Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:05

07:07 17:34

20:54 12:54

9°C
 • Zachmurzenie duże
 • Odczuwalna 10°C
 • Ciśnienie 1013 hPa
 • Wiatr S 4 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

53
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
130% normy
pm 10
99% normy
Jutro 21°C 11°C
Poniedziałek 21°C 11°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Potężne wichury nad Europą. Żywioł zmierza nad Polskę

Silne wichury przeszły przez Anglię, Francję, Holandię, Belgię, Danię, północną Szwecję i Niemcy. Są ofiary śmiertelne, wiatr wyrządził też duże zniszczenia, sparaliżował transport i pozbawił prądu setki tysięcy gospodarstw. Żywioł zmierza także w kierunku Polski.

Na skutek sztormowej pogody, która uderzyła w południową Anglię i Walię w nocy z niedzieli na poniedziałek śmieć poniosło co najmniej pięć osób. Siedemnastoletnia dziewczynka zginęła, kiedy drzewo runęło na przyczepę, w której spała w czasie remontu domu obok. Pięćdziesięciokilkuletni mężczyzna poniósł śmierć podczas jazdy samochodem, gdy zwaliło się przydrożne drzewo.

Reklama

Co najmniej jedna osoba zginęła w wybuchu gazu spowodowanym uszkodzeniem instalacji w dzielnicy Hounslow w zachodnim Londynie. Wybuch uszkodził trzy domy. Ekipy ratunkowe wciąż szukają zaginionej kobiety, która może być pod gruzami. Wcześniej doniesiono o śmierci 14-latka, który lekkomyślnie brodził na plaży przy wysokiej fali, oraz o śmierci kajakarza, którego kajak wywrócił się na wzburzonej rzece.

Tysiące gospodarstw bez prądu

W hrabstwie Suffolk przewrócił się na bok piętrowy autobus; ranny został kierowca i kilku pasażerów, a w centrum Londynu dźwig zwalił się na dach siedziby biura rządowego, co wymusiło zamknięcie połowy ulicy Whitehall, od koszar gwardii konnej do budynku parlamentu. Uszkodzenie kabli wysokiego napięcia w elektrowni atomowej Dungeness B w Kent spowodowało uruchomienie automatycznych systemów wygaszania reaktorów. Włączono awaryjne generatory mocy, dzięki którym mogły pracować systemy bezpieczeństwa. 

Przewrócone drzewa i połamane gałęzie zablokowały w wielu miejscach tory kolejowe, co wywołuje zakłócenia w ruchu pociągów. Około 270 tys. gospodarstw domowych było czasowo odciętych od prądu. Na lotnisku Heathrow odwołano ponad 130 lotów, z czego 20 proc. to loty British Airways. Przez cztery godziny zamknięty był port w Dover. Wstrzymano połączenia promowe m.in. z Poole i Weymouth na wyspy normandzkie Guernsey i Jersey. Zawieszono połączenia poduszkowcem z wyspą Wight. W 12 rejonach nadal obowiązują alarmy przeciwpowodziowe.

Wichura zabiła w Niemczech siedem osób

Huragan Christian przesunął się w poniedziałek znad Wielkiej Brytanii nad Niemcy północne, wywołując poważne zakłócenia w komunikacji kolejowej, drogowej i lotniczej. Od niedzieli wichura zabiła w Niemczech siedem osób. Na terenie Szlezwiku-Holsztyna, kraju związkowego graniczącego z Danią, wiatr wiał z rekordową prędkością ponad 170 km na godzinę - poinformowała Niemiecka Służba Meteorologiczna DWD. 

Jak podała wieczorem agencja dpa, w Goehl pod Oldenburgiem w Holsztynie zginęła w swoim ogrodzie 66-letnia kobieta przygnieciona murem, który zawalił się w wyniku uderzenia wichury.  W Gelsenkirchen w Nadrenii Północnej-Westfalii dwie osoby - kierowca i nieletni pasażer - zginęły w samochodzie, na który spadło drzewo wyrwane przez wiatr. W okolicach Schortens na terenie Dolnej Saksonii drzewo zabiło kobietę jadącą samochodem. Do podobnego wypadku, którego ofiarą padł kierowca, doszło we Flensburgu. W Lubece drzewo ciężko zraniło przechodzącą kobietę. 

W niedzielę na jeziorze pod Kolonią zginął żeglarz w łodzi przewróconej silnym podmuchem wiatru. W okolicach Sundern w Nadrenii Północnej utonął wędkarz. Straż pożarna przypuszcza, że silna fala wywróciła jego łódkę. W północnej części Niemiec doszło do poważnych zakłóceń w komunikacji. W Szlezwiku-Holsztynie zawieszono ruch pociągów regionalnych. Na trasach Berlin-Hanower i Berlin-Hamburg z powodu silnego wiatru wiele pociągów miało opóźnienia. Zakłócenia wystąpiły także w Meklemburgii.

Na lotnisku w Duesseldorfie odwołano część lotów. W Hamburgu z powodu wichury 1 300 pasażerów nie mogło przez dłuższy czas opuścić maszyn po lądowaniu.Ze względu na wichurę zamknięta została w okolicach Helmstedt na terenie Dolnej Saksonii autostrada A2, ważna arteria łącząca Polskę z Niemcami Zachodnimi. Wyrwane przez podmuch wiatru drzewo spadło na linię elektryczną. Odcinek autostrady pomiędzy Helmstedt-West a Rennau został zamknięty do odwołania. W obu kierunkach utworzył się długi zator.

Jak podaje DWD, huragan będzie się przesuwał w ciągu najbliższych godzin na wschód. Siła wiatru w Niemczech zmaleje. Na morzu zagrożenie sztormem utrzyma się do środy. 

Chaos na drogach, kolejach i w powietrzu


W Belgii wichury spowodowały chaos na drogach, kolejach i w powietrzu. Wiatr wiejący z prędkością prawie 100 kilometrów na godzinę wyrządził też wiele zniszczeń. Uszkodzone są dachy, kominy i fasady budynków, przygniecione konarami drzew samochody.

W samej tylko Brukseli strażacy musieli interweniować ponad 300 razy. Ponieważ silne wiatry wciąż wieją w belgijskiej stolicy wszystkie parki, cmentarze i wejścia do lasów są zamknięte.

We Francji wichury pozbawiły prądu 60 tysięcy gospodarstw. Wiatr wiejący z szybkością dochodzącą do 140 kilometrów na godzinę uderzył w brzegi Bretanii. 


Z nieco mniejszą prędkością nawałnica szalała nad wybrzeżem normandzkim. Meteorolodzy ostrzegają, że żywioł może teraz dotknąć inne rejony północnej Francji, w tym tereny położone nad ujściem Sommy i region Pas-de-Calais.

W okolicach Lille ogłoszono trzeci w czterostopniowej skali poziom zagrożenia. Huragan łamie drzewa, uszkadza linie elektryczne, zrywa dachy. Policja ostrzega kierowców, aby nie parkowali samochodów pod drzewami. 

Żywioł dotarł także do Szwecji

Przemieszczająca się nad Wielką Brytanią wichura dotarła w poniedziałek nad południową Szwecję i Bałtyk. Z powodu silnego wiatru zamknięto w poniedziałek dla ruchu samochodowego i kolejowego most nad cieśniną Sund między Szwecją a Danią. Przeprawa miała być nieczynna przynajmniej do godz. 22.

Z powodu sztormu nie wypłynęły promy m.in. między Ystad a Świnoujściem. W Skanii całkowicie wstrzymano transport kolejowy. 


Anulowano także część połączeń lotniczych z portów w Goeteborgu i Malmoe. Według szwedzkiego Instytutu Meteorologii i Hydrologii SMHI w poniedziałek wieczorem w regionie Goeteborga wiatr może osiągnąć prędkość 33 metrów na sekundę, a w Skanii 25-29 metrów na sekundę.

W południowo-zachodniej Szwecji ogłoszono trzeci stopień zagrożenia. - Ludzie powinni zostać w domach. Można się spodziewać, że zostaną powalone drzewa, nastąpią przerwy w dostawach prądu - ostrzega Marcus Sjoestedt z SMHI.

Wichura paraliżuje życie również w Danii

W miejscowości Als nad brzegiem cieśniny Kattegat prędkość wiatru osiągała dziś 190 km na godzinę. Jest jedna ofiara śmiertelna, kilka osób zostało rannych. Duńskie władze apelują do mieszkańców, by w miarę możliwości pozostawali w domach.

Na ulicach i drogach jest niebezpiecznie. Poważnym zagrożeniem są pędzone wiatrem przedmioty. Ostrzega się też przed dotykaniem zerwanych przewodów, ponieważ mogą być pod napięciem. Policja prosi, by kontaktować się z nią jedynie w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Wzywa, by zawiadamiać o blokujących drogę powalonych drzewach i zerwanych kablach elektrycznych, utrudniających ruch pojazdów służb ratowniczych.

Z powodu wichury zamknięto większość mostów między duńskimi wyspami. Most nad cieśniną Mały Belt blokuje przewrócona wiatrem ciężarówka. Wstrzymano ruch pociągów między Danią i Niemcami. Od popołudnia nie kursują też do odwołania pociągi i autobusy w południowej Szwecji.Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!


Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni


Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca


Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Dowiedz się więcej na temat: wichury | huragany | Polska | wichura | Niemcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje