Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 20:25

7:37 15:55

0:062:00

5°C
 • Zachmurzenie duże
 • Odczuwalna 3°C
 • Ciśnienie 1005 hPa
 • Wiatr SW 11 km/h
 • Dla biegaczy
  1
  Fatalne

  Lepiej nie wychodź z domu

 • Dla reumatyków
  6
  Umiarkowe

  Warunki atmosferyczne dobre, umiarkowane ryzyko bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

60
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
160% normy
pm 10
128% normy
Jutro 5°C 1°C
Piątek 3°C -4°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Pogoda dla narciarzy

W całej południowo-wschodniej Małopolsce, na Podkarpaciu, w Beskidach, w województwie świętokrzyskim i w Karkonoszach panują bardzo dobre warunki narciarskie. Mamy dla was szczegółowe informacje dotyczące tras.

W całej południowo-wschodniej Małopolsce, a zwłaszcza na Podhalu,  panują coraz lepsze warunki narciarskie. Przybywa białego puchu, a ujemne temperatury pozwalają na całodobowe, sztuczne dośnieżanie stoków. W regionie dosypało wprawdzie od kilku do kilkunastu centymetrów, to jednak głównie dzięki ujemnym temperaturom warunki narciarskie z dnia na dzień ulegają poprawie. Pełną parą, nawet przez całą dobę, pracują artamtki produkujące sztuczną pokrywę. Na trasach leży już od 20 do 100 cm śniegu.

Reklama

W powiecie tatrzańskim bardzo dobrze pojeździć można m.in. w zakopiańskich ośrodkach na Nosalu, Polanie Szymoszkowej i Gubałówce. W piątek i sobotę na Harendzie będzie można nie tylko poszusować, ale i kibicować zawodnikom startującym w międzynarodowych zawodach w narciarstwie dowolnym. W mieście działa też większość mniejszych wyciągów.

Doskonale przygotowane trasy

Na doskonale przygotowane trasy zapraszają stacje w Bukowinie i Białce Tatrzańskiej, Czarnej Górze, Gliczarowie Górnym, Jurgowie, Kościelisku, Małem Cichem, Murzasichlu, Suchem, Witowie i Zębie.

Dobre warunki są także w kotle Gąsienicowym. Leży tu około 70 cm naturalnego śniegu. Nartostrady są jednak zamknięte, ale do Kuźnic można  zjechać koleją linową z Kasprowego Wierchu. Radość mogą zepsuć jedynie zapowiadane przez meteorologów silne podmuchy wiatru halnego. Według prognoz w ten weekend porywy mogą osiagać nawet 100 km/h.

W powiecie nowotarskim poszusować można  m.in. na bardzo dobrze przygotowanych stokach na Zadziale i Długiej Polanie w Nowym Targu. Zapraszają także szczawnicka Szafranówka i trasa rodzinna na Palenicy. W poniedziałek ma zostać otwarta tzw. Palenica 1.

Także na Jaworkach uruchamiane są kolejne wyciągi. W Krościenku zaprasza Stajkowa-Ski, a w Rabce Polczakówka. Dobrze przygotowane są także trasy w Chabówce, Cichem, Niedzicy, Orawce i Czerwiennem oraz w Kluszkowcach.

W Zawoi w powiecie suskim działają  Mosorny Groń i wyciąg Wojtek. W nowosądeckim dobre warunki panują m.in. w ośrodkach Góra Parkowa, Azoty i Jaworzyna w Krynicy, Kamianna w Kamiannej, Dwie Doliny w Wierchomli-Muszynie. Zapraszaja także stacje w Laskowej, Tyliczu oraz Kokuszka w Piwnicznej-Zdroju.

W powiecie gorlickim działają małastowski Magura Ski Park, Smerekowiec i Ski Centrum w Czarnym Groniu-Rzykach. W  limanowskim czynne są Śnieżnica w Kasinie Wielkiej, Tobołów w Koninkach, Limanowa-Ski w Limanowej i Lubomierz.

Uruchamiane są także niektóre trasy biegowe. Przygotowano m.in. ścieżki w rejonie Tylicza - w Osadzie Turystycznej Domki w Lesie, oraz w kierunku Krynicy nad Źródlaną. W samej Krynicy można pobiegać w okolicy Azotów.

Pętle wytyczono również w Kościelisku oraz na terenie ośrodka narciarskiego Kotelnica w Białce Tatrzańskiej.

Mroźna pogoda pozwoliła także na dobre przygotowanie lodowisk. Są one dostępne w wielu miejscowościach regionu oraz w pobliżu niektórych stoków narciarskich, o czym ośrodki informują na swoich stronach internetowych.

Dobre warunki na Podkarpaciu

Bardzo dobre warunki narciarskie panują także na Podkarpaciu, przede wszystkim w Bieszczadach i Beskidzie Niskimw  czwartek rano na trasach zjazdowych leżało od 40 do 70 cm śniegu. W regionie jest bezwietrznie. Termometry wskazują od sześciu do dziewięciu stopni mrozu. Ostatniej nocy lokalnie padał drobny śnieg.

Rano pracowały wyciągi narciarskie m.in. w Arłamowie, Bystrem k. Baligrodu, Chyrowej k. Dukli, Puławach k. Rymanowa, Weremieniu k. Leska oraz na zboczach Gromadzynia i Laworty w Ustrzykach Dolnych.

- U nas średnio leży ok. 50 cm śniegu, a warunki narciarskie są dobre - powiedziała Katarzyna Małoch ze stacji narciarskiej w Chyrowej. Na Podhalu panują bardzo dobre warunki narciarskie.

Dobre warunki w Beskidach

Dobre warunki narciarskie panują w Beskidach. W czwartek brakowało jedynie słońca. W górach utrzymuje się niewielki mróz i sypie śnieg. Jego pokrywa na stokach wynosi do 50 cm, a w niektórych rejonach nawet 80 cm.

W Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim czynne są wyciągi w Solisku oraz na Hali Pośredniej. Zjeżdżać można trasą 7 z Suchego do Soliska, 8 i 10 z Wierchu Pośredniego na Halę Pośrednią oraz na Golgocie. W Centralnym Ośrodku Sportu otwarta jest nartostrada FIS ze Skrzycznego do Jaworzyny. Pokrywa białego puchu wynosi ok. 50 cm. W Szczyrku zjeżdżać można także na Beskidku.

Bardzo dobre warunki są na Przełęczy Salmopolskiej między Szczyrkiem a Wisłą. Czynne są wyciągi Bartuś i Biały Krzyż. Śniegu jest tam około pół metra.

W rejonie Wisły warunki narciarskie są dobre. Śniegu jest 30-40 cm. W ośrodku Soszów otwarta jest trasa 2 oraz górna cześć jedynki. Na Stożku działają dwa wyciągi. Zjeżdżać można tam trasą czerwoną. W Cieńkowie otwarte są natomiast jedynka i trójka, a także górne części dwójki i czwórki. Czynne są wyciągi w stacjach Nowa Osada, Siglany, Partecznik, Pasieki, Klepki i Kiczera.

Na Czantorii w Ustroniu zjeżdżać można trasą czerwoną. Śniegu jest od 20 do 60 cm. Działa kolej linowa i wyciąg Solisko.

Otwarte są trasy w Istebnej Zagroniu (10-50) i Złotym Groniu (20-30). W Brennej Węgierski działają wyciągi 1 i 5 (35-50). W ośrodku Dębowiec w Bielsku-Białej leży od 30 do 80 cm śniegu.

W stacji ZwardońSki w Zwardoniu (30) otwarte są trasy 1 i 4. Działają wyciągi.

Na Żarze w Międzybrodziu Żywieckim zjeżdżać można po trasie głównej i na polanie Żar (70). Funkcjonuje kolej linowo-terenowa i orczyk.

Dobre warunki są na Pracicy w Rzykach koło Andrychowa (do 60 cm). Na Mosornym Groniu w Zawoi otwarta jest trasa FIS (60). 

Warunki w świętokrzyskim

Od 30 do 80 centymetrów śniegu leży na stokach narciarskich w województwie świętokrzyskim. Jak zapewniają właściciele i pracownicy ośrodków, warunki do jazdy na nartach są idealne. Czynne są niemal wszystkie wyciągi.

W regionie można szusować dopiero od ubiegłego weekendu. Mróz pozwolił dośnieżyć stoki, warunki jazdy poprawiły się także po opadach śniegu.

Termometry wskazują od minus 9 do minus 7 stopni Celsjusza. Lokalnie mogą pojawiać się opady śniegu.

W ciągu tygodnia na trasach nie ma tłoku, ale z każdym dniem chętnych do jazdy jest coraz więcej - poinformowano w ośrodkach.

Najwięcej śniegu - miejscami 80 centymetrów - leży na stoku w Ośrodku Sabat w Krajnie. Czynny jest jeden wyciąg przy 800-metrowej trasie i szkółka narciarska. Stok jest cały czas naśnieżany i być może w weekend uda się uruchomić snowpark. W sobotę od 22 do północy, w ramach Nocnej Jazdy, będą obowiązywały promocyjne ceny karnetów.

Także trasę w Konarach pokrywa miejscami 80 centymetrów "białego puchu". Czynne są dwa wyciągi talerzowe i bezpodporowy - dla dzieci i początkujących. Jak powiedział PAP współwłaściciel ośrodka Stanisław Słowik, obłożenie wyciągów waha się w granicach 50 procent.

W Bałtowie leży od 45 do 75 centymetrów śniegu. Czynny jest wyciąg krzesełkowy, dwa orczykowe i szkółka narciarska. Na sobotę zaplanowano otwarcie snowparku dla miłośników freestyle. Nie zabraknie pokazów tricków snowboardowych i narciarskich oraz warsztatów freestylowej jazdy. Organizatorzy zapewniają, że snowpark będzie wyposażony we wszystkie atrakcje charakterystyczne dla tego typu obiektów.

W Kielcach na górze Telegraf leży ok. 60 centymetrów śniegu, czynny jest wyciąg krzesełkowy na najbardziej stromym stoku w regionie. Jak poinformował  właściciel ośrodka Wojciech Kwapień, w niedzielę na trasie zaplanowano wojewódzkie eliminacje XIX Mistrzostw Polski w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie Family Cup. Chętni mogą się jeszcze zapisywać do zawodów poprzez stronę internetową imprezy.

Ponad pół metra śniegu leży z kolei na górze Pierścienica (trasa zwana "na Stadionie"). Działają dwa wyciągi - orczykowy jak i taśmowy przeznaczony dla dzieci i osób początkujących. Jak powiedział PAP Bartłomiej Jończyk z ośrodka, jeździ tu wielu młodych ludzi, którzy przyjechali w Świętokrzyskie na ferie z innych regionów.

W Tumlinie leży pół metra śniegu, czynny jest dłuższy, półkilometrowy wyciąg, druga trasa jest jeszcze dośnieżana. W Niestachowie jest ok. 60 centymetrów śniegu, czynne są wszystkie wyciągi - trzy orczykowe i dwa bezpodporowe. Trasę stoku w Bodzentynie pokrywa 30 cm śniegu, można korzystać z trzech wyciągów.

Od poniedziałku na nartach można jeździć także na 100-metrowej trasie w Sandomierzu, przeznaczonej dla dzieci i początkujących narciarzy. Wyciąg znajduje się w Parku Piszczele. - Trasa nie jest sztucznie naśnieżana, więc jesteśmy uzależnieni od pogody. Jeśli aura będzie łaskawa, wyciąg będzie czynny przez dwa tygodnie rozpoczynających się w poniedziałek ferii - powiedział Tomasz Biernacki z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Wszystkie stoki są oświetlone, ratrakowane i wyposażone w sprzęt do sztucznego naśnieżania - z wyjątkiem sandomierskiego. Przy stokach znajdują się parkingi oraz bary i restauracje. Można także skorzystać z noclegów w gospodarstwach agroturystycznych, ośrodkach wypoczynkowych i hotelach.

Większość tras narciarskich ma łagodne nachylenie, przez co przeznaczone są do jazdy rodzinnej i rekreacyjnej. Wyjątek stanowi jedynie stok na kieleckim Telegrafie.

Dwa ośrodki położone są w samych Kielcach, spośród pozostałych większość jest oddalona od stolicy regionu maksymalnie o 30 km.

Trasy ośrodka Szwajcaria Bałtowska znajdują się w powiecie ostrowieckim (ok. 80 km od Kielc), a stok w Konarach w powiecie sandomierskim (ok. 70 km od stolicy województwa).

Informacje o warunkach jazdy i cenniki korzystania z wyciągów są dostępne na stronach internetowych poszczególnych ośrodków.

Warunki w Karkonoszach

Ratownicy GOPR odradzają wycieczki w górne partie Karkonoszy. Wieje tam silny wiatr potęgujący odczuwanie zimna, a szlaki są nieprzetarte. Nie najlepsze są warunki do uprawiania sportów zimowych. Brak śniegu powoduje, że czynne są tylko niektóre nartostrady.

Jak poinformowała w czwartek PAP dyżurna ratownik karkonoskiej grupy GOPR, w górach temperatura waha się od -6 do -12 stopni Celsjusza. - Wieje silny wiatr, który potęguje odczuwanie zimna i tworzy zamieć śnieżną"\ - poinformowała ratownik. GOPR ostrzega, że szlaki górskie są nieprzetarte i jest na nich ślisko.

Dyżurna poinformowała również, że brak świeżych opadów śniegu powoduje, że czynne są jedynie nartostrady, na których zdecydowano się na dośnieżanie.

Na Szrenicy w Szklarskiej Porębie czynne są tylko dwa wyciągi. Tu amatorzy sportów zimowych mogą skorzystać z nartostrady Puchatek. Nieco lepiej jest w Karpaczu, gdzie czynnych jest niemal 10 wyciągów. Pojeździć na nartach można również w Rzeczce w Górach Sowich, gdzie czynne są trzy trasy narciarskie. Dobre warunki narciarskie są także w Zieleńcu.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Dowiedz się więcej na temat: pogoda | narty | trasy narciarskie | gdzie na narty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy