Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 2:58

07:12 17:29

18:00 07:47

15°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 13°C
  • Ciśnienie 1004 hPa
  • Wiatr SSW 15 km/h
26
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
62% normy
pm 10
42% normy
Jutro 10°C 4°C
Sobota 9°C 2°C

Powodzie u bram Londynu. "Tempo dramatyczne"

Powodzie w Anglii rozszerzają się w dramatycznym tempie. Woda zagroziła teraz mieszkańcom gęsto zamieszkałych okolic pod Londynem, zalanych przez wezbraną od nieustannych deszczy Tamizę.

 - Wczoraj wieczorem było jeszcze w miarę w porządku, ale kiedy wstaliśmy dzisiaj rano woda podeszła już pod drzwi i wlewała się do salonu. - Widywałam już tu powodzie, ale nigdy nic podobnego - mówili BBC mieszkańcy okolic Windsoru.

Powódź w tak zwanym "pasie milionerów" na zachód od Londynu zmobilizowała władze do natychmiastowej reakcji.

Policja ogłosiła stan zagrożenia, z pomocą pospieszyło wojsko. Ale nie wszystkie zalane miejscowości otrzymały taką samą pomoc:

 - U nas nikt nie przyszedł z pomocą mieszkańcom, więc pomagamy sobie sami, robimy dla siebie co się da. - Moja rodzina gotuje, będziemy dzisiaj wydawać obiad.Mamy też ubrania i jedzenie dla niemowląt. Chodzę po domach i pytam, czy ludziom czegoś trzeba - mówili BBC mieszkańcy niewielkiej wsi nad Tamizą, nieco poza "pasem milionerów". 

Reklama

Ostatnim razem rzeka wylała tam tak szeroko w 1947 roku

Powodzie w Wielkiej Brytanii trwają już od początku grudnia. Najdłużej odcięta od świata miejscowość stała się wyspą w Święta Bożego Narodzenia. Ale to bynajmniej nie koniec ataku natury. Tylko najstarsi mieszkańcy doliny Tamizy mogą pamiętać tak groźną powódź. Ostatnim razem rzeka wylała tam tak szeroko w 1947 roku. Władze pospieszyły natychmiast z pomocą, wojsko rozdziela i pomaga układać worki z piaskiem. Ale jak dotąd nie zorganizowano ewakuacji mieszkańców.

Tymczasem premier David Cameron, który udał się dzisiaj do hrabstwa Dorset w zachodniej Anglii, przekonywał reporterów: "Zmagamy się z tym od samego początku. Robimy co się da. Kiedy trzeba było więcej pomp, wysłaliśmy pompy, kiedy trzeba było pieniędzy, daliśmy więcej pieniędzy, kiedy trzeba było wojska, zapewniłem wysłanie wojska. I będziemy tak działać dalej."

Reakcja brytyjskich władz na ataki żywiołu była jednak bardzo nierówna. W pierwszej połowie grudnia ochrona przeciwpowodziowa zdała egzamin, skutecznie chroniąc przed zalaniem ponad milion zagrożonych domów we wschodniej Anglii. Mniej skuteczna była reakcja w zachodniej Angli i Walii na skutki wichury, powodzie i atak morza na ląd w końcu grudnia i w styczniu. W związku z tym w Londynie rozpętała się teraz dodatkowa burza polityczna i szukanie winnych.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: powodzie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje