Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 18:50

07:22 16:14

11:10 01:00

0°C
  • Zachmurzenie umiarkowane
  • Odczuwalna -3°C
  • Ciśnienie 1024 hPa
  • Wiatr NNW 11 km/h
18
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
43% normy
pm 10
24% normy
Jutro 1°C 0°C
Poniedziałek 3°C 2°C

Początek astronomicznej zimy. Pogoda na święta

Rozpoczyna się astronomiczna zima. Na meteorologiczną musimy jednak jeszcze trochę poczekać. Najbliższe dni nie przyniosą zmian w pogodzie, będzie padał deszcz, a temperatura nadal w dzień powyżej zera.

Choć meteorologicznie daleko nam do zimy, astronomicznie właśnie się rozpoczyna. - Zima przyjdzie do nas o godzinie 18:11, gdy słońce osiągnie najniższy punkt nad równoleżnikiem - wyjaśnia fizyk z Centrum Nauki Kopernik Łukasz Badowski. Dzień będzie trwał 7 godzin i 42 minuty.

- Rok dzieli się według określonych punktów ruchów słońca względem Ziemi: równonoce, gdy noc i dzień są tej samej długości oraz przesilenia, gdy jest najkrótszy dzień i najdłuższa noc. Zima astronomicznie zaczyna się od przesilenia i trwa do równonocy wiosennej - wyjaśnia Badowski.

Reklama

Niebo zimowe sprawia wrażenie bardziej rozgwieżdżonego, nad południowym horyzontem możemy zobaczyć Syriusza, a do tego najpiękniejszą konstelację Oriona - zapewnia astronom z Centrum Nauki Kopernik Karol Wójcicki.

Teraz, aż do 21 marca będziemy mieć długie noce i krótkie dni.

Prognoza pogody

Do Wigilii coraz bliżej, a w prognozach nadal zero śniegu. Dzisiaj dosyć ciepło - jak na grudzień - i bezchmurnie. Jedynie okresowo na północy Polski zachmurzenie duże i tam miejscami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 1 stopnia Celsjusza na północnym wschodzie i w kotlinach górskich do 2-5 na pozostałym obszarze kraju. Wiatr umiarkowany, w północnej połowie kraju także i porywisty, południowo-zachodni. Na wybrzeżu wiatr okresowo dość silny, osiągający w porywach do 70 km/h.

W nocy na północy kraju zachmurzenie duże oraz miejscami słabe opady deszczu, a na północnym wschodzie deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od -3 do 0 stopni Celsjusza. Cieplej jedynie na zachodzie Polski oraz na wybrzeżu, tam od 2 do 4 stopni. Wiatr umiarkowany, w północnej połowie kraju porywisty, południowo-zachodni. Na wybrzeżu wiatr okresowo dość silny, osiągający w porywach do 70 km/h.

Niedziela również ciepła i praktycznie bezchmurna - od 3 stopni Celsjusza na Podlasiu i Lubelszczyźnie do Nawet 7 na Dolnym Śląsku. Jedynie w Wielkopolsce i na Kujawach może popadać.

W poniedziałek podobnie. Przelotne opady pojawią się jedynie na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. Będzie ciepło. Najwięcej - 6 stopni Celsjusza - termometry wskażą na Dolnym Śląsku. Najmniej - 2 - na Podlasiu. Pojawi się umiarkowane zachmurzenie.

W Wigilię przewidywane jest ocieplenie. Zachmurzenie na ogół ma być umiarkowane, chwil ze słońcem w żadnym regionie nie zabraknie. W woj. zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim termometry wskażą nawet 8 stopni Celsjusza. 

Pierwszy dzień świąt w całej Polsce będzie bardzo słoneczny. Na Dolnym Śląsku temperatura wzrośnie do nawet 9 stopni Celsjusza. Opady deszczu nie są spodziewane, a o śniegu nie ma nawet mowy.

Drugi dzień świąt bardzo deszczowy, ale rozpogodzeń również nie zabraknie. Nadal ciepło. Mimo lekkich spadków temperatury, na termometrach będzie minimum 5-6 stopni Celsjusza.

A na Antarktydzie pierwszy dzień lata...

Na stacji imienia Arctowskiego przebywa dwanaścioro badaczy z Polskiej Akademii Nauk. - Jest ciepło - zapewnił kierujący pracami grupy "letników" botanik Zbigniew Sobierajski. Jak opowiada, "słońca nie ma, woda jednak nie zamarzła. Widać pozbawione lodu, czarne szczyty gór ze spływającymi do zatoki lodowcami, rozmiękają torfowiska".

Stacja imienia Arctowskiego znajduje się nad Zatoką Admiralicji, na Wyspie Króla Jerzego w Archipelagu Szetlandów Południowych w Zachodniej Antarktyce. Naukowcy z Polski przebywają tam przez cały rok. Grupa powiększa się latem.

- Sezon letni został już zainaugurowany kąpielą w zatoce, ale - jak powiedział Sobierajski - długo nie dało się wytrzymać.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

INTERIA.PL/IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy