Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:25

07:17 17:22

19:03 11:21

4°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 4°C
  • Ciśnienie 1032 hPa
  • Wiatr W 7 km/h
36
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
86% normy
pm 10
60% normy
Jutro 12°C 3°C
Wtorek 12°C 6°C

Potężny cyklon Debbie uderzył w Australię

Potężny cyklon Debbie z ulewnymi deszczami i podmuchami wiatru o prędkości do 270 km na godzinę dotarł we wtorek do północno-wschodnich wybrzeży Australii, w stanie Queensland. Blisko 40 tys. ludzi jest bez prądu.

Debbie to cyklon czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Ocenia się, że może być najpotężniejszym w regionie w ostatnich latach.

Ewakuowano tysiące ludzi

Żywioł uderzył na lądzie w okolice miejscowości Bowen i Airlie Beach. Wcześniej dotarł do popularnych wśród turystów wysp Whitsunday i Hamilton, u wybrzeży stanu Queensland. Ewakuowano stamtąd tysiące ludzi.

Australijski premier Malcolm Turnbull oświadczył, że "warunki się pogarszają". Zapowiedział, że po przejściu cyklonu akcje ratownicze w stanie będzie koordynować wojsko, które postawiono w stan gotowości. Wcześniej szef rządu wzywał mieszkańców wybrzeży, aby niezwłocznie opuścili swoje domy i szukali schronienia na wyżej położonych terenach.

Reklama

Wiatr zrywa dachy i linie energetyczne

Na Whitsunday oraz w miejscowości Mackay z powodu burzy ponad 38 tys. ludzi jest bez prądu. W niektórych miejscowościach wiatr zrywa dachy domów.

Według prognoz meteorologów, cyklon będzie wciąż nabierał siły, chociaż prędkość jego przemieszczania się spada. Możliwe, że dalej będzie przemieszczał się na południe.

Najsilniejszy cyklon od 2011 roku

Władze ostrzegły mieszkańców, że może to być najsilniejszy cyklon od 2011 roku. Wówczas cyklon Yasi zniszczył domy, kurorty i plony na północy stanu Queensland.

Premier stanu Annastacia Palaszczuk powiedziała, że zakres ewakuacji jest "prawdopodobnie największy w historii tego stanu". "Zapowiada się, że będzie to prawdziwy potwór" - powiedziała Palaszczuk. Dodała, że zorganizowano tymczasowe schronienia dla osób, które nie mają gdzie się udać.

Kilkadziesiąt tysięcy ludzi ewakuowano z nisko położonych miejscowości Bowen, Ayr, Home Hill i Proserpine, ok. 100 kilometrów na południe od miasta Townsville, skąd wyruszają wycieczki na Wielką Rafę Koralową. Niektórzy mieszkańcy zagrożonych rejonów odmówili jednak podporządkowania się poleceniu ewakuacji. Zamknięto ok. 100 szkół w regionie i lotnisko w Townsville. Nie działają niektóre porty i kopalnie węgla.

Z powodu nadejścia żywiołu wielu turystów przeniosło się w inny rejon kraju lub całkowicie odwołało swoje wycieczki. 


Nowa aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne