Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 12:30

06:37 17:01

15:29 07:27

9°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 9°C
  • Ciśnienie 1003 hPa
  • Wiatr S 13 km/h
16
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
39% normy
pm 10
21% normy
Jutro 9°C 6°C
Sobota 10°C 1°C

Prognoza pogody: Będzie chłodniej. Ostrzeżenie przed burzami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek (31 sierpnia) ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami i intensywnymi opadami deszczu dla województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Według najnowszej prognozy czeka nas ochłodzenie.

Jak informuje IMGW, Europa północno-zachodnia, północno-wschodnia i rejon Włoch są w zasięgu niżów z układami frontów atmosferycznych. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtują wyże. 

Polska jest w strefie chłodnego frontu atmosferycznego, związanego z niżem którego ośrodek znad Mazur stopniowo odsunie się nad Litwę i Estonię. Od południowego-zachodu powoli rozbuduje się klin wysokiego ciśnienia. Nad Polskę z północnego-zachodu będzie napływało chłodniejsze powietrze polarne morskie, jedynie początkowo na krańcach wschodnich kraju jeszcze będzie zalegała gorąca, zwrotnikowa masa powietrza.

Reklama

W poniedziałek w kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Rano na północnym-wschodzie, a po południu na północy i zachodzie przelotne opady deszczu i lokalnie burze. Temperatura maksymalna od 17 st. na północnym-wschodzie, około 20 st. na zachodzie i w centrum do 27 st. na południowym-wschodzie. 

Wiatr umiarkowany, nad morzem dość silny, okresami porywisty, zachodni, nad morzem północno-zachodni. Porywy wiatru na ogół do 60 km/h, w burzach i w rejonach podgórskich do 65 km/h, wysoko w Tatrach do 110 km/h.

We wtorek w północnej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i miejscami możliwe słabe opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie całkowite i opady deszczu, okresami o umiarkowanym natężeniu. Prognozowana suma opadów w województwach: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim do 30 mm. 

Temperatura maksymalna od 16 st. na Śląsku, około 15-16 st. w centrum i na wschodzie do 20 st. na Podkarpaciu i Pomorzu Zachodnim. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, na południu kraju w porywach do 65 km/h, północno-wschodni.

Burze i intensywne deszcze w sześciu województwach

IMGW prognozuje burze z silnymi opadami deszczu dla: woj. kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz północy Podlasia. Na tych obszarach deszcz może spaść od 30 do 50 mm deszczu na metr kwadratowy, zaś wiatr może osiągać prędkość 90 km/h. W kujawsko-pomorskim lokalnie może wystąpić grad.

Z kolei w woj. lubuskim, wielkopolskim i na zachodzie Dolnego Śląska wystąpią intensywne opady deszczu, którego może spaść od 30 do 45 mm. Lokalnie do 50 mm.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy