Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 16:04

04:22 20:44

01:20 09:59

21°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 20°C
  • Ciśnienie 1012 hPa
  • Wiatr NNW 13 km/h
24
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
58% normy
pm 10
33% normy
Jutro 25°C 14°C
Piątek 26°C 16°C

Potężny atak cyklonów na Polskę rozpocznie się dziś. Śnieżyce i wichury storpedują kraj?

Rekordowo niskie temperatury i niewiarygodne śnieżyce sieją spustoszenie w południowo wschodniej Azji, ale wszystko wskazuje na to, że niebezpieczna pogoda zbliża się również do Polski. Mieszkańcy wielu regionów doświadczą silnych śnieżyc, a także potężnych wichur. Wszystko to za sprawą frontów atmosferycznych, które wkroczą do naszego kraju z zachodu – jeden po drugim. Opady śniegu pozostaną z nami aż do weekendu. IMGW nie czeka i już wydaje ostrzeżenia.

Pogoda w Polsce znów będzie nieprzewidywalna i kapryśna - wskazują najnowsze prognozy synoptyków IMGW. Na mapie pogodowej przybywa alertów związanych z intensywnymi opadami śniegu, zamieciami śnieżnymi oraz potężnymi wichurami, które w niektórych regionach mogą osiągać prawie 100 km/h. Atak zimy może spowodować duże utrudnienia komunikacyjne. Gdzie spadnie najwięcej śniegu w Polsce w tym tygodniu?

Zima dekady w Azji. Fala mrozów i śnieżyc atakuje kontynent. Czy dotrze do Polski?

Ponad metr śniegu, cykliczne śnieżyce i tęgie mrozy to krajobraz wielu regionów w państwach Azji, które ze skutkami srogiej zimy walczą od grudnia. Najbardziej dotkliwie największy atak zimy od wielu lat odczuli mieszkańcy Afganistanu. Tam temperatura spadła ponad -30 stopni Celsjusza. Rekordowe mrozy w tym kraju sprawiły, że zmarło co najmniej 150 osób.

Reklama

Potworne mrozy nękają również Chiny, Japonię oraz Koreę Południową. W poprzednim tygodniu informowaliśmy, że w mieście Mohe, które znane jest jako „północny biegun Chin”, termometry wskazały -53 st. C. Rekordowe minusowe temperatury odnotowuje się też w Korei Południowej. Z kolei w Japonii linie lotnicze odwołują loty, a miejscami wstrzymany został również ruch kolejowy.

Czy mieszkańcom Polski również przyjdzie zmagać się z syberyjskim mrozem w ciągu tego miesiąca? Prognozy pogody długoterminowe nie wskazują na tak drastyczne ochłodzenie w lutym. Niewykluczone jednak, że w najbliższych dniach nasz kraj nawiedzą duże śnieżyce oraz wichury, powodujące zamiecie i zawieje śnieżne.

Atak zimy w Polsce rozpocznie się dziś i potrwa do weekendu

Załamanie pogody w Polsce nastąpi już we wtorek (31.01). Tego dnia do kraju wkroczy strefa frontu atmosferycznego, która przyniesie intensywne opady śniegu, a także marznącego deszczu. Szczególnie uważać muszą kierowcy na zachodzie kraju. W nocy z wtorku na środę strefa opadów przemieści się w kierunku centralnej i wschodniej Polski, gdzie prognozowane są silne śnieżyce.

Czwartek (02.02) to kolejny dzień, który będzie stał pod znakiem opadów śniegu i deszczu. Najwięcej białego puchu spadnie na południu i południowym wschodzie, a lokalnie może popadać też na północy kraju.

Z kolei w piątek (03.02) i sobotę (04.02) zima nieco odpuści. Przelotne opady śniegu wystąpią co prawda na wschodzie i południu kraju, ale nie będą one tak silne jak w niedzielę (05.02), kiedy to czeka nas kolejne załamanie pogody. Trudne warunki mogą panować na wschodzie kraju, gdzie sypiący z dużą intensywnością śnieg może powodować duże utrudnienia komunikacyjne. Dodatkowo z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę - w rejonach podgórskich - będą możliwe spadki temperatury do -15 st. C.

Czytaj też: Ferie 2023 w górach. Pięć szlaków na zimowe wędrówki w styczniu i lutym

Ostrzeżenia IMGW przed śnieżycami i silnym wiatrem. Gdzie będzie niebezpiecznie?

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed śnieżycami we wtorek i w środę w pięciu województwach:

  • pomorskim,
  • zachodnio-pomorskim,
  • śląskim,
  • małopolskim,
  • podkarpackim,

Z kolei w czwartek oraz piątek obszar zagrożony niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi obejmować będzie również powiaty w województwach dolnośląskim, opolskim oraz warmińsko-mazurskim.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zima | prognoza pogody | atak zimy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy