Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:55

04:57 20:27

23:47 14:34

18°C
  • Przeważnie słonecznie
  • Odczuwalna 20°C
  • Ciśnienie 1009 hPa
  • Wiatr N 4 km/h
11
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
26% normy
pm 10
21% normy
Jutro 22°C 13°C
Wtorek 23°C 14°C

Pogoda na najbliższe dni. Wracają upały

Przed nami bardzo ciepłe i słoneczne dni. Nad kraj nadciąga ocieplenie z temperaturami przekraczającymi 30 stopni Celsjusza. Jak zapowiada synoptyk i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski upały nie będą jednak trwały długo. Taka pogoda utrzyma się tylko do środy.

Jak poinformował synoptyk, w poniedziałek z południowego zachodu nadciągnie nad Polskę zwrotnikowe powietrze, które przyniesie ocieplenie. - Niestety będzie to jednak króciutkie ocieplenie, które potrwa jedynie do środy - zastrzegł Walijewski.

Wyjaśnił przy tym, że ocieplenie, które pojawi się nad Polską w poniedziałek, będzie raczej małą, króciutką "falką", niż prawdziwą "falą" upału. - Nie można powiedzieć, że będzie to fala takiego upału, jaki mieliśmy kilka dni temu. Bardziej będzie to przesuwająca się strefa ciepłego powietrza - zastrzegł synoptyk.

Reklama

Sprawdź też: Prognozę znajdziesz w nowej aplikacji pogodowej Interii

W poniedziałek najcieplej na zachodzie

Zaznaczył jednak, że strefa ciepłego powietrza, która nadciągnie nad Polskę spowoduje, że w poniedziałek w zachodnich częściach kraju termometry wskażą nawet 30 st. C.

- W całym kraju temperatura maksymalna osiągnie od 23-24 st. C. na Wschodzie, około 26-27 st. C. w Centrum, do 28-30 st. C. na Zachodzie i południowym zachodzie kraju - poinformował Walijewski. - Nieco chłodniej będzie tylko nad morzem i w obszarach podgórskich. Tam termometry pokażą około 20-22 st. C - wskazał synoptyk.

Jak dodał, zachmurzenie będzie małe, natomiast na północy i na wschodzie kraju będzie pojawiać się więcej chmur, z których może popadać przelotny deszcz. Ponadto, na północnym wschodzie kraju, szczególnie w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim, ponownie pojawi się ryzyko wystąpienia burz. Synoptyk wyjaśnił, że jest to wynik utrzymującego się w tych regionach aktywnego chłodnego frontu, który może, choć nie musi, spowodować wyładowania atmosferyczne.

Burzom towarzyszyć będą porywy wiatru sięgające 65 km/h. - Spaść może do 15 mm wody na metr kwadratowy - dodał synoptyk. - Jednak należy zaznaczyć, że podobnie jak w niedzielę, prawdopodobieństwo pojawienia się burz wynosi poniżej 60 proc. - podkreślił.

We wtorek i środę jeszcze cieplej

We wtorek będzie jeszcze cieplej.  - Zaczną pojawiać się temperatury sięgające 30-31 st. C - poinformował Walijewski. Jak wyjaśnił, takie wartości pokażą termometry w woj. zachodniopomorskim, lubuskim, częściowo wielkopolskim, dolnośląskim i opolskim.

Natomiast w środę temperaturowe "trzydziestki" przesuną się do centrum kraju, w rejony woj. kujawsko-pomorskiego, zachodnią część woj. mazowieckiego, Ziemię Łódzką, Kielecczyznę, wschodnią część woj. zachodniopomorskiego i południową część Pomorza, aż po woj. świętokrzyskie. - Pozostała część Polski będzie chłodniejsza. Temperatura osiągnie od 24 do 29 st. C - dodał.

Synoptyk podkreślił, że wraz z ociepleniem najprawdopodobniej nie będą nawet wydawane ostrzeżenia przed upałem. - Ponieważ one wydawane są wówczas, gdy temperatura przekraczająca 30 st. C. utrzymuje się na danym obszarze minimum dwa dni - wyjaśnił synoptyk.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL