Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 20:04

07:08 17:33

17:33 05:22

10°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 8°C
  • Ciśnienie 1021 hPa
  • Wiatr SE 11 km/h
42
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
101% normy
pm 10
77% normy
Jutro 18°C 12°C
Czwartek 18°C 7°C

Potężne upały w Polsce. Specjaliści ostrzegają i apelują

Zgodnie z prognozami w nadchodzący weekend temperatura powietrza w kraju może w wielu rejonach przekraczać 30 st. Celsjusza. Specjaliści radzą, aby unikać w taką pogodę nadmiernego przebywania na ostrym słońcu, osłaniać głowę, pić dużo napojów i stronić od alkoholu.

Temperatura maksymalna w nadchodzący weekend ma wynosić maksymalnie nawet do 37 stopni Celsjusza!

REKORDOWE UPAŁY. A ILE STOPNI JEST U WAS? WYŚLIJ NAM ZDJĘCIE!

Tak wysokie temperatury mogą być niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Uważa się, że optymalna temperatura dla naszego organizmu to 20-24 stopnie Celsjusza. W związku z tym, w czasie upałów należy unikać przebywania na słońcu, kiedy operuje ono najmocniej (dotyczy to w szczególności niemowląt i małych dzieci), a osobom starszym i cierpiącym na choroby układu krążenia rekomenduje się pozostanie w domu w godz. 11-17. Zgodnie ze statystykami w czasie upałów pogotowie najczęściej wzywane jest właśnie do starszych osób, które podczas największego gorąca robią zakupy. Dźwiganie ciężkich toreb często kończy się przypadkami zasłabnięć.

Reklama

Chłodne kąpiele lub prysznic

Pomocne mogą się okazać także regularne chłodne kąpiele lub prysznic. Jeśli już istnieje konieczność wyjścia na słońce, trzeba osłaniać głowę przed promieniowaniem i nosić jasną odzież niekrępującą ruchów, przewiewną, uszytą z naturalnych tkanin. Osoby pracujące na zewnątrz powinny się regularnie chłodzić (np. przecierać kark i skronie), robić częste przerwy w pracy.

Istotne jest też picie 2-3 litrów napojów (wody mineralnej, kawy czy herbaty) dziennie, a osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny przyjmować płyny z mikroelementami (szczególnie bogate w potas i magnez). Wyjątkową uwagę w uzupełnianiu płynów powinny poświęcić osoby uprawiające sport. Eksperci odradzają natomiast picie alkoholu i polecają spożywanie lekkostrawnych posiłków. Najlepiej, jeśli w jadłospisie będzie dużo warzyw i owoców.

Zagrożenie dotyczy również kierowców

Zagrożenie dotyczy również kierowców. Temperatura w nagrzanym na słońcu samochodzie może sięgać 60-80 st. C. Dlatego trzeba auto przewietrzyć. Można również włączyć klimatyzację, ale trzeba pamiętać, aby nie nastawić ją na zbyt niską temperaturę.

Z kolei w domach - jeśli na zewnątrz jest cieplej niż wewnątrz budynku - okna od słonecznej strony powinny być w dzień zasłonięte i zamknięte. Otwierać je najlepiej za to w nocy, aby wywoływać przepływ powietrza.

Trzeba pamiętać, że podczas upałów cierpią też zwierzęta. Nie można trzymać ich w porze największego nasłonecznienia na otwartej przestrzeni ani w małych, nasłonecznionych pomieszczeniach (w tym w samochodach).

Tak umiera dziecko zamknięte w samochodzie! Film

Szczegółowa prognoza pogody dla twojego miasta i regionu!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje