Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:55

07:18 15:29

01:00 14:19

0°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 998 hPa
  • Wiatr SE 7 km/h
57
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
146% normy
pm 10
97% normy
Jutro 2°C -1°C
Wtorek 1°C 0°C

Pomorskie kuratorium: Ze względu na wichurę szkoły mogą odwołać zajęcia

Pomorskie Kuratorium Oświaty wystosowało w czwartek do dyrektorów szkół i przedszkoli w województwie pismo, w którym przypomniało, że z powodu wichury mogą oni odwołać zajęcia. Nawet gdyby doszło do zawieszenia zajęć, placówki mają być czynne.

Jak poinformował rzecznik wojewody pomorskiego Roman Nowak, pismo zostało wystosowane w porozumieniu z wojewodą. Kuratorium poinformowało, że - ze względu na fakt, że trudne warunki meteorologiczne mogą zagrażać bezpieczeństwu uczniów w drodze do lub ze szkoły - dyrektorzy mogą odwołać zajęcia.

Kuratorium przypomniało, że zajęcia można odwołać na czas określony i musi się to odbyć za zgodą organu prowadzącego. W piśmie zaznaczono też, że zawieszenie zajęć nie oznacza zamknięcia placówek dla podopiecznych. - Nauczyciele powinni zapewnić opiekę uczniom, którzy do szkoły przyjdą lub zostaną dowiezieni przez rodziców - napisało kuratorium.

Reklama

Jak powiedział Nowak, obowiązek poinformowania rodziców o ewentualnym zawieszeniu zajęć w danej placówce spoczywa na jej dyrekcji.

Jeszcze w czwartek na Wybrzeżu spodziewane jest pogorszenie pogody. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w specjalnym komunikacie wydanym tego dnia ostrzegło o silnym wietrze, który w nocy z czwartku na piątek może osiągać w porywach nawet 135 km/h. Huraganowi mogą towarzyszyć marznące opady. Najbardziej zagrożone są woj. pomorskie i zachodniopomorskie.

W związku ze złymi warunkami atmosferycznymi już w czwartek Stena Line odwołała osiem planowanych na ten dzień rejsów na linii Gdynia-Karlskrona. Zarządcy pomorskich portów zostali zobowiązani przez Urząd Morski w Gdyni do powiadomienia właścicieli jednostek pływających o odpowiednim ich zabezpieczeniu.

Także wojewoda pomorski zwrócił się do wszystkich służb, w tym policji, straży pożarnej, Urzędów Morskich i firm energetycznych z prośbą o podjęcie działań stosownych do sytuacji i informowanie na bieżąco o jej rozwoju.

Spółka Energa-Operator SA wzmocniła obsady ekip naprawczych i dyspozytorskich oraz pogotowia energetycznego. W gotowości jest też straż pożarna: strażacy, którzy mają wolne w czwartek i piątek, zostali poinformowani, by nie wybierali się w dalsze podróże, bo w razie potrzeby mogą zostać wezwani do pomocy.

W gdańskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaplanowano dodatkowe patrole-objazdy dróg krajowych. Podwojono też obsadę Punktu Informacji Drogowej, który zbiera i przesyła dane o aktualnej sytuacji na drogach krajowych w województwie pomorskim. Drogowcy apelują do kierowców, by ci - ze względu na wiatr i możliwe oblodzenia szos - rozważyli przełożenie na później zaplanowanych podróży.

Biuro prasowe gdańskiego magistratu poinformowało w czwartek rano, że odwołuje zaplanowane na popołudnie uruchomienie światełek na 25-metrowej choince stojącej na Długim Targu. Nie odbędzie się też uroczystość otwarcia Jarmarku Bożonarodzeniowego na Targu Węglowym. Z kolei gospodarze gdańskiego stadionu PGE Arena odwołali popołudniowe zwiedzanie obiektu. Także w Gdyni odwołano zaplanowaną na piątek na Placu Kaszubskim mikołajkową imprezę: została ona przeniesiona na niedzielę.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: orkan Xaver

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy