochodzenia zwrotnikowego, na północy powietrze polarne morskie.

Sobota, 15 czerwca

Dzisiaj wciąż jeszcze będzie upalnie. Na północy i zachodzie możliwe przelotne opady deszczu i burze, gdzieniegdzie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm, lokalnie do 40 mm. 

W pozostałej części kraju zachmurzenie małe i umiarkowane.

Temperatura maksymalna wyniesie od 25 stopni Celsjusza na Pomorzu, do nawet 34 stopni w Małopolsce i na ziemi lubuskiej.

Reklama

Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich i południowych. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h, ale miejscami do 100 km/h.

Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 1001 hPa i nieznacznie spadnie.

Ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę rano ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami w woj. mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim.

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałami w południowej części województw: podlaskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

Z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami zostało wydane dla województw mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego oraz części województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

Jak informuje IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem oznacza, że może stanowić on zagrożenie dla zdrowia i życia. Spodziewane są również zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność oraz 

śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. "Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych" - apeluje Instytut.

Zalecenia RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt. 

Jaka pogoda będzie w następne dni? Sprawdź na następnej stronie!

Niedziela, 16 czerwca

Jutro upały nieco zelżeją. Gorąco wciąż będzie na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie - 29 stopni Celsjusza, ale w pozostałej części kraju już chłodniej. Na północy termometry wskażą maksymalnie 21 kresek.

We wschodniej połowie kraju przelotnie wystąpią opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 35 mm, a gdzieniegdzie na południu kraju do 50 mm.

Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie południowo-wschodni, na pozostałym obszarze północny i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

Poniedziałek, 17 czerwca

Poniedziałek upłynie pod znakiem słonecznej pogody. Mieszkańcy wschodniej części kraju wciąż jednak będą musieli liczyć się z możliwością wystąpienia lokalnych burz.

W przeważającej części Polski termometry wskażą 24 lub 25 stopni Celsjusza. Cieplej w woj. lubuskim, wielkopolskim, łódzkim i dolnośląskim.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy