Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:43

07:28 16:06

12:39 03:42

0°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 999 hPa
  • Wiatr E 7 km/h
59
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
157% normy
pm 10
124% normy
Jutro 2°C -1°C
Poniedziałek 1°C -1°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

"Pociąg na niebie". Niezwykłe zjawisko nad Tatrami

W miniony poniedziałek na niebie nad Tatrami można było podziwiać niezwykłe zjawisko. Tak zwana niestabilność Kelvina-Helmholtza, bo o niej mowa, zachwyciła internautów, którzy podzielili się w sieci własnymi ujęciami. Dla niektórych był to "pociąg na niebie", dla innych "sanki Świętego Mikołaja".

Zdjęciami autorstwa Łukasza Chmury i Wisza Orłowskiego pochwalił się serwis Tatromaniak. Zjawisko, które nazwano "pociągiem na niebie", widoczne było m.in. z Kasprowego Wierchu i Zakopanego. Dodatkowego uroku dodawał mu zachód słońca.

Reklama

Za nietypowy widok na niebie odpowiada tzw. niestabilność Kelvina-Helmholtza (nazwa zjawiska pochodzi od nazwisk dwóch naukowców, którzy je opisali - Williama Thomsona, zwanego lordem Kelvinem, i Hermanna von Helmholtza) "polegająca na tworzeniu się struktur w kształcie załamujących się fal, głównie na górnej powierzchni chmury" - wskazano.  

"Jak fale na morzu", "To sanki Świętego Mikołaja" - komentowali zachwyceni internauci, dzieląc się własnymi fotografiami. Z ich relacji wynika, że zjawisko było widoczne także w okolicach Nowego Targu, Szczawnicy, Łącka czy Czorsztyna.

Niestabilność Kelvina-Helmholtza obserwuje się jednak nie tylko w chmurach. To zjawisko zachodzi także w głębi oceanu, w atmosferze Saturna lub w koronie słonecznej. 

W Polsce uchwycono je nie pierwszy raz. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama