Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 19:11

07:16 15:30

23:59 14:03

1°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -3°C
  • Ciśnienie 997 hPa
  • Wiatr WSW 15 km/h
42
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
100% normy
pm 10
68% normy
Jutro 4°C 1°C
Poniedziałek 2°C -1°C

Potężny cyklon Phailin zaatakował wschodnie wybrzeża Indii

Cyklon Phailin o szybkości wiatru dochodzącej do 240 km/godz zaatakował w sobotę wschodnie wybrzeża Indii zmuszając do ucieczki ponad 500 tys. osób i dewastując infrastrukturę, pola uprawne, wsie i porty. Co najmniej 5 osób poniosło dotychczas śmierć.

Cyklon, po uformowaniu się nad wodami Zatoki Bengalskiej, osiągnął stały ląd w rejonie miasta Gopalpur w stanie Orisa. W ciągu 6 godzin zaatakowany został pas wybrzeża o długości 150 km w stanach Orisa i Andhra Pradesz. W miarę posuwania się w głąb lądu cyklon słabnie, ale jeszcze przez pewien czas będzie bardzo silny.

Phailin zaatakował terytorium zamieszkałe przez ok. 12 mln ludzi. W akcji ewakuacyjnej uczestniczą tysiące żołnierzy, policjantów i ochotników. Sytuację utrudnia fakt, iż część ubogich wieśniaków i rybaków odmawia zastosowania się do poleceń władz udania się do zaimprowizowanych schronów ponieważ obawiają się utraty mienia.

Reklama

Najsilniejszy cyklon od 14 lat

- Wielu ludzi odmawia opuszczenia domów, trzeba ich przekonywać a czasami policja musi używać siły - powiedział minister spraw wewnętrznych Sushil Kumar Shinde.

Najbardziej zagrożone są wybrzeża bowiem poziom morza może wzrosnąć nawet o 3,5 metra. Napływają już doniesienia, że olbrzymie fale na terenach nizinnych wtargnęły kilkaset metrów w głąb lądu niszcząc wszystko na swojej drodze.

Pełny rozmiar zniszczeń będzie można ocenić po świcie w niedzielę.

Władze oceniają, że jest to najsilniejszy cyklon od 14 lat kiedy żywioł spowodował śmierć ok. 10 tys. osób. Organizacje pomocowe mają nadzieję że tym razem dzięki lepszemu przygotowaniu i wcześniejszym ostrzeżeniom  liczba ofiar będzie znacznie mniejsza.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: cyklon | Indie | pogoda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama