Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:26

4:40 20:45

1:490:30

19°C
 • Zachmurzenie duże
 • Odczuwalna 19°C
 • Ciśnienie 1010 hPa
 • Wiatr WNW 13 km/h
 • Dla biegaczy
  9
  Wyśmienite

  Wyśmienita pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  8
  Dobre

  Warunki atmosferyczne dobre, bardzo małe ryzyko bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

Pogoda sprzyjająca średniej aktywności komarów
54
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
136% normy
pm 10
107% normy
Jutro 26°C 15°C
Niedziela 27°C 16°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Potężne ulewy nad Polską. Zalane Brzeziny i Częstochowa

Gwałtowne ulewy połączone z gradobiciami przeszły nad Polską. Najtrudniejsza sytuacja jest w Brzezinach w województwie łódzkim. Po trwającej zaledwie kilkanaście minut nawałnicy podtopionych zostało wiele domów, przedszkoli i ulic. Po oberwaniu chmury strażacy mieli też pełne ręce roboty w Częstochowie. Pod wodą znalazło się kilka ulic. Na szczęście, w innych regionach burze nie były aż tak niszczycielskie. Dziś pogoda ma się uspokoić.

Front atmosferyczny, pod wpływem którego znalazła się we wtorek Polska, przyniósł ze sobą gwałtowne burze połączone z gradobiciami i bardzo intensywnymi opadami deszczu. Potężna nawałnica przeszła między innymi nad Brzezinami w województwie łódzkim. Tam straty są największe. Trwająca zaledwie 17 minut nawałnica zalała wiele domów, przedszkoli oraz posterunek policji.  

Ludzie ewakuowani pontonami

Reklama

Na ulicy Piłsudskiego woda sięgnęła pierwszego piętra bloku i zalała zaparkowane przed nim auta. Osiem osób trzeba było ewakuować z użyciem pontonów. Woda zalała też odcinek drogi krajowej numer 72. Strażacy musieli interweniować kilkadziesiąt razy. Najczęściej wypompowywali wodę z zalanych budynków.  - Działania trwały nieprzerwanie od 15 aż do północy - poinformował dziś rano Krzysztof Supera z komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzezinach.  - Napłynęło  ponad 100 zgłoszeń - dodał.

Stracili dorobek życia

Na szczęście, w wyniku nawałnicy nikt nie odniósł obrażeń. Obecnie - jak informuje straż pożarna - sytuacja jest już opanowana. Wiadomo jednak, że straty będą bardzo duże i jak wynika z szacunków sięgną nawet miliona złotych. Z relacji mieszkańców wynika, że woda w niektórych mieszkaniach sięgała po pas. Niektórzy stracili dorobek życia. W sumie w akcji w Brzezinach uczestniczyło 60 zastępów straży pożarnej. 

Pomoc strażaków była niezbędna również w Częstochowie. Po wczorajszym oberwaniu chmury zalanych zostało wiele ulic, przez pewien czas nie kursowały tramwaje; woda wdarła się też do piwnic. Obecnie wszystko wróciło już do normy.

Burze połączone z ulewami przeszły też nad Lubelszczyzną, Warmią i Mazurami, Wielkopolską oraz Małopolską - strażacy interweniowali między innymi w Dobczycach, Myślenicach i w Wieliczce.

Mniej opadów. Uwaga na silny wiatr

Synoptycy uspokajają, że dziś sytuacja wróci do normy. Deszcz może padać jedynie lokalnie i głównie ma mieć charakter przelotny. Największe prawdopodobieństwo opadów występuje na wschodzie Polski. Wyraźnie się ochłodzie. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 11 stopni Celsjusza w Gdańsku do 14 stopni Celsjusza w Rzeszowie i w Zielonej Górze. Powieje też silny wiatr osiągający w porywach nawet do 60 kilometrów na godzinę, a  w Tatrach nawet do 80 kilometrów na godzinę. Dominować będzie umiarkowane zachmurzenie. 


Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


Reklama

Reklama

Najlepsze tematy