Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 16:14

6:55 15:46

0:3621:29

9°C
 • Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami
 • Odczuwalna 6°C
 • Ciśnienie 1026 hPa
 • Wiatr WNW 17 km/h
 • Dla biegaczy
  5
  Dość dobre

  Dość dobra pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

40
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
97% normy
pm 10
69% normy
Jutro 8°C 1°C
Piątek 5°C -4°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Potężne upały w Polsce. Specjaliści ostrzegają i apelują

Zgodnie z prognozami w nadchodzący weekend temperatura powietrza w kraju może w wielu rejonach przekraczać 30 st. Celsjusza. Specjaliści radzą, aby unikać w taką pogodę nadmiernego przebywania na ostrym słońcu, osłaniać głowę, pić dużo napojów i stronić od alkoholu.

Temperatura maksymalna w nadchodzący weekend ma wynosić maksymalnie nawet do 37 stopni Celsjusza!

Reklama

REKORDOWE UPAŁY. A ILE STOPNI JEST U WAS? WYŚLIJ NAM ZDJĘCIE!

Tak wysokie temperatury mogą być niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Uważa się, że optymalna temperatura dla naszego organizmu to 20-24 stopnie Celsjusza. W związku z tym, w czasie upałów należy unikać przebywania na słońcu, kiedy operuje ono najmocniej (dotyczy to w szczególności niemowląt i małych dzieci), a osobom starszym i cierpiącym na choroby układu krążenia rekomenduje się pozostanie w domu w godz. 11-17. Zgodnie ze statystykami w czasie upałów pogotowie najczęściej wzywane jest właśnie do starszych osób, które podczas największego gorąca robią zakupy. Dźwiganie ciężkich toreb często kończy się przypadkami zasłabnięć.

Chłodne kąpiele lub prysznic

Pomocne mogą się okazać także regularne chłodne kąpiele lub prysznic. Jeśli już istnieje konieczność wyjścia na słońce, trzeba osłaniać głowę przed promieniowaniem i nosić jasną odzież niekrępującą ruchów, przewiewną, uszytą z naturalnych tkanin. Osoby pracujące na zewnątrz powinny się regularnie chłodzić (np. przecierać kark i skronie), robić częste przerwy w pracy.

Istotne jest też picie 2-3 litrów napojów (wody mineralnej, kawy czy herbaty) dziennie, a osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny przyjmować płyny z mikroelementami (szczególnie bogate w potas i magnez). Wyjątkową uwagę w uzupełnianiu płynów powinny poświęcić osoby uprawiające sport. Eksperci odradzają natomiast picie alkoholu i polecają spożywanie lekkostrawnych posiłków. Najlepiej, jeśli w jadłospisie będzie dużo warzyw i owoców.

Zagrożenie dotyczy również kierowców

Zagrożenie dotyczy również kierowców. Temperatura w nagrzanym na słońcu samochodzie może sięgać 60-80 st. C. Dlatego trzeba auto przewietrzyć. Można również włączyć klimatyzację, ale trzeba pamiętać, aby nie nastawić ją na zbyt niską temperaturę.

Z kolei w domach - jeśli na zewnątrz jest cieplej niż wewnątrz budynku - okna od słonecznej strony powinny być w dzień zasłonięte i zamknięte. Otwierać je najlepiej za to w nocy, aby wywoływać przepływ powietrza.

Trzeba pamiętać, że podczas upałów cierpią też zwierzęta. Nie można trzymać ich w porze największego nasłonecznienia na otwartej przestrzeni ani w małych, nasłonecznionych pomieszczeniach (w tym w samochodach).

Tak umiera dziecko zamknięte w samochodzie! Film

Szczegółowa prognoza pogody dla twojego miasta i regionu!

Dowiedz się więcej na temat: upały | pogoda | Słońce | termometry | temperatura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama