Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 2:28

4:38 20:46

12:370:07

20°C
 • Zachmurzenie duże
 • Odczuwalna 21°C
 • Ciśnienie 1008 hPa
 • Wiatr WNW 9 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

45
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
107% normy
pm 10
82% normy
Jutro 26°C 15°C
Sobota 25°C 15°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Potężny wiatr i ulewny deszcz. Fatalne prognozy dla Wielkiej Brytanii

Kolejne załamanie pogody na walczących z powodzią Wyspach Brytyjskich. Synoptycy ostrzegają przed potężnym wiatrem i ulewnym deszczem. Spodziewane są też opady śniegu. Najtrudniejsze warunki atmosferyczne mają występować na południowym zachodzie Wielkiej Brytanii.

Synoptycy nie mają dobrych wiadomości dla mieszkańców zalanych terenów. Nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się poprawić. Według brytyjskiego biura metorologicznego, w ciągu sześciu godzin może spać aż 40 milimetrów deszczu. Wiatr może dochodzić w porywach do 80 mil na godzinę, czyli 120 km/h.
Agencja do spraw środowiska wydała 17 ostrzeżeń powodziowych najwyższego stopnia. Dotyczą one między innymi Doliny Tamizy i hrabstwa Somerset. Przed lokalnymi podtopieniami ostrzeżono także mieszkańców Anglii i Walii. 

"Widok jest szokujący"

Reklama

Ponad 55 tysięcy brytyjskich domów ciągle odciętych jest od prądu. - Woda przybiera błyskawicznie  mówi Polskiemu Radiu mieszkanka hrabstwa Surrey - jednego z najbardziej poszkodowanych.  - Widok jest szokujący: partery domów pod wodą, pływające meble. Mieszkańcy opowiadają, że wiele osób, szczególnie starszych, postanowiło zostać w swoich domach. Właściciele motorówek pomagają im w zakupach.  

"Sytuacja jest naprawdę poważna"

- Sytuacja jest naprawdę poważna - dodaje emigrantka z Polski, Barbara. Jak mówi, sąsiedzi mieszkający w jej miejscowości od 50 lat nie pamiętają takiej powodzi.
Zamknięte są niektóre drogi i mosty. Problemy występują też na kolei. Pociągiem nie można się na przykład dostać ze stolicy do Windsoru. Utrudnienia panują też na trasie Londyn - Oxford.

Wielka Brytania od ok. dwóch miesięcy zmaga się z deszczową pogodą, silnym wiatrem i powodziami. Dotychczas zalanych zostało około pięciu tys. domów, służby meteorologiczne wydały ponad 130 ostrzeżeń powodziowych. W stan pogotowia postawiono prawie 2000 żołnierzy. Synoptycy przewidują, że poziom wód jeszcze się podniesie.

Najbardziej mokra zima od 1910 roku

Za powód najbardziej mokrej zimy w południowej Anglii od 1910 r. uważana jest tzw. oscylacja quasi dwuletnia - szybki, wąski i silny prąd powietrzny, który utworzył się w atmosferze nad równikiem.

Prąd powietrzny powstaje w wyniku różnicy temperatur między tropikalnymi masami powietrza nad równikiem i mas powietrza polarnego. Efektem jest zmiana kierunku wiatru ze wschodniego na zachodni w odstępach 14 miesięcy.


Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


Dowiedz się więcej na temat: Wielka Brytania | powódź

Reklama

Reklama

Najlepsze tematy