Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 12:52

07:35 15:56

11:04 21:56

-13°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -16°C
  • Ciśnienie 1020 hPa
  • Wiatr NNW 9 km/h
62
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
166% normy
pm 10
133% normy
Jutro -11°C -14°C
Wtorek 0°C -1°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Potężne ulewy w Radomiu. Woda wdarła się do 30 domów

Radom walczy ze skutkami ulewnych opadów. Sytuacja jest trudna, a zniszczenia poważne. Woda wdarła się do 30 domów. Mieszkańcy i strażacy mają pełne ręce roboty. ​Wypompowują wodę, układają worki z piaskiem i chronią przed zalaniem Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów.

Strażacy interweniowali od rana już ponad 60 razy.  Radom, który nie leży nad żadną dużą rzeką, teoretycznie jest bezpieczny. Okazało się jednak, że nie wytrzymały kanały burzowe.
Pierwsi ofiarą ulewnych opadów padli mieszkańcy jednego z radomskich osiedli domów jednorodzinnych. Co prawda, woda nie zagrażała ludziom, ale za to dokonała poważnych zniszczeń.
Gotowe do zmierzenia się z żywiołem jest Centrum Przetwarzania Danych, czyli "finansowe serce Polski". Pracownicy instytucji zabezpieczyli teren workami z piaskiem, dostarczonymi przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta.
W akcję ratunkową zaangażowani są wszyscy zawodowi strażacy. Wspierają ich ochotnicy.

Reklama

Przypomnijmy, że piątek to kolejny dzień intensywnych burz. W nocy i nad ranem najtrudniejsza sytuacja była w woj. małopolskim, a także w woj. świętokrzyskim i lubelskim.

 - Najwięcej z naszych akcji związanych było z burzami i silnymi wichurami. Usuwaliśmy połamane drzewa, konary i zabezpieczyliśmy budynki przez zalaniem, wypompowywaliśmy wodę z piwnic i ulic - poinformował w piątek rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak.

Podtopienia i zalania

Według rzecznika na terenie powiatów limanowskiego i myślenickiego (woj. małopolskie ) zostało podtopionych bądź zalanych 658 budynków, w tym 413 budynków mieszkalnych. Strażacy ok. 100 razy interweniowali też w powiecie nowosądeckim i gorlickim.

Jak poinformował rzecznik wojewody małopolskiego Jan Brodowski, skala tego zjawiska była znacznie mniejsza niż w powiatach myślenickim i limanowskim w nocy z wtorku na środę (z 5 na 6 sierpnia). Strażacy interweniowali wtedy ok. 200 razy. Poprzedniej doby opady w Małopolsce spowodowały wezbrania rzek i potoków oraz gwałtowny spływ wód gruntowych, doprowadzając do licznych podtopień. - Tej nocy straż pożarna interweniowała na bieżąco - wypompowywała wodę z zalanych kilkudziesięciu budynków. Obecnie trwają prace porządkowe - powiedział Przecznik wojewody małopolskiego.

Zachowaj ostrożność

Na Podkarpaciu intensywne i obfite opady deszczu spowodowały liczne podtopienia piwnic. Zalane zostały także niektóre ulice, bo studzienki kanalizacyjne nie były w stanie na bieżąco odprowadzać wody. Dyżurny podkarpackiej straży pożarnej Grzegorz Poterała poinformował, że strażacy interweniowali w nocy ponad 50 razy w Mielcu i najbliższej okolicy miasta. Skutki burz usuwali m.in. w Trześni, gdzie wiatr zerwał dach z budynku mieszkalnego.

Według Wojciecha Czanerle z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, mimo intensywnych opadów deszczu nie pojawiło się zagrożenie powodziowe.

W związku z burzami strażacy przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas nawałnic i burz. Usuńmy donice z parapetów i balkonów. Jeśli wychodzimy z domu, pozamykajmy okna i drzwi. Jeśli burza zacznie się, gdy będziemy w drodze, nie chowajmy się pod drzewami, wiatami czy słupami, tylko w budynku. Jeśli jedziemy autem, zatrzymajmy się na poboczu, lub lepiej na parkingu, i przeczekajmy.. Nawałnicę przechodzą nad Polską od niedzieli. Najtrudniejsza sytuacja była w niedzielę i w poniedziałek, kiedy to strażacy przeprowadzili w sumie ponad 2300 akcji związanych z intensywnymi opadami deszczu i wichurami. W nocy z wtorku na środę silne opady deszczu spowodowały wezbranie lokalny potoków i rzek m.in. w dwóch powiatach myślenickim i limanowskim (woj. małopolskie). Podtopionych zostało ponad 400 budynków mieszkalnych i m.in. szpital.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


PAP/IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy