Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:01

07:13 17:26

18:16 08:59

9°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 5°C
  • Ciśnienie 1008 hPa
  • Wiatr WSW 24 km/h
4
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
11% normy
pm 10
9% normy
Jutro 9°C 2°C
Niedziela 10°C 1°C

​Pogoda na weekend 9-10 października

W piątek w Polsce będzie pogodnie, a temperatura wyniesie maksymalnie 15 stopni Celsjusza. W nocy jednak w wielu miejscach spodziewane są przygruntowe przymrozki. W sobotę czeka nas bezchmurne niebo i temperatury zbliżone do tych piątkowych. W weekend powodów do zadowolenia nie będą miały osoby wrażliwe na wysokość ciśnienia. Do naszego kraju dociera potężny antycyklon ze wschodu, który przyniesie ciśnienie, jakiego nie było od prawie roku.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej piątek w całym kraju będzie słoneczny. Niewielkie, przejściowe zachmurzenie, możliwe tylko na zachodzie. Do Polski od wschodu napływać będzie suche i chłodne powietrze kontynentalne.

- Będzie słonecznie, ale to słoneczko zbytnio nas nie ogrzeje. Na wschodzie kraju, po porannych przymrozkach, w ciągu dnia temperatura wzrośnie maksymalnie do 11 stopni Celsjusza. W centrum prognozujemy 13 stopni i 15 na północnym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu chwilami porywisty, osiągający do 30-40 km/h, może wzmacniać odczucie chłodu" - zapowiada Ewa Łapińska, synoptyk IMGW.

Reklama

Noc z piątku na sobotę bezchmurna w całym kraju. Na Podlasiu i Suwalszczyźnie temperatura mierzona na wysokości dwóch metrów spadnie do minus jednego stopnia. W centrum 2-3 st. i 4 st. C na krańcach północno-zachodnich. Na przeważającym obszarze kraju można spodziewać się przygruntowych przymrozków z temperaturami do dwóch stopni poniżej zera.

Pogodny weekend

W sobotę nad większością kraju będzie bezchmurnie. Lokalnie na północy i na południowym wschodzie na niebie może pojawić się niewielkie zachmurzenie. Temperatura maksymalna od 10 st. C, 11 st. C miejscami na wschodzie do 15 st. C na zachodzie, na obszarach podgórskich około 9 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południowym zachodzie okresami porywisty, wschodni i południowo-wschodni, miejscami na północy południowy. Na szczytach Sudetów porywy wiatru do 65 km/h.

Pogoda na Interii sprawdza się! Teraz także w aplikacji. Zainstaluj na Androidzie i nie daj się zaskoczyć pogodzie »

W niedzielę na przeważającym terenie Polski będzie pogodnie. Większe zachmurzenie na południu Polski. W rejonie Zakopanego spodziewany jest deszcz. Tam też będzie najchłodniej - 9 st. C. W pozostałych regionach temperatura będzie się wahać między 11 a 14 stopniami.

Wysokie ciśnienie

Jak informuje serwis TwojaPogoda.pl, do Polski ze wschodu zbliża się potężny antycyklon, który przyniesie ciśnienie, jakiego nie było od prawie roku. 

Największe wartości barometry pokażą w sobotę w pierwszej połowie dnia. Na północno-wschodnich krańcach naszego kraju ciśnienie wzrośnie wtedy do 1040 hPa i będzie najwyższe od listopada ubiegłego roku.

Na przeważającym obszarze kraju barometry wskażą powyżej 1035 hPa, tylko na południu i południowym zachodzie będzie do 1034 hPa. W sobotę od popołudnia ciśnienie spadnie się obniżać, początkowo powoli, a następnie coraz szybciej.

Ciśnienie wpłynie na samopoczucie

Jak wyjątkowo wysokie ciśnienie wpływa na nasze samopoczucie? Przede wszystkim przy panowaniu potężnego wyżu najgorzej czują się astmatycy, ponieważ wysokie ciśnienie utrudnia oddychanie, zwiększając ucisk na obolałe oskrzela.

Pogoda Interia ze specjalną prognozą dla wędkarzy, biegaczy, alergików i wiele więcej! Wypróbuj teraz nową aplikację pogodową. Pobierz z Google Play »

Trzeba też pamiętać, że przy słabnącym wietrze wszelkie zanieczyszczenia opadają i gromadzą się przy powierzchni ziemi, drażniąc drogi oddechowe. Dotyczy to nie tylko alergików, lecz każdego z nas, zwłaszcza jeśli przebywamy w miejscach gromadzenia się smogu.

Wysokie ciśnienie zwiększa napływ krwi do serca, zwiększając ryzyko udaru mózgu. Warto więc kontrolować swoje ciśnienie tętnicze.

Meteopaci, którzy negatywnie reagują na nietypowe zjawiska atmosferyczne, mogą odczuwać ból i zawroty głowy, senność, znużenie, rozdrażnienie i rozkojarzenie. Pamiętajmy więc o odpoczynku i odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama