Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 19:55

05:12 20:09

20:32 03:28

21°C
  • Częściowo słonecznie
  • Odczuwalna 20°C
  • Ciśnienie 1023 hPa
  • Wiatr W 9 km/h
11
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
26% normy
pm 10
18% normy
Jutro 25°C 17°C
Sobota 27°C 18°C

Pogoda na dziś. Gdzie jest burza? Mapa burzowa IMGW

Dziś niemal w całym kraju możliwe będą burze - ostrzega IMGW. Najbardziej gwałtowny przebieg burze będą miały w pasie od Pomorza przez centrum po Małopolskę. Porywy wiatru mogą tam osiągać 85 km/h. Prognozowany jest też grad. Jednocześnie IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla pięciu województw.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem obowiązują dla woj: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie tam od 29 st. C do 33 st. C. Natomiast temperatura minimalna w nocy od 18 st. C do 21 st. C.

Ostrzeżenia obowiązują w poniedziałek od godz. 12 do 20.

Burze z gradem

Ponadto, w południowo-zachodniej części kraju wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia IMGW przed burzami z gradem. Alerty obowiązują w woj. łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim, opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim i lubuskim.

Reklama

W regionach kraju Instytut prognozuje burze, którym miejscami towarzyszyć będą ulewne opady deszczu sięgające od 20 mm do 30 mm, a lokalnie nawet do 40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami spadnie również grad.

Miejscami zagrzmieć może również w zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, na pograniczu z województwem kujawsko-pomorskim.

Sprawdź: Aktualną prognozę znajdziesz w nowej aplikacji pogodowej Interii. Pobierz!

Mapa burzowa IMGW

IMGW opublikowało też najnowszą mapę burzową z prognozą na poniedziałek.

"Dziś niemal w całym kraju możliwe będą burze, choć najbardziej aktywne wystąpią po południu w pasie od Pomorza przez centrum po Małopolskę. Na przeważającym obszarze burzom mogą towarzyszyć opady deszczu do 40 mm, porywy wiatru do 85 km/h i grad, jedynie w pasie z najsilniejszymi burzami lokalnie może nastąpić kumulacja opadów przekraczająca 60 mm i porywy wiatru 90-95 km/h" - podał IMGW w komentarzu do mapy.

Około godz. 8.00 rano burze już występowały nad Wielkopolską, Opolszczyzną i Śląskiem.

"Utworzyły się one na linii zbieżności, która wraz z cyrkulacją powierza w środkowej troposferze, związaną z niżem nad obszarem Śląska, przemieszcza się na północ i północny zachód. To właśnie w wyniku dynamicznych wymuszeń na obszarze tej zbieżności i wielu mniejszych ją poprzedzających, będą się tworzyły dzisiejsze burze" - poinformował IMGW.

Gdzie jest burza?

O godz. 12.00 aktywne były przynajmniej dwie komórki burzowe - nad Strzelnem i Mogilnem w woj. kujawsko-pomorskim oraz na północy woj. świętokrzyskiego, w okolicy Stąporkowa.

Pierwsza "powoli przemieszcza się na północ i północny zachód w kierunku Bydgoszczy i Torunia. Natężenie opadów w tych burzach wynosi około 10-15 mm/10 min, co przy powolnym ruchu tej struktury może przełożyć się na sumę opadów około 30-35 mm. Możliwe, że występują tam również opady gradu" - podał IMGW.

"Kolejna, ale mniejsza komórka burzowa występuje na północy woj. świętokrzyskiego, w okolicy Stąporkowa. Tutaj natężenie opadu wynosi do około 5 mm/10 min, jednak jest ona stacjonarna, co powoduje że suma opadów może wynieść około 10-15 mm" - poinformował Instytut.

Pogoda na poniedziałek

Synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk informowała w godzinach porannych, że poniedziałek zacznie się dość pogodnie, jednak w miarę upływu dnia rozwijały się będą chmury, a na południu i w centrum kraju pojawią także burze.

Niewykluczone, że zagrzmi również w innych częściach Polski. Ponadto, przelotne opady deszczu spodziewane są również w prawie w całym kraju. Podczas burz opady mogą dochodzić do 30-35 mm. Burzom będzie też towarzyszył silny, porywisty wiatr o prędkości do 80 km/h.

Niezależnie jednak od burz, poniedziałek zapowiada się ciepło - od 24 st. C nad morzem, 26 st. C. na krańcach zachodnich, do 33 st. C na wschodzie kraju.

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dniINTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy