Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:20

07:21 15:28

13:53 00:01

1°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 1028 hPa
  • Wiatr ESE 9 km/h
37
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
89% normy
pm 10
55% normy
Jutro -1°C -7°C
Piątek -4°C -5°C

Pogoda na wtorek. IMGW ostrzega: Wracają upały i burze

Gwałtowne burze z intensywnymi opadami deszczu i możliwym gradem - to prognozowana pogoda dla południowej granicy Polski z Czechami i Słowacją oraz ziemi lubuskiej. Jaka pogoda czeka nas w pozostałych regionach kraju?

- We wtorek będzie słonecznie i ciepło. Najcieplej na zachodzie, najchłodniej nad morzem. Na południu możliwe gwałtowne burze - przekazał synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Mateusz Barczyk.

Na wtorkowym niebie, praktycznie w całym kraju dominować będzie słońce. Chmury mogą pojawić się jedynie na południu lub lokalnie na zachodzie i Suwalszczyźnie.

Sprawdź też: Prognozę znajdziesz w nowej aplikacji pogodowej Interii

Reklama

Najcieplej będzie na zachodzie, szczególnie w jego południowej części. - Tam pojawią się upały trzydziesto- i więcej stopniowe - powiedział Mateusz Barczyk.

Najwyższą temperaturę, około 32 stopni pokażą termometry na Ziemi Lubuskiej. W centrum termometry pokażą 29 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie nad morzem, na Podlasiu i Suwalszczyźnie. Tam od 23 do 26 stopni.

Nad Polskę wrócą burze, które lokalnie mogą być bardzo silne. Jak prognozuje Barczyk "powinny pojawić się wzdłuż naszej południowej granicy z Czechami i Słowacją oraz na ziemi lubuskiej". Będą gwałtowne z intensywnymi opadami deszczu i możliwym gradem. - Nawet kilkucentymetrowej średnicy - dodał synoptyk. Porywy wiatru podczas burz mogą osiągać miejscami nawet 90 km/h. Zjawiska te będą występować późnym popołudniem, wieczorem i w nocy.

Ostrzeżenia przed upałami

Alerty pierwszego stopnia ostrzegające przed upałem obowiązują na terenie woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i lubuskiego. W tych regionach synoptycy Instytutu prognozują, że temperatura maksymalna w dzień osiągnie od 29 st. C do 31 st. C., a temperatura minimalna w nocy będzie wahać się między 15 st. C a 17 st. C.

Natomiast dla południowych regionów kraju Instytut wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Alerty obowiązują w woj. dolnośląskim oraz w południowych powiatach woj. opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

W tych miejscach prognozowane są burze, którym miejscami towarzyszyć będą opady deszczu od 20 mm do 40 mm. Opadom towarzyszyć będą porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami może również spaść grad.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wyst

Niż nad Europą

Jak informuje IMGW, nad Europą dominują niże. Słabe układy wyżowe obejmują krańce zachodnie oraz południowo-wschodnią część kontynentu. Polska jest w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Na północnym zachodzie zaznacza się wpływ ciepłego frontu atmosferycznego. Z południowego zachodu zaczyna napływać upalne powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 1000 hPa hPa i będzie spadać.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, od południowego zachodu wzrastające do dużego. Na południu i zachodzie przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana wysokość opadów w burzach do 20 mm, lokalnie na południowym zachodzie do 30 mm. Temperatura minimalna na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat od 13 st.C do 16 st.C, na pozostałym obszarze od 17 st.C do 19 st.C. Wiatr słaby, lokalnie umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

Susze i pożary

Jak podaje IMGW, na zachodzie kraj istnieje zagrożenie suszą. Ostrzeżenia dotyczą okolic Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania, Konina i Kalisza. W tych regionach, a także na Podkarpaciu - jak informuje z kolei Instytut Badawczy Lesnictwa - występuje też średnie zagrożenie pożarowe. W większości kraju zagrożenie pożarami jest ocenione jako małe.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy