Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:15

06:32 18:20

21:44 14:36

10°C
  • Bezchmurnie
  • Odczuwalna 7°C
  • Ciśnienie 1026 hPa
  • Wiatr E 17 km/h
31
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
74% normy
pm 10
54% normy
Jutro 16°C 10°C
Czwartek 14°C 6°C

Prognoza pogody: Ulewy, burze i podtopienia. IMGW wydał ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał najwyższe alerty pogodowe, ostrzegając przez silnymi burzami i ulewami, które mogą wystąpić w rejonie Tarnowa. Poziom wody w części rzek w Małopolsce przekroczył stany alarmowe. Wydano ostrzeżenia hydrologiczne III stopnia. Prognoza pogody na piątek wskazuje, że na wschodzie będzie chłodno i deszczowo, natomiast na zachodzie ciepło i pogodnie.

IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne i hydrologiczne. Obejmują m.in. Małopolskę, gdzie intensywnie pada od czwartku, wywołując lokalne podtopienia w m.in. w Krakowie i okolicach. 

Prognoza dla trzech milionów miejscowości, aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia na Androida »

Ostrzeżenia IMGW

Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed silnymi opadami deszczu i burzami, którym towarzyszyć będzie porywisty wiatr powyżej 72km/h lub burze z gradem, wydano dla powiatów: nowosądeckiego, gorlickiego, krośnieńskiego, stalowowolskiego, jasielskiego, strzyżowskiego, ropczycko-sędziszowskiego, dębickiego, tarnowskiego, brzeskiego, mieleckiego, dąbrowskiego, kolbuszowskiego i tarnobrzeskiego.

Reklama

Na znacznie szerszym terenie obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Na południu kraju obowiązują od Rybnika, po Tarnów (gdzie wydano alerty wyższego stopnia), a w centrum od Łodzi po wschodnią granicę. Podobne alerty wydano dla przeważającej części Warmii i Mazur oraz Podlasia - na tych rejonach padać ma wyjątkowo intensywnie.

Ulewy i podtopienia w Krakowie. Zalane domy, tysiąc interwencji strażaków

Obowiązują również alerty hydrologiczne.

Alerty trzeciego stopnia wydano dla centralnej części woj. małopolskiego i niektórych powiatów woj. śląskiego. Według IMGW intensywne opady deszczu będą powodować tam lokalnie gwałtowne wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Jak wskazano, punktowo w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów mogą zostać przekroczone stany alarmowe, a w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić podtopienia.

Alerty drugiego stopnia, informujące o przekroczeniu stanów ostrzegawczych na rzekach, wydano dla województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, śląskiego, wschodniej części Opolszczyzny i w zlewni Supraśli na Podlasiu. Na tych terenach prognozowane są intensywne opady deszczu powodujące wzrosty poziomu wody, które mogą doprowadzić do przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych. Tam też synoptycy nie wykluczają podtopień.

Meteorolodzy wydali też alerty pierwszego stopnia dla województw: mazowieckiego, łódzkiego podlaskiego, wschodniej części Warmii i Mazur, niektórych powiatów Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Według IMGW na obszarach występowania prognozowanych opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i podtopienia. Lokalnie możliwe wzrosty do strefy stanów ostrzegawczych.

Pogoda na dziś. Burze i ulewy

Piątek na wschodzie kraju nadal będzie pochmurny i chłodny. Temperatura wyniesie ok. 15 stopni, a w wielu miejscach można się spodziewać ciągłego deszczu. Pogodniej i cieplej ma być na zachodzie. Tam termometry wskażą nawet 26 stopni. Pogoda będzie zróżnicowana i podzieli kraj na wschód i zachód.

Padać będzie głównie na Podlasiu, Mazurach, Mazowszu, w Łódzkiem, częściowo w Świętokrzyskiem czy na północy w Lubelskiem.

Pogoda na Interii sprawdza się! Teraz także w aplikacji. Zainstaluj na Androidzie i nie daj się zaskoczyć pogodzie »

Na pozostałym obszarze opady będą śladowe, a na krańcach południowych zachodnich może dochodzić do burz. Poza tym zachód będzie bardziej pogodny i słoneczny.

Różnicę będzie także widać pod względem temperatury. Termometry na wschodzie kraju wskazywać będą ok. 15-16 stopni, zaś na zachodzie - nawet do 25-26 stopni. Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy