Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:56

07:18 15:29

01:00 14:19

0°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 998 hPa
  • Wiatr SE 7 km/h
57
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
146% normy
pm 10
97% normy
Jutro 2°C -1°C
Wtorek 1°C 0°C

Pogoda dla narciarzy

W całej południowo-wschodniej Małopolsce, na Podkarpaciu, w Beskidach, w województwie świętokrzyskim i w Karkonoszach panują bardzo dobre warunki narciarskie. Mamy dla was szczegółowe informacje dotyczące tras.

W całej południowo-wschodniej Małopolsce, a zwłaszcza na Podhalu,  panują coraz lepsze warunki narciarskie. Przybywa białego puchu, a ujemne temperatury pozwalają na całodobowe, sztuczne dośnieżanie stoków. W regionie dosypało wprawdzie od kilku do kilkunastu centymetrów, to jednak głównie dzięki ujemnym temperaturom warunki narciarskie z dnia na dzień ulegają poprawie. Pełną parą, nawet przez całą dobę, pracują artamtki produkujące sztuczną pokrywę. Na trasach leży już od 20 do 100 cm śniegu.

W powiecie tatrzańskim bardzo dobrze pojeździć można m.in. w zakopiańskich ośrodkach na Nosalu, Polanie Szymoszkowej i Gubałówce. W piątek i sobotę na Harendzie będzie można nie tylko poszusować, ale i kibicować zawodnikom startującym w międzynarodowych zawodach w narciarstwie dowolnym. W mieście działa też większość mniejszych wyciągów.

Reklama

Doskonale przygotowane trasy

Na doskonale przygotowane trasy zapraszają stacje w Bukowinie i Białce Tatrzańskiej, Czarnej Górze, Gliczarowie Górnym, Jurgowie, Kościelisku, Małem Cichem, Murzasichlu, Suchem, Witowie i Zębie.

Dobre warunki są także w kotle Gąsienicowym. Leży tu około 70 cm naturalnego śniegu. Nartostrady są jednak zamknięte, ale do Kuźnic można  zjechać koleją linową z Kasprowego Wierchu. Radość mogą zepsuć jedynie zapowiadane przez meteorologów silne podmuchy wiatru halnego. Według prognoz w ten weekend porywy mogą osiagać nawet 100 km/h.

W powiecie nowotarskim poszusować można  m.in. na bardzo dobrze przygotowanych stokach na Zadziale i Długiej Polanie w Nowym Targu. Zapraszają także szczawnicka Szafranówka i trasa rodzinna na Palenicy. W poniedziałek ma zostać otwarta tzw. Palenica 1.

Także na Jaworkach uruchamiane są kolejne wyciągi. W Krościenku zaprasza Stajkowa-Ski, a w Rabce Polczakówka. Dobrze przygotowane są także trasy w Chabówce, Cichem, Niedzicy, Orawce i Czerwiennem oraz w Kluszkowcach.

W Zawoi w powiecie suskim działają  Mosorny Groń i wyciąg Wojtek. W nowosądeckim dobre warunki panują m.in. w ośrodkach Góra Parkowa, Azoty i Jaworzyna w Krynicy, Kamianna w Kamiannej, Dwie Doliny w Wierchomli-Muszynie. Zapraszaja także stacje w Laskowej, Tyliczu oraz Kokuszka w Piwnicznej-Zdroju.

W powiecie gorlickim działają małastowski Magura Ski Park, Smerekowiec i Ski Centrum w Czarnym Groniu-Rzykach. W  limanowskim czynne są Śnieżnica w Kasinie Wielkiej, Tobołów w Koninkach, Limanowa-Ski w Limanowej i Lubomierz.

Uruchamiane są także niektóre trasy biegowe. Przygotowano m.in. ścieżki w rejonie Tylicza - w Osadzie Turystycznej Domki w Lesie, oraz w kierunku Krynicy nad Źródlaną. W samej Krynicy można pobiegać w okolicy Azotów.

Pętle wytyczono również w Kościelisku oraz na terenie ośrodka narciarskiego Kotelnica w Białce Tatrzańskiej.

Mroźna pogoda pozwoliła także na dobre przygotowanie lodowisk. Są one dostępne w wielu miejscowościach regionu oraz w pobliżu niektórych stoków narciarskich, o czym ośrodki informują na swoich stronach internetowych.

Dobre warunki na Podkarpaciu

Bardzo dobre warunki narciarskie panują także na Podkarpaciu, przede wszystkim w Bieszczadach i Beskidzie Niskimw  czwartek rano na trasach zjazdowych leżało od 40 do 70 cm śniegu. W regionie jest bezwietrznie. Termometry wskazują od sześciu do dziewięciu stopni mrozu. Ostatniej nocy lokalnie padał drobny śnieg.

Rano pracowały wyciągi narciarskie m.in. w Arłamowie, Bystrem k. Baligrodu, Chyrowej k. Dukli, Puławach k. Rymanowa, Weremieniu k. Leska oraz na zboczach Gromadzynia i Laworty w Ustrzykach Dolnych.

- U nas średnio leży ok. 50 cm śniegu, a warunki narciarskie są dobre - powiedziała Katarzyna Małoch ze stacji narciarskiej w Chyrowej. Na Podhalu panują bardzo dobre warunki narciarskie.

Dobre warunki w Beskidach

Dobre warunki narciarskie panują w Beskidach. W czwartek brakowało jedynie słońca. W górach utrzymuje się niewielki mróz i sypie śnieg. Jego pokrywa na stokach wynosi do 50 cm, a w niektórych rejonach nawet 80 cm.

W Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim czynne są wyciągi w Solisku oraz na Hali Pośredniej. Zjeżdżać można trasą 7 z Suchego do Soliska, 8 i 10 z Wierchu Pośredniego na Halę Pośrednią oraz na Golgocie. W Centralnym Ośrodku Sportu otwarta jest nartostrada FIS ze Skrzycznego do Jaworzyny. Pokrywa białego puchu wynosi ok. 50 cm. W Szczyrku zjeżdżać można także na Beskidku.

Bardzo dobre warunki są na Przełęczy Salmopolskiej między Szczyrkiem a Wisłą. Czynne są wyciągi Bartuś i Biały Krzyż. Śniegu jest tam około pół metra.

W rejonie Wisły warunki narciarskie są dobre. Śniegu jest 30-40 cm. W ośrodku Soszów otwarta jest trasa 2 oraz górna cześć jedynki. Na Stożku działają dwa wyciągi. Zjeżdżać można tam trasą czerwoną. W Cieńkowie otwarte są natomiast jedynka i trójka, a także górne części dwójki i czwórki. Czynne są wyciągi w stacjach Nowa Osada, Siglany, Partecznik, Pasieki, Klepki i Kiczera.

Na Czantorii w Ustroniu zjeżdżać można trasą czerwoną. Śniegu jest od 20 do 60 cm. Działa kolej linowa i wyciąg Solisko.

Otwarte są trasy w Istebnej Zagroniu (10-50) i Złotym Groniu (20-30). W Brennej Węgierski działają wyciągi 1 i 5 (35-50). W ośrodku Dębowiec w Bielsku-Białej leży od 30 do 80 cm śniegu.

W stacji ZwardońSki w Zwardoniu (30) otwarte są trasy 1 i 4. Działają wyciągi.

Na Żarze w Międzybrodziu Żywieckim zjeżdżać można po trasie głównej i na polanie Żar (70). Funkcjonuje kolej linowo-terenowa i orczyk.

Dobre warunki są na Pracicy w Rzykach koło Andrychowa (do 60 cm). Na Mosornym Groniu w Zawoi otwarta jest trasa FIS (60). 

Warunki w świętokrzyskim

Od 30 do 80 centymetrów śniegu leży na stokach narciarskich w województwie świętokrzyskim. Jak zapewniają właściciele i pracownicy ośrodków, warunki do jazdy na nartach są idealne. Czynne są niemal wszystkie wyciągi.

W regionie można szusować dopiero od ubiegłego weekendu. Mróz pozwolił dośnieżyć stoki, warunki jazdy poprawiły się także po opadach śniegu.

Termometry wskazują od minus 9 do minus 7 stopni Celsjusza. Lokalnie mogą pojawiać się opady śniegu.

W ciągu tygodnia na trasach nie ma tłoku, ale z każdym dniem chętnych do jazdy jest coraz więcej - poinformowano w ośrodkach.

Najwięcej śniegu - miejscami 80 centymetrów - leży na stoku w Ośrodku Sabat w Krajnie. Czynny jest jeden wyciąg przy 800-metrowej trasie i szkółka narciarska. Stok jest cały czas naśnieżany i być może w weekend uda się uruchomić snowpark. W sobotę od 22 do północy, w ramach Nocnej Jazdy, będą obowiązywały promocyjne ceny karnetów.

Także trasę w Konarach pokrywa miejscami 80 centymetrów "białego puchu". Czynne są dwa wyciągi talerzowe i bezpodporowy - dla dzieci i początkujących. Jak powiedział PAP współwłaściciel ośrodka Stanisław Słowik, obłożenie wyciągów waha się w granicach 50 procent.

W Bałtowie leży od 45 do 75 centymetrów śniegu. Czynny jest wyciąg krzesełkowy, dwa orczykowe i szkółka narciarska. Na sobotę zaplanowano otwarcie snowparku dla miłośników freestyle. Nie zabraknie pokazów tricków snowboardowych i narciarskich oraz warsztatów freestylowej jazdy. Organizatorzy zapewniają, że snowpark będzie wyposażony we wszystkie atrakcje charakterystyczne dla tego typu obiektów.

W Kielcach na górze Telegraf leży ok. 60 centymetrów śniegu, czynny jest wyciąg krzesełkowy na najbardziej stromym stoku w regionie. Jak poinformował  właściciel ośrodka Wojciech Kwapień, w niedzielę na trasie zaplanowano wojewódzkie eliminacje XIX Mistrzostw Polski w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie Family Cup. Chętni mogą się jeszcze zapisywać do zawodów poprzez stronę internetową imprezy.

Ponad pół metra śniegu leży z kolei na górze Pierścienica (trasa zwana "na Stadionie"). Działają dwa wyciągi - orczykowy jak i taśmowy przeznaczony dla dzieci i osób początkujących. Jak powiedział PAP Bartłomiej Jończyk z ośrodka, jeździ tu wielu młodych ludzi, którzy przyjechali w Świętokrzyskie na ferie z innych regionów.

W Tumlinie leży pół metra śniegu, czynny jest dłuższy, półkilometrowy wyciąg, druga trasa jest jeszcze dośnieżana. W Niestachowie jest ok. 60 centymetrów śniegu, czynne są wszystkie wyciągi - trzy orczykowe i dwa bezpodporowe. Trasę stoku w Bodzentynie pokrywa 30 cm śniegu, można korzystać z trzech wyciągów.

Od poniedziałku na nartach można jeździć także na 100-metrowej trasie w Sandomierzu, przeznaczonej dla dzieci i początkujących narciarzy. Wyciąg znajduje się w Parku Piszczele. - Trasa nie jest sztucznie naśnieżana, więc jesteśmy uzależnieni od pogody. Jeśli aura będzie łaskawa, wyciąg będzie czynny przez dwa tygodnie rozpoczynających się w poniedziałek ferii - powiedział Tomasz Biernacki z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Wszystkie stoki są oświetlone, ratrakowane i wyposażone w sprzęt do sztucznego naśnieżania - z wyjątkiem sandomierskiego. Przy stokach znajdują się parkingi oraz bary i restauracje. Można także skorzystać z noclegów w gospodarstwach agroturystycznych, ośrodkach wypoczynkowych i hotelach.

Większość tras narciarskich ma łagodne nachylenie, przez co przeznaczone są do jazdy rodzinnej i rekreacyjnej. Wyjątek stanowi jedynie stok na kieleckim Telegrafie.

Dwa ośrodki położone są w samych Kielcach, spośród pozostałych większość jest oddalona od stolicy regionu maksymalnie o 30 km.

Trasy ośrodka Szwajcaria Bałtowska znajdują się w powiecie ostrowieckim (ok. 80 km od Kielc), a stok w Konarach w powiecie sandomierskim (ok. 70 km od stolicy województwa).

Informacje o warunkach jazdy i cenniki korzystania z wyciągów są dostępne na stronach internetowych poszczególnych ośrodków.

Warunki w Karkonoszach

Ratownicy GOPR odradzają wycieczki w górne partie Karkonoszy. Wieje tam silny wiatr potęgujący odczuwanie zimna, a szlaki są nieprzetarte. Nie najlepsze są warunki do uprawiania sportów zimowych. Brak śniegu powoduje, że czynne są tylko niektóre nartostrady.

Jak poinformowała w czwartek PAP dyżurna ratownik karkonoskiej grupy GOPR, w górach temperatura waha się od -6 do -12 stopni Celsjusza. - Wieje silny wiatr, który potęguje odczuwanie zimna i tworzy zamieć śnieżną"\ - poinformowała ratownik. GOPR ostrzega, że szlaki górskie są nieprzetarte i jest na nich ślisko.

Dyżurna poinformowała również, że brak świeżych opadów śniegu powoduje, że czynne są jedynie nartostrady, na których zdecydowano się na dośnieżanie.

Na Szrenicy w Szklarskiej Porębie czynne są tylko dwa wyciągi. Tu amatorzy sportów zimowych mogą skorzystać z nartostrady Puchatek. Nieco lepiej jest w Karpaczu, gdzie czynnych jest niemal 10 wyciągów. Pojeździć na nartach można również w Rzeczce w Górach Sowich, gdzie czynne są trzy trasy narciarskie. Dobre warunki narciarskie są także w Zieleńcu.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy