Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:59

05:00 20:23

00:38 16:53

18°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 17°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr S 11 km/h
18
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
44% normy
pm 10
33% normy
Jutro 20°C 14°C
Czwartek 22°C 16°C

Potężne ulewy nad Polską. Zalane Brzeziny i Częstochowa

Gwałtowne ulewy połączone z gradobiciami przeszły nad Polską. Najtrudniejsza sytuacja jest w Brzezinach w województwie łódzkim. Po trwającej zaledwie kilkanaście minut nawałnicy podtopionych zostało wiele domów, przedszkoli i ulic. Po oberwaniu chmury strażacy mieli też pełne ręce roboty w Częstochowie. Pod wodą znalazło się kilka ulic. Na szczęście, w innych regionach burze nie były aż tak niszczycielskie. Dziś pogoda ma się uspokoić.

Front atmosferyczny, pod wpływem którego znalazła się we wtorek Polska, przyniósł ze sobą gwałtowne burze połączone z gradobiciami i bardzo intensywnymi opadami deszczu. Potężna nawałnica przeszła między innymi nad Brzezinami w województwie łódzkim. Tam straty są największe. Trwająca zaledwie 17 minut nawałnica zalała wiele domów, przedszkoli oraz posterunek policji.  

Ludzie ewakuowani pontonami

Na ulicy Piłsudskiego woda sięgnęła pierwszego piętra bloku i zalała zaparkowane przed nim auta. Osiem osób trzeba było ewakuować z użyciem pontonów. Woda zalała też odcinek drogi krajowej numer 72. Strażacy musieli interweniować kilkadziesiąt razy. Najczęściej wypompowywali wodę z zalanych budynków.  - Działania trwały nieprzerwanie od 15 aż do północy - poinformował dziś rano Krzysztof Supera z komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzezinach.  - Napłynęło  ponad 100 zgłoszeń - dodał.

Reklama

Stracili dorobek życia

Na szczęście, w wyniku nawałnicy nikt nie odniósł obrażeń. Obecnie - jak informuje straż pożarna - sytuacja jest już opanowana. Wiadomo jednak, że straty będą bardzo duże i jak wynika z szacunków sięgną nawet miliona złotych. Z relacji mieszkańców wynika, że woda w niektórych mieszkaniach sięgała po pas. Niektórzy stracili dorobek życia. W sumie w akcji w Brzezinach uczestniczyło 60 zastępów straży pożarnej. 

Pomoc strażaków była niezbędna również w Częstochowie. Po wczorajszym oberwaniu chmury zalanych zostało wiele ulic, przez pewien czas nie kursowały tramwaje; woda wdarła się też do piwnic. Obecnie wszystko wróciło już do normy.

Burze połączone z ulewami przeszły też nad Lubelszczyzną, Warmią i Mazurami, Wielkopolską oraz Małopolską - strażacy interweniowali między innymi w Dobczycach, Myślenicach i w Wieliczce.

Mniej opadów. Uwaga na silny wiatr

Synoptycy uspokajają, że dziś sytuacja wróci do normy. Deszcz może padać jedynie lokalnie i głównie ma mieć charakter przelotny. Największe prawdopodobieństwo opadów występuje na wschodzie Polski. Wyraźnie się ochłodzie. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 11 stopni Celsjusza w Gdańsku do 14 stopni Celsjusza w Rzeszowie i w Zielonej Górze. Powieje też silny wiatr osiągający w porywach nawet do 60 kilometrów na godzinę, a  w Tatrach nawet do 80 kilometrów na godzinę. Dominować będzie umiarkowane zachmurzenie. 


Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne