Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 21:03

04:44 20:40

22:05 06:52

22°C
  • Bezchmurnie
  • Odczuwalna 21°C
  • Ciśnienie 1015 hPa
  • Wiatr N 11 km/h
0
CAQI
ŹRÓDŁO:
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
b/d
pm 10
b/d
Jutro 26°C 15°C
Czwartek 23°C 15°C

Pogodowa niespodzianka w lipcu. "Jak od linijki"

Pierwsze dni lipca mogą być zaskakująco chłodne. Termometry pokażą tylko trochę powyżej 20 st. C. Z czasem na południu zrobi się bardzo ciepło. Tam temperatury będą wyraźnie wyższe niż zazwyczaj. Poznaj prognozę pogody na wakacyjny miesiąc.

Jeszcze w tym tygodniu Polskę opanują prawdziwie afrykańskie upały. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że jeszcze pod koniec czerwca temperatury sięgną nawet 35 stopni Celsjusza. Potem jednak warunki mogą się zmienić.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Wakacje w lipcu mniej gorące na północy

Reklama

Z zaprezentowanych przez nich danych wynika, że po bardzo ciepłej końcówce miesiąca w lipcu czeka nas niespodzianka. Okazuje się, że na początku tego miesiąca temperatury będą wyraźnie niższe.

Możliwe, że w pierwszych dniach lipca upały ustąpią i w większości kraju wyniosą 22-23 stopnie Celsjusza.

Nie oznacza to jednak, że ten miesiąc będzie chłodny. Wręcz przeciwnie - pierwsza część wakacji zapowiada się na wyjątkowo gorącą, zwłaszcza na południu Polski.

Sprawdź też: Jakie rośliny sadzić w czerwcu i lipcu? Te gatunki z pewnością upiększą Twój ogród

Pogoda z upałami na południu

Z długoterminowej prognozy na kolejne tygodnie wynika, że w lipcu na północy kraju średnia temperatura powietrza przeważnie zmieści się w normie wieloletniej.

Wiele jednak wskazuje na to, że w południowej połowie Polski będzie wtedy znacznie goręcej. Tam temperatury będą wyraźnie wyższe od średniej z lat 1991-2020.

Jeśli te prognozy się sprawdzą, to może oznaczać, że przez praktycznie cały lipiec południowa część kraju będzie się zmagać z falami męczących upałów.

Pogoda na wakacje zaskakuje

Może to być jeszcze mocniej odczuwalne między innymi w drugim tygodniu lipca. Wówczas na zachodzie, południu i częściowo na wschodzie możemy mieć do czynienia z suchym tygodniem, kiedy opadów deszczu będzie bardzo niewiele lub wcale.

Niewykluczone, że w lipcu w wielu miejscach będziemy mieli do czynienia z suszą. Więcej niż zwykle opadów może się pojawić na przełomie lipca i sierpnia na północnym wschodzie. W pozostałych częściach Polski suma opadów powinna zmieścić się w normie.

Prezentując prognozę długoterminową specjaliści z IMGW podkreślają, że wszelkie przewidywania na dłużej niż kilka dni obarczone są dużym ryzykiem błędu. Prognozy na dłużej niż 7 dni mają sprawdzalność poniżej 50 proc.

Kolejne modele mogą przynieść zupełnie inne wartości. Dlatego też warto na bieżąco śledzić najbardziej aktualne prognozy.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lipiec | pogoda | prognoza pogody | lato | pogoda na lato | pogoda na wakacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy