Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:37

07:16 15:30

23:59 14:03

1°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -5°C
  • Ciśnienie 993 hPa
  • Wiatr W 20 km/h
41
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
99% normy
pm 10
67% normy
Jutro 4°C 1°C
Poniedziałek 2°C -1°C

"Pogodowa apokalipsa" w Rosji. Lodowy deszcz sparaliżował ruch

Przez lodowy deszcz, który spadł w połowie listopada w Rosji, most między Władywostokiem a Wyspą Rosyjską został zamknięty. Do tej pory pracujący na wysokościach specjaliści usunęli z niego 900 ton lodu, zostało go jednak jeszcze ok. tysiąca ton. Władze szukają pracowników do pomocy w oczyszczania mostu.

Opady deszczu lodowego - ziaren lodu o średnicy od jednego do trzech mm, które powstają podczas gwałtownego zamarzania przechłodzonych kropel deszczu w czasie opadania - oraz silny północny wiatr sparaliżowały Władywostok i większość Kraju Nadmorskiego. Zamarznięta ziemia, setki zerwanych linii energetycznych doprowadziły do, jak podają lokalne media, "apokalipsy pogodowej". 

Chociaż lodowy deszcz spadł w połowie listopada, to jego skutki mieszkańcy będą odczuwali jeszcze przez kilkanaście kolejnych dni.

Paraliż ruchu

Co najmniej przez 10 dni mieszkańcy Wyspy Rosyjskiej muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami w podróżach do sąsiadującego Władywostoku. Jedyne połączenie z miastem - most - został zamknięty z powodu lodowego deszczu, który w zeszłym tygodniu nawiedził Kraj Nadmorski.

Reklama

Ogłoszono tam stan wyjątkowy, kiedy pod ciężarem lodu runęło dziesiątki słupów do przesyłu prądu oraz zerwały się tysiące kabli. Bez energii elektrycznej i ogrzewania pozostawało przez tydzień ponad 100 tys. osób. 

Deszcz spowodował również poważne utrudnienia w ruchu, bo lód osadził się m.in. na linach podtrzymujących konstrukcję mostu. Teraz trwa usuwanie warstw zmarzliny. Na wysokości pracuje przy tym ponad 20 specjalistów. Dla wielu to nieodpłatna praca. 

Do tej pory z mostu usunięto 900 ton lodu, ale pozostało go jeszcze ok. tysiąca ton. Zdjęcia z prac robią wrażenie.

Apel o pomoc

Władze Kraju Nadmorskiego zwróciły się o dodatkową pomoc do wspinaczy z innych części Rosji, by przyspieszyć otwarcie mostu. Obecnie jeden stary prom, który mieści 20 samochodów, przewozi ludzi na Wyspę Rosyjską i z powrotem.

Po obu stronach stoją ogromne kolejki, bo z wyspy do miasta dojeżdżają m.in. studenci oraz zatrudnieni we Władywostoku. Co najmniej 10 tys. osób w mieście nadal nie ma prądu.

Polsat News

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL