Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 4:55

04:17 20:51

23:10 04:39

8°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 9°C
  • Ciśnienie 1023 hPa
  • Wiatr SSE 2 km/h
11
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
26% normy
pm 10
18% normy
Jutro 28°C 13°C
Środa 26°C 15°C

Prognoza pogody na czerwiec. Miłośnicy upałów nie będą zadowoleni

Znamy wstępne prognozy pogody na czerwiec - czeka nas kilka zwrotów akcji. Nadchodzący miesiąc nie będzie należał do upalnych, ale w drugiej połowie czerwca w końcu poczujemy zbliżające się lato. Nie ominą nas również burze.

Ostatnie dni raczej nie rozpieszczały nas, jeśli chodzi o pogodę: często musieliśmy się borykać z chłodniejszymi dniami, bardziej kojarzącymi się z jesienią niż z wiosną. Nie zabrakło również burz, lokalnie przynoszących grad. A jak będzie w czerwcu? W tym miesiącu również musimy być gotowi na chłodniejsze okresy, jednak będzie wyraźnie czuć zbliżające się lato. Dowiedz się, jak będzie się kształtować pogoda w nadchodzących tygodniach.

Reklama

Początek czerwca niemrawy

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozy Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych dotyczące czerwca. Jak wynika z udostępnionych danych, pierwszy tydzień miesiąca będzie stał pod znakiem średnich temperatur, czasem poniżej normy.

Chłodniej będzie w rejonie Podhala i na wybrzeżu - tam temperatury raczej nie przekroczą 20°C. Cieplej będzie w głębi Polski, gdzie termometry pokażą średnio 20-23°C. Mogą się też zdarzyć pojedyncze cieplejsze dni. Noce wciąż będą chłodne - niekiedy z temperaturami poniżej 10°C.

Chcesz zawsze wiedzieć, co cię czeka? Tu prognoza pogody jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Kiedy przyjdzie lato?

Choć na początku czerwca raczej nie możemy liczyć na naprawdę ciepłe dni, to już w połowie drugiego tygodnia zrobi się cieplej. Od tego momentu temperatury w większości kraju będą przekraczać 23°C. Mogą się też zdarzyć takie dni, kiedy na termometrach zobaczymy nawet 30°C. Chłodniej będzie tradycyjnie na terenach podgórskich oraz nad Bałtykiem - tam temperatury mogą być niższe o kilka stopni. W drugiej połowie miesiąca wzrośnie również temperatura w ciągu nocy: średnio wyniesie od 13 do 15°C.

Zobacz: Trąba powietrzna nad Polską. Zrywała dachy, łamała drzewa. Tak wygląda krajobraz po żywiole

Warto też podkreślić, że choć cieplejsze dni przyjdą później, to zgodnie z opublikowaną prognozą zostaną już do końca miesiąca. Oznacza to, że od połowy czerwca będziemy mogli cieszyć się latem już bez większych przerw.

Czy wrócą fale upałów?

Jak można dowiedzieć się z opublikowanej prognozy, w przeciwieństwie do minionych lat tym razem ryzyko wystąpienia upałów jest niewielkie i wynosi nie więcej niż sześć procent. Upały mogą ewentualnie pojawić się w połowie czerwca - na terenie Mazowsza i Podlasia - jednak prawdopodobieństwo to jest niewielkie.

Warto podkreślić, że przez cały czerwiec niemal zerowe jest prawdopodobieństwo wystąpienia upałów nad morzem.

Sprawdź też: Pierwszy upał najpóźniej od lat, a może w ogóle go nie będzie? Coś takiego miało już miejsce

Susze i deszcze w jednym miesiącu

Pierwszy tydzień czerwca będzie niestety bardzo suchy. Z powodu utrzymujących się układów wysokiego ciśnienia przez pierwsze dni miesiąca może w ogóle nie padać, grożąc pogłębieniem się suszy. Deszcze i burze zaczną występować pod koniec pierwszego tygodnia.

W okolicach 10 czerwca nad Polskę dotrą niże atmosferyczne, co powinno doprowadzić do wystąpienia gwałtownych burz i opadów deszczu w całej Polsce. Te zjawiska mogą mieć charakter lokalny i być bardzo intensywne. Najwilgotniej będzie na południu, gdzie sumy opadów mogą być nawet dwa razy wyższe niż na północy kraju.

Zobacz: To one zwiastują złą pogodę. Pięć chmur, które warto znać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | czerwiec | lato | deszcz | susza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama