Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 18:46

07:35 15:56

21:09 10:23

2°C
  • Przelotne opady
  • Odczuwalna -4°C
  • Ciśnienie 1034 hPa
  • Wiatr W 22 km/h
45
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
107% normy
pm 10
72% normy
Jutro 4°C 1°C
Niedziela 4°C -2°C

Pogoda na piątek: Burze i upały. Ostrzeżenia dla dziewięciu województw

Popołudnie i noc będą raczej pogodne, z wyjątkiem krańców wschodnich i południowo-wschodnich Polski, gdzie mogą wystąpić groźne burze - alarmuje IMGW. Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami i burzami z gradem obowiązują na terenie dziewięciu województw. W pasie od Krosna, przez Siedlce do Suwałk wydano również wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem.

Ostrzeżenia dotyczą województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, śląskiego i małopolskiego. W powiatach tatrzańskim, nowotarskim, limanowskim, nowosądeckim, gorlickim, jasielskim i krośnieńskim prognozowane są burze z gradem.

Do 33 stopni Celsjusza

W ciągu dnia i po południu będzie duża różnica temperatury pomiędzy bardziej chłodnym zachodem, a jeszcze upalnym wschodem. Jak zaznaczył synoptyk "tam temperatura wyniesie do 30-31 stopni, a na południowym wschodzie nawet do 33 stopni Celsjusza". Na zachodzie termometry pokażą tylko 20 stopni.

Reklama

- Wieczorem wschód i południowy wschód zostaną jeszcze w powietrzu upalnym i tutaj spodziewamy się ponownie rozwoju burz - przekazał Szymon Ogórek synoptyk IMGW. - Miejscami mogą być dość silne - dodał. Na pozostałym obszarze lokalnie mogą wystąpić przelotne opady deszczu. Zdecydowanie słabsze burze mogą wystąpić lokalnie na zachodzie kraju, jednak, jak zaznaczył synoptyk, "będą zdecydowanie słabsze niż te na krańcach wschodnich, obejmujących województwa podlaskie, lubelskie i podkarpackie".

Późnym wieczorem zjawiska te będą zanikać albo przemieszczać się bardziej na wschód. Jedynie na krańcach południowo wschodnich w nocy mogą wystąpić jeszcze burze, które szczególnie w pierwszej połowie nocy mogą być silne i przynosić silne opady deszczu. Na pozostałym obszarze lokalnie mogą wystąpić słabe opady deszczu. Najchłodniej będzie na zachodzie, tam temperatura wyniesie około 12 stopni Celsjusza do blisko 20 na wschodzie, który zostanie jeszcze w powietrzu zwrotnikowym.

Usuwanie skutków burz

Ponad 4 tys. strażaków brało udział w działaniach związanych z usuwaniem skutków burz z gradem w woj. śląskim.

- To była bardzo pracowita noc i wczorajszy wieczór dla strażaków, ale również niespokojna dla mieszkańców naszego regionu - powiedziała w piątek dziennikarzom rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska.
W związku z frontem burzowym i gradobiciem najwięcej pracy strażacy mieli w powiatach gliwickim i będzińskim. W tym pierwszym były to głównie zalania dróg i posesji, a w drugim uszkodzenia dachów przez gradobicie.

- W sumie we wszystkich działaniach brało udział ponad 4 tys. strażaków Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych - powiedziała rzeczniczka.

Wskutek opadów zalanych zostało też i podtopionych wiele budynków i dróg. Np. w Gliwicach woda wdarła się do izby przyjęć szpitala miejskiego, piwnicy w szkole oraz budynków DPS-u, policji i hali produkcyjnej jednej z firm. Także w Gliwicach na dk 44 obsunęła się pobliska hałda, a w Iłownicy w powiecie bielskim ruch na ul. Skoczowskiej utrudniła lawina błotna.

Skutki burz odczuli również mieszkańcy województwa lubelskiego. Wiatr zrywał dachy z budynków mieszkalnych i gospodarczych, dochodziło do podtopień, połamane drzewa spadały na linie energetyczne.

Kapitan Rafał Dobraczyński z Komendy Powiatowej PSP w Opolu Lubelskim w rozmowie z Polsat News zaznaczył, że były trudności w dojechaniu do niektórych miejscowości. - Na terenie gminy Wilków były takie miejsca, gdzie pare jednostek działało w jednym czasie usuwając powalone drzewa. Było ich kilkadziesiąt - zaznaczył.


Gdzie gwałtownie wzrośnie poziom wód?

Wydano też ostrzeżenia o możliwych wzrostach stanów wody. Drugi stopień ostrzeżenia obejmuje część województwa śląskiego w rejonie zlewni rzek: Odry, Psiny, Bierawki, Rudej i Małej Panew. Tam  mogą zostać przekroczone stany alarmowe.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia zostały wydane dla 9 województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i opolskiego. Gwałtowne przyrosty wód mogą też wystąpić we wschodniej części województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego. 


Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | IMGW | prognoza pogody
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy