Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 20:35

07:08 17:33

17:33 05:22

10°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 8°C
  • Ciśnienie 1020 hPa
  • Wiatr SSE 13 km/h
45
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
107% normy
pm 10
83% normy
Jutro 18°C 12°C
Czwartek 18°C 7°C

Portugalia: Kilkunastu rannych w rezultacie huraganowych wiatrów

Kilkanaście osób zostało rannych na skutek huraganowych wiatrów, które szaleją od niedzielnego popołudnia w Portugalii. Straż pożarna interweniowała już ponad 2800 razy - poinformowały w poniedziałek media.

Większość rannych ucierpiała w rezultacie uderzenia porwanym przez wiatr przedmiotem. Wichura połamała kilkaset drzew; część z nich uszkodziła budynki i samochody.

Duże straty zanotowano w miastach Sintra, Setubal i Coimbra oraz w Lizbonie. W Porto w poniedziałek rano porywisty wiatr urwał jeden z balkonów w bloku mieszkalnym oraz przewrócił komin w domku jednorodzinnym.

- Na terenie naszej gminy powalonych zostało ponad 100 drzew. Wiele z nich przewróciło się na zaparkowane na ulicy samochody. W poniedziałek po południu rozpoczniemy szacowanie strat - powiedział Pedro Nunes ze straży pożarnej w podlizbońskiej Sintrze.

Reklama

Poważny wypadek drogowy spowodowany przez wichury wydarzył się na trasie między miejscowościami Marinha Grande a Vieira de Leiria, gdzie powalone drzewo doprowadziło do kolizji dwóch pojazdów. Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna ciężko.

Zerwane linie wysokiego napięcia

Jak poinformowała w komunikacie Obrona Cywilna, w poniedziałek poszkodowanym pomagało blisko 5 tys. funkcjonariuszy różnych służb, głównie straży pożarnej.

Huraganowe wiatry doprowadziły do zerwania wielu linii wysokiego napięcia na terytorium całego kraju. Z szacunków firmy EDP, głównego dostawcy energii elektrycznej w Portugalii, wynika, że nad ranem w poniedziałek do napraw sieci skierowano ponad 900 serwisantów.

Z powodu sztormu na zachodnim wybrzeżu Portugalii zamkniętych było czternaście portów morskich, a przez silne podmuchy wiatru w środkowej części kraju część międzynarodowych lotów do Lizbony przekierowano na lotnisko w Faro. Rano w aglomeracji lizbońskiej nie pływały statki kursujące na rzece Tag.

W środkowej i północnej części Portugalii życie mieszkańców utrudniają zawieje śnieżne. W gminie Vila Real kilka dróg jest nieprzejezdnych z uwagi na zalegający na jezdni śnieg i lód. W niektórych szkołach w regionie, m.in. w mieście Montalegre, odwołano lekcje. Z kolei w Coimbrze intensywne opady deszczu doprowadziły do wystąpienia z brzegów rzeki Mondego, która podtopiła część pobliskich domów oraz przybrzeżny pasaż z restauracjami.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | Portugalia | wiatr | sztorm

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy