Powered byAccuWeather.com

Sprawdź

jakość powietrza!

»

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:29

5:37 17:51

7:4322:32

0°C
 • Zachmurzenie duże
 • Odczuwalna -8°C
 • Ciśnienie 1016 hPa
 • Wiatr N 24 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

43
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Lekko zanieczyszczone
pm 2.5
103% normy
pm 10
77% normy
Jutro 5°C -3°C
Piątek 6°C -2°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Pogoda na najbliższe dni: Ściśnie mróz, sypnie śniegiem. Ostrzeżenia IMGW

Dzisiejszy poranek powitał opadami śniegu albo śniegu z deszczem mieszkańców całej Polski. Choć w nocy temperatury spadły poniżej zera, w ciągu dnia wyniosą od 1 do 4 st. Celsjusza. Warunki na drogach są trudne. Najbliższe dni przyniosą znaczne ochłodzenie. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i obfitymi opadami śniegu. Ostrzeżenie wydało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W związku z warunkami atmosferycznymi kilkanaście tysięcy gospodarstw jest bez prądu.

Ostrzeżenia IMGW

Instytut meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia (drugie w trzystopniowej skali) związane z intensywnymi opadami śniegu i pierwszego stopnia w związku z zawiejami i zamieciami dla Sudetów i Przedgórza sudeckiego oraz Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Ponadto ostrzeżenie pierwszego stopnia związane z silnym wiatrem obowiązuje dla większości województw kraju, z wyłączeniem kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i południowej części pomorskiego.

Reklama

Ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej, co dotyczy także ostrzeżeń pierwszego stopnia.

Najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego

Instytut zwraca też uwagę na zagrożenia hydrologiczne. Dla województw pomorskiego i zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia.

"W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (544 cm) oraz prognozowanym sztormowym wiatrem z sektora północnego przewidywane są wzrosty poziomów wody powyżej stanów alarmowych" - ostrzega synoptyk Anna Kubicka.

Uszkodzone linie energetyczne

Opady śniegu i silny wiatr uszkodziły linie energetyczne w całym kraju. Według Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w tej chwili prądu nią ma kilkanaście tysięcy gospodarstw domowych. Jak powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej rzeczniczka RCB Anna Adamkiewicz, do Centrum zgłaszane są kolejne utrudnienia. O godzinie 6:00 rano bez prądu było 16 tysięcy odbiorców.

Rzeczniczka zapewniła, że awarie są systematycznie usuwane. Najwięcej usterek odnotowano w województwach podlaskim - około 4 tysiące, łódzkim - ponad pięć tysięcy, a także w wielkopolskim i śląskim.

Z informacji, którymi dysponuje Centrum wynika, że w Polsce nie ma w tej chwili innych większych utrudnień związanych z opadami śniegu. Dotychczas nie zgłoszono poważnych utrudnień na drogach. Również straż pożarna nie informuje o większej liczbie interwencji.

Z komunikatu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wynika, że wszystkie główne drogi są przejezdne. Kierowcy muszą jednak uważać na śliską nawierzchnię w kilku województwach, między innymi w pomorskim, dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i lubelskim. Jak podaje GDDKiA, na sieci dróg krajowych pracuje 998 pojazdów do zimowego utrzymania.

RCB przypomina także, że w związku z zimą i trudnymi warunkami atmosferycznymi, dochodzi do śmierci z powodu wychłodzenia, co dotyczy nie tylko bezdomnych, ale także starszych, samotnych, chorych, czy osób, które zasnęły na powietrzu po spożyciu alkoholu. Telefon na numer alarmowy 112 może uratować komuś życie.

PROGNOZA POGODY NA NAJBLIŻSZE DNI

ŚRODA

Dziś, w środę w ciągu dnia termometry wskażą od 1 st. C. w Katowicach po 4 st. we Wrocławiu. Śnieg, który napadał w nocy i rano, stopnieje i może stworzyć niebezpieczne warunki na drogach, tym bardziej, że późnym wieczorem temperatury spadną poniżej zera. W nocy temperatura odczuwalna będzie dużo niższa.

CZWARTEK

Temperatury znacznie spadną, szczególnie na Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz w Łódzkiem. W ciągu dnia w Białymstoku termometry wskażą zaledwie - 1o st. Celsjusza, - 9 st. w Olsztynie, a - 8 st. w Łodzi. Cieplej, choć wciąż mroźnie, na zachodzie kraju. w Szczecinie, Zielonej Górze i Wrocławiu -2 st. C. Według prognoz w ciągu dnia na Podlasiu temperatura odczuwalna wyniesie nawet - 22 st.!

PIĄTEK

Kolejny dzień okaże się równie mroźny. W ciągu dnia temperatura wyniesie od - 14 st. C. w Białymstoku po - 2st. C w Szczecinie. Tego dnia także temperatura odczuwalna będzie dużo niższa.

SOBOTA

W sobotę w północnej i zachodniej części kraju spadnie śnieg. Opadów mogą się spodziewać mieszkańcy województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, mazowieckiego, łódzkiego i dolnośląskiego. W ciągu dnia temperatury wciąż będą się utrzymywać poniżej zera. Najcieplej w Szczecinie (- 2 st.), najzimniej w Białymstoku (-14 st.). W nocy jeszcze zimniej.

NIEDZIELA

Na północy kraju i północnym zachodzie aura znacznie zmieni się w niedzielę. W ciągu dnia się ociepli i termometry wskażą od 0 w Gdańsku po 2 st. Celsjusza w Szczecinie. Tam też spadnie śnieg z deszczem albo deszcz.

W pozostałych częściach Polski prognozowane opady śniegu. Temperatura wciąż poniżej zera: od - 1 st. w Bydgoszczy, Poznaniu i Wrocławiu po - 9 w Lublinie.

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!INTERIA.PL/IAR

Reklama

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama