Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 2:00

06:30 18:23

21:04 13:33

10°C
  • Bezchmurnie
  • Odczuwalna 10°C
  • Ciśnienie 1023 hPa
  • Wiatr E 7 km/h
27
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
66% normy
pm 10
47% normy
Jutro 16°C 7°C
Środa 16°C 10°C

Prognoza pogody. Jaki będzie ostatni weekend wakacji?

Burze, przelotne deszcze oraz upały – tak rysuje się prognoza pogody na ostatni weekend wakacji. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę (29 sierpnia) ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla województwa podkarpackiego oraz wschodnich części powiatów w województwie małopolskim. W niedzielę z kolei Sieć Obserwatorów Burz, ostrzega przed poważnymi wyładowaniami.

Polska znajduje się aktualnie pod wpływem niżu, a z zachodu na wschód będzie wolno wędrował układ frontów atmosferycznych, który pod koniec dnia znajdzie się nad wschodnią połową kraju. Przed frontem chłodnym napłynie bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, za frontem zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie - informuje IMGW.

W sobotę na południu częściowo słonecznie, miejscami zachmurzenia. W rejonie Śląska, Małopolski, Lubelszczyzny oraz województwa świętokrzyskiego wystąpią wyładowania atmosferyczne. W pozostałych rejonach sporo chmur i przelotne opady deszczu. Termometry wskażą średnio od 21-22 stopni Celsjusza na północy kraju do 28 stopni C. na południowym wschodzie.

Reklama

Wiatr słaby i umiarkowany, na obszarach podgórskich Karpat początkowo w porywach do 65 km/h, południowy i południowo zachodni. Wysoko w górach porywy do 100 km/h.

W nocy temperatura minimalna od 13 stopni C. do 18 stopni C., tylko na północnym wschodzie od 10 stopni C. do 13 stopni C.

Niedziela. Najpoważniejszy incydent burzowy w roku?

W niedzielę temperatury wzrosną na południu i południowym wschodzie, tam termometry wskażą średnio 32 stopnie Celsjusza. W pozostałych rejonach od 22 do 27 kresek powyżej zera. Najchłodniej na Warmii i Mazurach - 17 stopni C.

Popada w rejonach województwa lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego, tam też sporo chmur. Burze możliwe w centrum oraz na Podlasiu. 

"Analizowane przez nas od kilku dni wyliczenia modeli numerycznych nie napawają optymizmem. W niedzielę możemy się spodziewać najpoważniejszego incydentu burzowego w tym roku" - informuje Sieć Obserwatorów Burz.

"Modele sugerują powstanie rozległego, mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS). Nieść on będzie nawalne opady deszczu, grad (także dużych rozmiarów), bardzo wysoką aktywność elektryczną czy w końcu, niszczące porywy wiatru. Można również przypuszczać że w układ będą wbudowane superkomórki burzowe. Z tego względu mogą się, także pojawić trąby powietrzne. Niestety, w takim połączeniu można się spodziewać licznych, rozległych szkód, głównie związanych z działalnością silnego wiatru" - informują Obserwatorzy, zastrzegając, że sytuacja jest dynamiczna i może ona zarówno ulec poprawie jak i pogorszeniu. 

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama