Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 8:00

04:24 20:42

12:40 02:09

12°C
  • Przeważnie słonecznie
  • Odczuwalna 12°C
  • Ciśnienie 1023 hPa
  • Wiatr E 11 km/h
9
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
21% normy
pm 10
15% normy
Jutro 24°C 12°C
Wtorek 23°C 9°C

Pogoda na piątek. Mapa burzowa IMGW. Sprawdź, gdzie jest burza

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem na wchodzie i w centrum kraju. Jednak zastrzega, że burze są możliwe w całej Polsce. Na wschodzie i północnym wschodzie dodatkowo trzeba się spodziewać upałów.

Mapa burzowa IMGW na dziś

W prognozie burzowej na piątek IMGW zastrzega, że burze będą występowały w całym kraju. W wiel miejscach mają im towarzyszyć ulewy oraz grad.

"W związku z dość słabym przepływem powietrza, głównym zagrożeniem ze strony burz będą dzisiaj silne opady deszczu do 40 mm, lokalnie do 50 mm. Możliwe są również kumulacje opadów, zwłaszcza na wschodzie, gdzie przepływ powietrza będzie równoległy do strefy frontu i zbieżności wiatru. W takiej sytuacji przechodzenie kilku komórek burzowych przez jeden obszar może spowodować znaczną kumulację opadów, lokalnie nawet do 60 mm" - podaje w komunikacie IMGW.

Reklama

Możliwa powódź błyskawiczna

Tak duże opady deszczu mogą prowadzić do lokalnych podtopień i zalań oraz powodzi błyskawicznych - zwłaszcza na terenach mocniej zurbanizowanych.

- Burzom cały czas mogą im towarzyszyć intensywne zjawiska, głównym zagrożeniem będą występujące miejscami bardzo silne opady deszczu sięgające nawet 40 mm (40 litrów na mkw.), a także mocne porywy wiatru do 80 km/h" - wyjaśnił synoptyk IMGW-PIB Szymon Ogórek. - Lokalnie może również spaść grad - dodał. 

Synoptyk ostrzegł jednocześnie, że natężenie opadów towarzyszące piątkowym burzom może być na tyle silne, że w konsekwencji spowoduje występowanie niebezpiecznych zjawisk. - W związku z tym, że w krótkim czasie spadnie bardzo dużo deszczu, może dojść do podtopień, szczególnie w miastach lub w obszarach podgórskich - zaznaczył synoptyk.

IMGW ostrzega też przed gradem i porywami wiatru, w czasie burz dochodzącymi do 80 km/h.

Sprawdź: Aktualną prognozę znajdziesz w nowej aplikacji pogodowej Interii. Pobierz!

Gdzie jest burza?

Według najnowszej aktualizacji IMGW "burze z silnymi opadami deszczu przeszły przez centralne Mazowsze, obecnie przechodzą przez północ województwa mazowieckiego i powoli wkraczają na Warmię, Mazury a także na Kujawy".

Jednocześnie Instytut ostrzega, że "na pozostałym obszarze burze nie występują, choć stopniowo będą się pojawiać na terenie całego kraju".

Ostrzeżenia IMGW

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla województw: podlaskiego, wschodniej części warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

W tych rejonach miejscami może spaść do 50 litrów wody na mkw., a porywy wiatru osiągną 100 km/h. Miejscami może spaść grad.

Alerty najniższego, pierwszego stopnia wydano dla województwa kujawsko-pomorskiego, zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, południowej części pomorskiego oraz województwa opolskiego. Tutaj może spaść do 40 litrów wody na mkw., a wiatr osiągnie prędkość do 80 km/h.

Ostrzeżenia drugiego stopnia o upale obowiązują natomiast na wschodnich terenach Polski. Na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego termometry mogą wskazać nawet do 33 st. C. Natomiast na zachodzie Polski temperatura będzie sięgać ok. 26 st. C.

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: burze nad Polską | ulewy | powodzie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy