Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 11:26

04:34 20:49

16:29 00:18

31°C
  • Przeważnie słonecznie
  • Odczuwalna 33°C
  • Ciśnienie 1013 hPa
  • Wiatr SSE 26 km/h
23
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
56% normy
pm 10
32% normy
Jutro 29°C 18°C
Czwartek 28°C 16°C

Polska na pomarańczowo. Rozpoczyna się gorąca fala

Ruszyła fala potężnych upałów. Z tego powodu dla zdecydowanej większości kraju synoptycy wydali alerty IMGW drugiego stopnia. Choć dzień będzie bardzo słoneczny i pogodny, w kilku miejscach nie zabraknie burz, które lokalnie mogą przynieść grad. W nocy lokalnie będzie można poczuć się jak w tropikach. Sprawdź prognozę pogody na wtorek.

"Od dziś zaczynają obowiązywać ostrzeżenia przed upałem dla przeważającego obszaru kraju poza północą i krańcami południowymi" - napisali specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alertów brakuje tylko w dwóch województwach.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Pogoda we wtorek zrobi się upalna

Wyż Dominik w zdecydowanej większości Polski zapewni nam spokojną i łagodną aurę. Dzień będzie przeważnie słoneczny i bezchmurny. Jedynie na południowych krańcach kraju, głównie na terenach podgórskich Karpat oraz w samych górach możliwe będą przelotne opady deszczu i burze, lokalnie również z gradem.

Podczas burz suma opadów może sięgnąć 25 mm, a wiatr w porywach może osiągać prędkość do 60 km/h. Z powodu burz IMGW wystosował żółte ostrzeżenia pierwszego stopnia dla południowych części województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Poza burzami na krańcach południowych pogoda dostarczy nam dosłownie gorących wrażeń. W ciągu dnia termometry pokażą miejscami na północy od 26-27 st. C do około 31 stopni Celsjusza w centrum i na południowym zachodzie.

Nieco chłodniej może być tylko nad samym morzem i na terenach podgórskich Karpat, gdzie może być od 23 do 25 stopni.

Upały rozlewają się na Polskę

Wtorek będzie pierwszym dniem fali upałów, która według prognoz może potrwać do weekendu. Z powodu spodziewanego gorąca od rana obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia drugiego stopnia dla większości województw.

Alertów IMGW dotyczących upałów nie wydano tylko dla województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, północnej części zachodniopomorskiego, północnych krańców wielkopolskiego, położonych na północy powiatów kujawsko-pomorskiego, północnej części podlaskiego oraz południowych krańców dolnośląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Na wszystkich pozostałych terenach we wtorek obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczące upałów. Na zachodzie te ostrzeżenia utrzymają się do środy wieczorem, a na wschodzie pozostaną w mocy do soboty wieczorem.

W nocy może być gorąco

Warto pamiętać, że upał w ciągu dnia często pociąga za sobą tropikalne noce. Tak będzie na zachodzie i południu: w nocy z wtorku na środę w tych rejonach może być około 20 stopni Celsjusza.

Specjaliści z IMGW radzą, by przed pójściem spać wywietrzyć mieszkanie, co obniży temperaturę w domu i stworzy dogodne warunki do nocnego wypoczynku.

Sprawdź też: Są szanse na 40 stopni Celsjusza w cieniu. Afrykańskie upały nad Polską

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | prognoza pogody | upał | upały | fala upałów | IMGW | alerty IMGW | IMGW ostrzeżenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy