Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:35

7:36 15:24

11:0820:19

1°C
 • Zachmurzenie duże
 • Odczuwalna -2°C
 • Ciśnienie 1017 hPa
 • Wiatr NE 11 km/h
 • Dla biegaczy
  4
  Umiarkowane

  Nienajlepsza aura dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

61
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
166% normy
pm 10
135% normy
Jutro 1°C -3°C
Piątek 0°C -3°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Podbeskidzie: Wojewoda zarządza pogotowie przeciwpowodziowe

Wojewoda śląski ogłosił w środę pogotowie przeciwpowodziowe w Bielsku-Białej oraz w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim. Obfite opady na Podbeskidziu powodują wzrost poziomu wód w rzekach.

"Mając na uwadze przewidywane jeszcze dzisiaj w godzinach popołudniowych oraz nocnych silne opady deszczu oraz występujące przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych wód na posterunkach wodowskazowych, wojewoda zarządził pogotowie przeciwpowodziowe" - podały służby prasowe Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Reklama

W środę rano stan alarmowy przekroczony był o 22 cm na Białej Wisełce w Wiśle Czarnem na Śląsku Cieszyńskim. Wynosił 112 cm. Poziom ostrzegawczy był przekroczony na Wiśle w Wiśle, Ustroniu i Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim oraz na Koszarawie w Pewli Małej na Żywiecczyźnie. W wielu innych miejscach poziomy wód w rzekach są wysokie i zbliżają się do ostrzegawczych.

Wojewoda, w zarządzeniu, zobowiązał wójtów, burmistrzów, prezydenta oraz starostów, a także wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego, by podjęły niezbędne czynności w celu zminimalizowania mogących powstać zagrożeń dla ludzi i mienia.

Strażacy informują, że w środę w godzinach południowych w regionie było spokojnie. W okolicach Bielska-Białej interweniowali dwukrotnie. "W obu przypadkach chodziło o Szczyrk. Wypompowujemy wodę z jednej z piwnic oraz udrożnialiśmy przepust" - powiedział kpt. Jarosław Jędrysik z bielskiej straży pożarnej.

Deszcz na Podbeskidziu pada intensywnie od ponad doby. Synoptycy z IMiGW już we wtorek informowali, że na południu województwa śląskiego można się spodziewać silnych opadów deszczu, także burz. Ostrzegli, że mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze, m.in. w zlewni Małej Wisły i Soły, a punktowo także poziomy alarmowe.

IMGW: Ostrzeżenia hydrologiczne dla sześciu województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla województw: wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. Poziom wody w rzekach może tam przekraczać stany ostrzegawcze.

IMGW wydał dla tych terenów ostrzeżenia drugiego stopnia (w trzystopniowej skali). Takie zagrożenie występuje, kiedy obserwowane lub prognozowane stany wody znajdują się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, ale nie przekraczają stanów alarmowych.

Po obfitych opadach, które przeszły nad Podbeskidziem i spowodowały wzrost poziomu wód w rzekach wojewoda śląski ogłosił w środę pogotowie przeciwpowodziowe w Bielsku-Białej i w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim. Poziom ostrzegawczy był przekroczony na Wiśle w Wiśle, Ustroniu i Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim oraz na Koszarawie w Pewli Małej na Żywiecczyźnie. W wielu innych miejscach poziomy wód w rzekach są wysokie i zbliżają się do ostrzegawczych.

Reklama

Reklama

Reklama