Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 11:39

04:27 20:37

22:28 04:19

24°C
  • Przeważnie słonecznie
  • Odczuwalna 29°C
  • Ciśnienie 1020 hPa
  • Wiatr N 6 km/h
29
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
70% normy
pm 10
41% normy
Jutro 26°C 14°C
Niedziela 28°C 14°C

Polska dusi się w smogu. Lepiej nie wychodzić na zewnątrz

Mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Gdańska, Torunia czy Bydgoszczy powinni unikać wychodzenia na zewnątrz. Jakość powietrza we wtorek jest fatalna.

Zła lub bardzo zła jakość powietrza - jak wynika z danych GIOŚ (Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska) - jest obecnie m.in. w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Toruniu, Gdańsku, Kielcach, Lublinie czy Białymstoku. Oznacza to, że dobowe stężenie pyłu PM10 może wynieść nawet 150 µg/m3.

Dla przykładu w Białymstoku po godz. 10 stężenie PM10 wynosiło 141,0 µg/m3, w Gdyni 126,5 µg/m3, a w Lublinie 130,3 µg/m3. Także w Warszawie notuje się wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi 50 µg/m3.

Reklama

Jak informował stołeczny ratusz, o ile warunki meteorologiczne nie ulegną zmianie, dobowe stężenie pyłu PM10 może przekroczyć tam poziom alarmowania, czyli poziom 100 ug/m3. Według Warszawskiego Indeksu Powietrza w stolicy o godz. 9 obowiązywał IV stopień ostrzeżeń przeciwsmogowych (kolor brązowy).

Apel o pozostanie w domach

W związku z taką sytuacją władze tych miejsc apelują o pozostanie w domach, a jeśli to możliwe, zaprzestanie palenia w kominkach, informowanie Straży Miejskiej o podejrzeniu spalania odpadów oraz ograniczenie korzystania z transportu.

Zaleca się także unikanie wietrzenia pomieszczeń oraz zrezygnowanie z aktywności fizycznej na zewnątrz. O zachowanie ostrożności szczególnie prosi się kobiety w ciąży, rodziny z małymi dziećmi, osoby starsze i chore.

We wtorek lepsza jakość powietrza w Polsce jest m.in. na Dolnym Śląsku, na Śląsku, w województwie zachodniopomorskim czy małopolskim.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy