Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 2:54

06:17 18:41

08:36 19:55

7°C
  • Zachmurzenie małe
  • Odczuwalna 8°C
  • Ciśnienie 1026 hPa
  • Wiatr SSW 4 km/h
18
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
44% normy
pm 10
31% normy
Jutro 20°C 6°C
Poniedziałek 22°C 9°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Pomorze po wichurach: 3 ofiary śmiertelne

Silny wiatr i opady śniegu niemal sparaliżowały w piątek pracę gdańskiego lotniska. Są opóźnienia w ruchu pociągów. Zawieszono zajęcia w 36 szkołach. W kilkunastu gminach nie ma prądu. Pod Lęborkiem trzy osoby zginęły w aucie, na które wiatr przewrócił drzewo.

Do śmiertelnego wypadku doszło przed godz. 8. w piątek na drodze wojewódzkiej nr 213 między miejscowościami Wicko i Poraj. Jak powiedział rzecznik lęborskiej straży pożarnej st. kpt. Bogdan Madej, ofiarami są mężczyźni w średnim wieku. Jedną osobę ranną odwieziono do szpitala.

Intensywnie pada śnieg

Reklama

Z portu lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku z powodu trudnych warunków pogodowych w piątek wystartowały tylko trzy samoloty (do Monachium, Turku i Kopenhagi) i wylądował jeden (z Berlina). - Ruch samolotów odbywał się przez około godzinę, kiedy warunki się poprawiły; teraz znowu pracę utrudnia silny wiatr i intensywne opady śniegu  - wyjaśnił rzecznik portu Michał Dargacz.

Wiatr i śnieg sprawiają też problemy na kolei. Jak poinformował zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Gdyni Leszek Lewiński, pasażerowie niektórych pociągów muszą liczyć się z nawet kilkugodzinnymi opóźnieniami. Powodem jest zerwanie sieci trakcyjnej, do którego doszło w Gdańsku na jeździe od strony Gdańska-Wrzeszcza: w miejscu awarii utknął pociąg, który blokuje ruch. Nie wiadomo, jak długo potrwają utrudnienia.

Z powodu uszkodzenia sieci trakcyjnej rzadziej niż zwykle - co ok. 20-25 minut - kursują też pociągi SKM na odcinku Gdynia Główna-Gdańsk Główny. Jak poinformował Marcin Głuszek z PKP SKM, pociągi pomiędzy Gdańskiem Oliwą a Sopotem poruszają się po jednym torze. Zapowiedział, że zerwana w Sopocie Wyścigach sieć ma być naprawiona ok. godz. 14.

Dyrektor pomorskiego oddziału Przewozów Regionalnych Zbigniew Labuda poinformował, że w piątek rano w trzech miejscach, na trasach Miastko-Słupsk oraz Kościerzyna-Gdynia, powalone wiatrem drzewa tarasowały tory. Te trasy są już przejezdne. Jedno z drzew na szlaku Miastko-Słupsk uszkodziło jednak poważnie pociąg: konar wbił się w kabinę, niszcząc pulpit sterowniczy. - Na szczęście maszynista zdążył się uchylić  - poinformował Labuda.

Zawieszono zajęcia w szkołach

Jak poinformował rzecznik prasowy wojewody pomorskiego, do godz. 10.30 w piątek 36 szkół z terenu województwa zgłosiło w Pomorskim Kuratorium Oświaty zawieszenie zajęć ze względu na problemy z dotarciem uczniów do placówek. Najgorsza sytuacja pod tym względem panuje w regionie słupskim i w okolicach Kościerzyny. Zgodnie z przepisami, mimo zawieszenia lekcji, szkoły są otwarte tak, by zapewnić opiekę uczniom, którzy dotrą do nich mimo niepogody.

Rzeczniczka spółki Energa-Operator SA Alina Geniusz-Siuchnińska poinformowała, że szacowana liczba gospodarstw domowych bez zasilania w oddziale gdańskim wynosi ponad 16 tysięcy. Bez prądu jest kilkanaście gmin, głównie na Kaszubach i w rejonie Starogardu Gdańskiego. Niektóre miejscowości są pozbawione dostaw prądu od czwartku.

Na całym obszarze spółki (ok. 1/4 powierzchni kraju) bez prądu jest ok. 128 tys. odbiorców. O godz. 6 bez zasilania było prawie 147 tysięcy odbiorców.

Drogi może pokrywać błoto pośniegowe

Drogi zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad są przejezdne, choć ich powierzchnie może pokrywać błoto pośniegowe. Miejscami jazdę utrudniać może śnieg zwiewany z pól. GDDKiA apeluje do kierowców o dostosowanie prędkości i stylu jazdy do zmieniających się warunków drogowych oraz o korzystanie ze środków komunikacji zbiorowej.

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku podał, że z powodu bardzo silnego wiatru w piątek nie będzie kursował prom Wisłoujście.

W związku z huraganowym wiatrem zamknięte zostały dla odwiedzających wszystkie gdańskie cmentarze komunalne. Zarząd Dróg i Zieleni tłumaczy decyzję względami bezpieczeństwa, ponieważ cmentarze położone są na terenach gęsto zadrzewionych. Zaplanowane na piątek pochówki odbywają się planowo, jednak przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności.

Według prognoz pogody IMGW w piątek na Pomorzu utrzyma się silny wiatr: w głębi lądu może on w porywach osiągać do 90 km/h, a w strefie nadmorskiej pojedyncze porywy mogą sięgać nawet 130 km/h. W ciągu dnia wiatr ma słabnąć, ale miejscami będzie on powodował zawieje śnieżne. Gdzieniegdzie na szosach i chodnikach można spodziewać się oblodzenia, a padający śnieg może ograniczać widoczność do 500 metrów.

PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: żywioł | pogoda

Reklama

Reklama