Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 23:35

7:39 15:24

0:361:00

-1°C
 • Pochmurno
 • Odczuwalna -3°C
 • Ciśnienie 1020 hPa
 • Wiatr SSE 9 km/h
 • Dla biegaczy
  1
  Fatalne

  Lepiej nie wychodź z domu

 • Dla reumatyków
  8
  Dobre

  Warunki atmosferyczne dobre, bardzo małe ryzyko bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

61
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
165% normy
pm 10
134% normy
Jutro 0°C -5°C
Wtorek -1°C -5°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Potężne nawałnice nad Polską. Woda zalewała ulice, grad wybijał szyby

Zalane domy, podtopione piwnice, uszkodzone dachy, powalone drzewa i ponad 1800 interwencji strażaków - to skutki nawałnic, które przetoczyły się wczoraj nad Polską. Największe straty żywioł wyrządził w Małopolsce i na Śląsku. Synoptycy ostrzegają przed kolejnymi gwałtownymi burzami, które mogą pojawić się nad Polską.


W Polsce nadal niespokojnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś dwa ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia. Dotyczą one województw dolnośląskiego i opolskiego. W tych obszarach możliwy jest wzrost stanu wody w rzekach powyżej stanów alarmowych.
 - Nadal widoczne są także skutki nawałnic, które przeszły wczoraj nad  województwami w południowej i centralnej Polsce - powiedział IAR rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. 

Najtrudniejsza sytuacja w powiecie proszowickim

Reklama

24 uszkodzone dachy i 430 podtopionych domów, wciąż nieprzejezdne trzy odcinki dróg - to bilans opadów, gradobicia i silnych wiatrów, które w poniedziałek wieczorem przeszły nad Małopolską. W pięciu gminach obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.
Jak poinformowało we wtorek biuro prasowe Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, najpoważniejsze szkody odnotowano na terenie siedmiu powiatów: chrzanowskiego - w gminach Trzebinia i Chrzanów; dąbrowskiego - w gminie Olesno; krakowskiego - w gminie Jerzmanowice-Przeginia; miechowskiego - w gminie Racławice; olkuskiego - w gminie Olkusz; proszowickiego - w gminach: Proszowice, Nowe Brzesko, Radziemice, Koniusza, Pałecznica i Koszyce oraz wadowickiego - w gminie Spytkowice
Nieprzejezdne pozostają odcinki dróg: krajowa nr 79 w m. Nowe Brzesko (gmina Nowe Brzesko), wojewódzka nr 776 w miejscowości Posądza (gmina Koniusza), wojewódzka nr 775 w miejscowości Jazdowiczki, Przesławice (gmina Proszowice).
Jedna osoba została przygnieciona przez drzewo - w miejscowości Posądza (gmina Koniusza).
Pogotowie przeciwpowodziowe nadal obowiązuje w pięciu gminach i miastach: Bolesław, Olesno, Gręboszów, Dąbrowa Tarnowska (powiat dąbrowski), Skawina (powiat krakowski).Śląskie: Grad wybijał dziury w dachach

Bardzo niespokojnie było też w województwie śląskim. Ponad 300 razy w ciągu ostatniej doby wzywano strażaków do pomocy przy usuwaniu skutków burz i ulew, które przeszły nad regionem. W poniedziałek grad wybijał dziury w dachach i uszkadzał samochody. We wtorek rano po ulewie tworzyły się rozlewiska.
Jak informuje we wtorek Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Państwowa Straż Pożarna odnotowała 317 interwencji związanych z usuwaniem skutków opadów deszczu, gradobicia i silnych wiatrów. Najwięcej było ich w powiatach: mikołowskim, wodzisławskim, gliwickim oraz Rybniku, Żorach, Tychach i Jaworznie.
Nocne ulewy spowodowały też lokalne podtopienia w innych częściach regionu. W gminie Koziegłowy duże rozlewisko utworzył potok Boży Stok, podtopionych zostało ok. 50 posesji. Podobne rozlewiska, na mniejszą skalę, powstały w północnej części powiatu gliwickiego, w miejscowościach Pniów, Pisarzowice, i Paczynka.

Zalane ważne drogi w regionie


We wtorek rano zalewiska utworzyły się też na ważnych drogach. Rano z tego powodu najpierw niemożliwy, a potem utrudniony był przejazd drogą nr 88 między Zabrzem a Gliwicami. W miejscowości Woźniki w powiecie lublinieckim czasowo podtopiona została droga nr 789. Rano zalany był także jeden z przejazdów pod trasą S86 między Katowicami i Sosnowcem - na wysokości centrów handlowych.

Burze i silny wiatr spowodowały przerwy w dostawach energii


Burze i silny wiatr spowodowały przerwy w dostawach energii elektrycznej. W okolicach wylania potoku Boży Stok w gminie Koziegłowy prewencyjnie ograniczono działanie 16 stacji transformatorowych. W powiecie mikołowskim wystąpiła przerwa działania dwóch stacji, a w rybnickim - czterech. W obu tych powiatach bez prądu zostało łącznie ok. 540 odbiorców. Rano prądu nie miało też ok. 100 odbiorców w Mysłowicach.
Jeszcze w poniedziałek po południu połamane konary uszkodziły trakcję elektryczną linii kolejowej Chałupki-Racibórz. Przed północą przywrócono ruch po jednym torze; drugi miał być udrożniony we wtorek rano.
W poniedziałek po południu strażacy informowali, że najwięcej szkód powodował grad towarzyszący krótkim, gwałtownym burzom. Najwięcej takich zniszczeń odnotowano w okolicach Mikołowa, Wodzisławia Śląskiego, Rybnika i Żor. Grad o średnicy do 4 cm wybijał szyby, wgniatał karoserię w samochodach i niszczył roślinność.
Ponad 40 zgłoszeń z tamtych rejonów dotyczyło uszkodzeń dachów - najczęściej dziur po gradobiciu lub zerwanych dachówek. W pozostałych przypadkach strażacy byli wzywani głównie do zalanych posesji i piwnic, a także do usuwania połamanych konarów z dróg.

Podkarpacie: Podtopione domy po ulewach


Gwałtowne burze przeszły wieczorem także nad województwem podkarpackim. Padający grad uszkodził pokrycie dachu 4 budynków w powiecie mieleckim, zaś intensywne opady deszczu spowodowały podtopienia około 25 budynków. Ucierpieli też mieszkańcy innych powiatów - w stalowowolskim około 20 budynków zostało podtopionych, a około dziesięciu w każdym z powiatów tarnobrzeskim, przeworskim i niżańskim. 

Oberwanie chmury na Lubelszczyźnie


Do oberwania chmury doszło też w gminie Dzwola, w powiecie janowskim, w województwie lubelskim. W niektórych miejscach rwąca woda zerwała skarpy drogowe, uszkodziła przepusty, zostawiła głębokie wyrwy. Na skutek nocnej nawałnicy ucierpieli mieszkańcy Krzemienia Pierwszego i Drugiego, Branwi oraz Zofianki Górnej. Intensywne opady deszczu spowodowały także wylanie rzeki Branew oraz uszkodzenie 4 stacji transformatorowych. 

Niemal 1800 interwencji strażaków


Wczoraj w Polsce funkcjonariusze w sumie przeprowadzili niemal 1800 interwencji związanych z usuwaniem skutków intensywnych opadów deszczu, lokalnych podtopień i burz. Ponad 300 razy wyjeżdżali do umacniania, podwyższania i monitorowania wałów przeciwpowodziowych, a także zabezpieczania budynków przed zalaniem.

Spodziewane są kolejne burze i ulewy

Według porannego ostrzeżenia Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB w Krakowie we wtorek również spodziewane sa intensywne opady deszczu; największe około południa. Ulewom towarzyszyć mogą silne porywy wiatru - o prędkości do 70 km/h. Po południu deszcz powinien zanikać, wieczorem nie powinno już padaćDowiedz się więcej na temat: burze nad Polską | nawałnice | gradobicie | nawałnica | ulewa | burza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy